Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

Bobo[PL] 09 Kwi 2020 12:40 9483 26
  • Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

Projekt powstał na prośbę mojego 8-letniego syna- fana symulatorów jazdy samochodem. Ze względu na inne obowiązki zajęło mi to około 14 miesięcy.
    Do budowy użyłem głównie tego, co miałem w garażu- blachy oczkowane do połączeń konstrukcji drewnianych to podbudowa dla mechanizmów. Wałek fi8mm pochodzi ze starej drukarki. Sprężyny głównie znalezione na złomnicy. Łożyska i przeguby musiałem kupić na portalu aukcyjnym. Górna płyta to 3mm aluminium. Wzór wyciąłem za pomocą wiertarki, wyrzynarki i pilników. Nadruk to termotransfer polakierowany bezbarwnie. Płytkę z przełącznikami i rezystorami dzielnika zamocowałem na sprężynkach (elastyczne zawieszenie). Szczegóły konstrukcji zamieszczam na zdjęciach i na dołączonym filmie.
    Elektronika to Arduino Pro Micro (Atmega32u4). Oprogramowanie zaczerpnąłem ze strony:
    https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=661687410 autorstwa użytkownika Hosenfuhrer, jednak musiałem dodać obsługę przycisków (uruchamianie silnika, światła, wycieraczki i inne) i zrobiłem to wykorzystując jedno wejście analogowe Arduino. Oprogramowanie umożliwia podłączenie proporcjonalnego (analogowego) hamulca ręcznego i pedału sprzęgła. Urządzenie po podłączeniu do komputera widziane jest jako joystick i nie wymaga instalowania sterownika.
    Włączenie biegu powoduje zwarcie przycisku typu microswitch, a wyłączenie rozwiera go i wymusza w symulatorze bieg neutralny.
    Konstrukcyjnie mój shifter przypomina ten produkowany przez firmę FREX, jednak nie wzorowałem się na nim (dopiero po ukończeniu budowy zorientowałem się, że taki produkt istnieje).
    Z kawałka sklejki zrobiłem mocowanie do stolika "kawowego", aby całość była sztywno zamocowana.
    Kod arduino w załączniku.

Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

shifte..rar Download (1.5 kB)

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Bobo[PL]
    Poziom 13  
    Bobo[PL] napisał 132 postów o ocenie 247, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Zabrze. Jest z nami od 2006 roku.
  • BotlandBotland
    krisRaba
    Poziom 30  
    Wow, kopara mi opadła jak to zobaczyłem :-D Ciekawie to skonstruowałeś, np. rolka przeskakująca po śrubach by dać odczucie wrzucania i zrzucania biegu. Po prostu rewelacja :-D
    Z tego co widzę każdy bieg ma własny microswitch, więc kontroler wie który bieg jest wrzucony, a nie tylko że jakiś jest ;-)
    Działa bez sterowników, czyli program na Arduino zgłasza się jako kontroler USB HID?
    Bobo[PL]
    Poziom 13  
    ArturAVS napisał:
    Za ciężko biegi nie wchodzą? Kurde, zrobiłbym coś takiego, ale jedną ręką prowadzić się nie da.

Regulować można naciągiem sprężyny dźwigni przez dokręcanie lub odkręcanie śruby oczkowej M4.
    Osobiście wolałem taki naciąg, który odpowiadał sile w prawdziwym samochodzie, ale moje dziecko chciało łatwiej biegi zmieniać, więc ma lżej :)

Dodano po 1 [minuty]:

Dzięki za słowa uznania ;)
    krisRaba napisał:
    program na Arduino zgłasza się jako kontroler USB HID?

Tak właśnie jest!
    madman
    Poziom 14  
    Świetna robota. Z chęcią przetestowałbym w praktyce ;) Z jakim zestawem (kierownica, pedały) to działa? Jest szansa na jakieś zdjęcia? ;)
    wniedzie
    Poziom 14  
    Ja mam tylko dwie małe uwagi dot. "płyty czołowej". Ukośne wycięcia chyba mogą powodować trudności z szybką zmianą biegów nie po kolei, np. z czwórki na jedynkę. Wydaje mi się, że nawet to widać na załączonym filmiku. Druga sprawa - ze względów bezpieczeństwa pod płytą czołową dałbym drugą płytę, która przesuwałaby się pod nią razem z drążkiem i zasłaniała otwory.
  • BotlandBotland
    Bobo[PL]
    Poziom 13  
    bsw napisał:
    Tak se tłumacz

Dawno już wyrosłem z gier komputerowych.

madman napisał:
    Z jakim zestawem (kierownica, pedały) to działa? Jest szansa na jakieś zdjęcia?

LOGITECH DRIVING FORCE GT. Zapodam jeszcze zdjęcia i może jakiś filmik dołączę.

error105 napisał:
    Jedynie drażni mnie fakt ze nie wyglada to mega stabilnie (trzęsie się) ale pewnie tylko tak wygląda

Całość nie jest mega stabilna, ale dość ciężki metalowy stolik daje radę. Zrobię też zdjęcia szczegółów mocowania ;)

Dodano po 3 [minuty]:

wniedzie napisał:
    Ukośne wycięcia chyba mogą powodować trudności z szybką zmianą biegów

Te wycięcia ułatwiają szybką zmianę biegów po kolei na wyższy. Pierwotnie kąt był mniejszy, ale były trudności, aby szybko celnie wrzucić wyższy bieg. Teraz można to zrobić bardzo szybko.
    Barczq
    Poziom 1  
    Witam
    Mam pytanie, mógłby Pan podać dokładnie jak jest płytka połączona I jaka bo chciałbym zrobić coś takiego A nie zbyt wiem jak.
    Bobo[PL]
    Poziom 13  
    Barczq napisał:
    Witam
    Mam pytanie, mógłby Pan podać dokładnie jak jest płytka połączona I jaka bo chciałbym zrobić coś takiego A nie zbyt wiem jak.

Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

GND połączone do GND Arduino, +5V do Vcc Arduino. Narysowałem na szybko 3 przyciski (buttons), ale w moim założeniu jest ich 12. Każdy z nich jest z jednej strony dołączony do GND, a z drugiej do kolejnych wejść drabinki rezystorowej. Zastosowałem rezystory jednakowe 1kR (ich wartość nie jest krytyczna), ale akurat jednakowe wartości nie są najlepszym rozwiązaniem, lecz ten fakt możesz pominąć. Przyciski odpowiadające za włączanie poszczególnych biegów są podłączone z jednej strony do GND, a z drugiej do odpowiedniego wejścia Arduino, tak jak jest to zapisane w kodzie:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Szczegóły mocowania:
    Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

Dodam jeszcze jedną rzecz: drążek poniżej gałki ma założone dwie tulejki poliamidowe, które mogą się swobodnie obracać. Ma to zminimalizować tarcie o aluminiową płytę "czołową" przy zmianie biegów.
    indianka
    Poziom 14  
    Piękne połączenie mechaniki z elektroniką. Gratuluję projektu, syn pewno jest zachwycony. Jestem pod wrażeniem efektów obróbki otworu pilnikiem. Ta płyta aluminium wygląda jak po obróbce cnc.
    MarekS6
    Poziom 15  
    jestem pod wrażeniem :-) Podoba mi się takie rozwiązanie :-) Zastanawia mnie jednak jedna rzecz.

Dawno już nie grałem w żadne wyścigi na PC, ale jak jeszcze grałem (ostatnia gra to była NFS Most Wanted), miałem zestaw kierownica+pedały+skrzynia biegów i ręczny z firmy Manta. Tam biegi się wrzucało na zasadzie jak teraz mamy w automatach Tiptronic - bieg góra/dół. W samej grze trzeba było tylko w ustawieniach wybrać skrzynię manualną i przypisać klawisze odpowiadające biegowi w górę oraz biegowi w dół.

Rozumiem, że aktualne gry wyścigowe umożliwiają przypisanie pojedynczych klawiszy do konkretnego biegu?
    Bobo[PL]
    Poziom 13  
    MarekS6 napisał:
    Rozumiem, że aktualne gry wyścigowe umożliwiają przypisanie pojedynczych klawiszy do konkretnego biegu?

Zgadza się. W konkretnej grze należy wejść w ustawienia kontrolera i przypisać do kolejnych biegów w grze odpowiednie ustawienie drążka. Identycznie należy postąpić z przypisywaniem funkcji przycisków panelu.
    ZaQ_1
    Poziom 5  
    Jeden z ciekawszych projektów w ostatnim czasie.
    Nietypowe rozwiązanie mechaniczne, znacznie różniące się od popularnych konstrukcji diy.
    Myślałeś może o zbudowaniu pedałów z tensometrami czy wystarczają ci zwykłe potencjometryczne pedały z zestawu fabrycznego?
    Bobo[PL]
    Poziom 13  
    @ZaQ_1
    W gry komputerowe przestałem grać wiele lat temu. Teraz moje dziecko się tym zajmuje, o ile nauka mu na to pozwala. Nie ma nawet fotela, jakimi nie raz cieszą się gracze, więc ten shifter jest spełnieniem jego wielkiego marzenia :) Było to dla mnie duże przedsięwzięcie z uwagi na obowiązki zawodowe, zajęcia pozaszkolne syna (również w weekendy). Metodą prób i błędów testowałem różne rozwiązania, których przygotowywanie było czasochłonne, a które później przegrywały np. z powodu niedostatecznej wytrzymałości i trzeba było myśleć nad czymś innym- trwalszym. Tak więc pedały z zestawu z kierownicą muszą mu wystarczyć i nawet czas kwarantanny tego nie zmieni :)
    Pozdrawiam czytających i dziękuję wszystkim za słowa uznania.
    madman
    Poziom 14  
    MarekS6 napisał:

Owszem ale tylko te które wspierają kierownice tj. te nastawione na symulację, żaden NFS tego niestety nie wspierał, nawet gaz i hamulec obsługiwał na jednej osi a nie na osobnych ;) Sprzęgło w pedałach nie jest obecnie tak bardzo przydatne w grach simracingowych, nawet przy zmianie biegów się go nie używa, tylko przy starcie natomiast bardziej przydaje się kąt obrotu kierownicy ;) Fajnie, że Twój syn nie stracił zapału do jazdy bo zwykle jak ktoś kupuje komuś kierownicę do komputera to szybko kończy ona... na dnie szafy ;) Największa frajda to ściganie się online ;)
    ZaQ_1
    Poziom 5  
    madman napisał:
    żaden NFS tego niestety nie wspierał

Już wiekowy carbon pozwalał na przypisanie biegów do osobnych przycisków i użycie sprzęgła. Tak samo pro street. W nowszych nie wiem, ale wątpię żeby się z tego wycofali.
    damdam

Poziom 34  
    Sprzęgło jak wyżej napisano, w większości aut wyczynowych służy tylko do ruszania, skrzynie typu dog-box, czy sekwencyjne, nie wymagają użycia sprzęgła przy zmianie biegu, tylko pewnej ręki ;)
    madman
    Poziom 14  
    ZaQ_1 napisał:
    madman napisał:
    żaden NFS tego niestety nie wspierał

Już wiekowy carbon pozwalał na przypisanie biegów do osobnych przycisków i użycie sprzęgła. Tak samo pro street. W nowszych nie wiem, ale wątpię żeby się z tego wycofali.

No zapewne masz rację, ja swoją przygodę z NFS zakończyłem na NFS Shift 1 i 2 natomiast wcześniej to był jeszcze NFS Porsche Unleashed ;) W Shift nie było problemu z obsługą kierownicy ;)
    artin.bruyen
    Poziom 16  
    Super.
    Mam jedno pytanie.
    Jak przeniosłeś termotransferem grafike na alu?
    Chcę do wypolerowanych części kolarzówki nanieść napisy tym sposobem, ale każda próba nie daje efektu.
    Musiał bym mocno grzać? Czy masz jakąś inną technikę?
    CMS
    Administator HydePark
    artin.bruyen
    Poziom 16  
    CMS napisał:
    Pokombinuj z acetonem zamiast grzania.

Mógł byś troszkę przybliżyć temat? Nigdy o tym nie słyszałem a czytałem sporo o termotransferze.
    CMS
    Administator HydePark
    Nasączasz wydruk acetonem, proporcje musisz dobrać eksperymentalnie (wszystko zależy do drukarki i użytego tonera). Następnie postępujesz podobnie jak w przypadku termotransferu. Ale na "zimno". Po paru razach dojdziesz do wprawy. Po dokładnym wysuszeniu należy nałożyć kilka warstw lakieru bezbarwnego, dedykowanego do materiału użytego na podkład.
    Bobo[PL]
    Poziom 13  
    artin.bruyen napisał:
    Super.
    Mam jedno pytanie.
    Jak przeniosłeś termotransferem grafike na alu?
    Chcę do wypolerowanych części kolarzówki nanieść napisy tym sposobem, ale każda próba nie daje efektu.
    Musiał bym mocno grzać? Czy masz jakąś inną technikę?

Metoda żelazkowa. Grzanie na max i prasowanka. Średnio to wychodzi, bo powierzchnia niemała. No ale wygląda znacznie lepiej, niż goła płyta bez nadruku.
    CMS
    Administator HydePark
    Bobo[PL] napisał:
    Średnio to wychodzi, bo powierzchnia niemała.

Dlatego, w takich przypadkach lepiej się sprawdza metoda "na zimno", np. z acetonem.
    artin.bruyen
    Poziom 16  
    Dziękuję bardzo. Będę próbował. Przepraszam że dziękuję za odpowiedź po kilku dniach ale brak czasu. Jeszcze raz dziękuję niezmiernie ;)