Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

Bobo[PL] 09 Apr 2020 12:40 27177 29
 • Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

  Projekt powstał na prośbę mojego 8-letniego syna- fana symulatorów jazdy samochodem. Ze względu na inne obowiązki zajęło mi to około 14 miesięcy.
  Do budowy użyłem głównie tego, co miałem w garażu- blachy oczkowane do połączeń konstrukcji drewnianych to podbudowa dla mechanizmów. Wałek fi8mm pochodzi ze starej drukarki. Sprężyny głównie znalezione na złomnicy. Łożyska i przeguby musiałem kupić na portalu aukcyjnym. Górna płyta to 3mm aluminium. Wzór wyciąłem za pomocą wiertarki, wyrzynarki i pilników. Nadruk to termotransfer polakierowany bezbarwnie. Płytkę z przełącznikami i rezystorami dzielnika zamocowałem na sprężynkach (elastyczne zawieszenie). Szczegóły konstrukcji zamieszczam na zdjęciach i na dołączonym filmie.
  Elektronika to Arduino Pro Micro (Atmega32u4). Oprogramowanie zaczerpnąłem ze strony:
  https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=661687410 autorstwa użytkownika Hosenfuhrer, jednak musiałem dodać obsługę przycisków (uruchamianie silnika, światła, wycieraczki i inne) i zrobiłem to wykorzystując jedno wejście analogowe Arduino. Oprogramowanie umożliwia podłączenie proporcjonalnego (analogowego) hamulca ręcznego i pedału sprzęgła. Urządzenie po podłączeniu do komputera widziane jest jako joystick i nie wymaga instalowania sterownika.
  Włączenie biegu powoduje zwarcie przycisku typu microswitch, a wyłączenie rozwiera go i wymusza w symulatorze bieg neutralny.
  Konstrukcyjnie mój shifter przypomina ten produkowany przez firmę FREX, jednak nie wzorowałem się na nim (dopiero po ukończeniu budowy zorientowałem się, że taki produkt istnieje).
  Z kawałka sklejki zrobiłem mocowanie do stolika "kawowego", aby całość była sztywno zamocowana.
  Kod arduino w załączniku.  Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

  shifte..rar Download (1.5 kB)


  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Bobo[PL]
  Level 14  
  Offline 
  Bobo[PL] wrote 149 posts with rating 339, helped 2 times. Live in city Zabrze. Been with us since 2006 year.
 • #2
  krisRaba
  Level 31  
  Wow, kopara mi opadła jak to zobaczyłem :-D Ciekawie to skonstruowałeś, np. rolka przeskakująca po śrubach by dać odczucie wrzucania i zrzucania biegu. Po prostu rewelacja :-D
  Z tego co widzę każdy bieg ma własny microswitch, więc kontroler wie który bieg jest wrzucony, a nie tylko że jakiś jest ;-)
  Działa bez sterowników, czyli program na Arduino zgłasza się jako kontroler USB HID?
 • #4
  Bobo[PL]
  Level 14  
  ArturAVS wrote:
  Za ciężko biegi nie wchodzą? Kurde, zrobiłbym coś takiego, ale jedną ręką prowadzić się nie da.


  Regulować można naciągiem sprężyny dźwigni przez dokręcanie lub odkręcanie śruby oczkowej M4.
  Osobiście wolałem taki naciąg, który odpowiadał sile w prawdziwym samochodzie, ale moje dziecko chciało łatwiej biegi zmieniać, więc ma lżej :)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dzięki za słowa uznania ;)
  krisRaba wrote:
  program na Arduino zgłasza się jako kontroler USB HID?

  Tak właśnie jest!
 • #5
  madman
  Level 15  
  Świetna robota. Z chęcią przetestowałbym w praktyce ;) Z jakim zestawem (kierownica, pedały) to działa? Jest szansa na jakieś zdjęcia? ;)
 • #7
  wniedzie
  Level 14  
  Ja mam tylko dwie małe uwagi dot. "płyty czołowej". Ukośne wycięcia chyba mogą powodować trudności z szybką zmianą biegów nie po kolei, np. z czwórki na jedynkę. Wydaje mi się, że nawet to widać na załączonym filmiku. Druga sprawa - ze względów bezpieczeństwa pod płytą czołową dałbym drugą płytę, która przesuwałaby się pod nią razem z drążkiem i zasłaniała otwory.
 • #8
  Bobo[PL]
  Level 14  
  madman wrote:
  Z jakim zestawem (kierownica, pedały) to działa? Jest szansa na jakieś zdjęcia?

  LOGITECH DRIVING FORCE GT. Zapodam jeszcze zdjęcia i może jakiś filmik dołączę.

  error105 wrote:
  Jedynie drażni mnie fakt ze nie wyglada to mega stabilnie (trzęsie się) ale pewnie tylko tak wygląda

  Całość nie jest mega stabilna, ale dość ciężki metalowy stolik daje radę. Zrobię też zdjęcia szczegółów mocowania ;)

  Dodano po 3 [minuty]:

  wniedzie wrote:
  Ukośne wycięcia chyba mogą powodować trudności z szybką zmianą biegów

  Te wycięcia ułatwiają szybką zmianę biegów po kolei na wyższy. Pierwotnie kąt był mniejszy, ale były trudności, aby szybko celnie wrzucić wyższy bieg. Teraz można to zrobić bardzo szybko.
 • #9
  Barczq
  Level 1  
  Witam
  Mam pytanie, mógłby Pan podać dokładnie jak jest płytka połączona I jaka bo chciałbym zrobić coś takiego A nie zbyt wiem jak.
 • #10
  Bobo[PL]
  Level 14  
  Barczq wrote:
  Witam
  Mam pytanie, mógłby Pan podać dokładnie jak jest płytka połączona I jaka bo chciałbym zrobić coś takiego A nie zbyt wiem jak.


  Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)

  GND połączone do GND Arduino, +5V do Vcc Arduino. Narysowałem na szybko 3 przyciski (buttons), ale w moim założeniu jest ich 12. Każdy z nich jest z jednej strony dołączony do GND, a z drugiej do kolejnych wejść drabinki rezystorowej. Zastosowałem rezystory jednakowe 1kR (ich wartość nie jest krytyczna), ale akurat jednakowe wartości nie są najlepszym rozwiązaniem, lecz ten fakt możesz pominąć. Przyciski odpowiadające za włączanie poszczególnych biegów są podłączone z jednej strony do GND, a z drugiej do odpowiedniego wejścia Arduino, tak jak jest to zapisane w kodzie:

  Code: c
  Log in, to see the code  Szczegóły mocowania:
  Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter) Przekładnia biegów USB PC (Simracing H-Shifter)


  Dodam jeszcze jedną rzecz: drążek poniżej gałki ma założone dwie tulejki poliamidowe, które mogą się swobodnie obracać. Ma to zminimalizować tarcie o aluminiową płytę "czołową" przy zmianie biegów.
 • #12
  MarekS6
  Level 16  
  jestem pod wrażeniem :-) Podoba mi się takie rozwiązanie :-) Zastanawia mnie jednak jedna rzecz.

  Dawno już nie grałem w żadne wyścigi na PC, ale jak jeszcze grałem (ostatnia gra to była NFS Most Wanted), miałem zestaw kierownica+pedały+skrzynia biegów i ręczny z firmy Manta. Tam biegi się wrzucało na zasadzie jak teraz mamy w automatach Tiptronic - bieg góra/dół. W samej grze trzeba było tylko w ustawieniach wybrać skrzynię manualną i przypisać klawisze odpowiadające biegowi w górę oraz biegowi w dół.

  Rozumiem, że aktualne gry wyścigowe umożliwiają przypisanie pojedynczych klawiszy do konkretnego biegu?
 • #13
  Bobo[PL]
  Level 14  
  MarekS6 wrote:
  Rozumiem, że aktualne gry wyścigowe umożliwiają przypisanie pojedynczych klawiszy do konkretnego biegu?


  Zgadza się. W konkretnej grze należy wejść w ustawienia kontrolera i przypisać do kolejnych biegów w grze odpowiednie ustawienie drążka. Identycznie należy postąpić z przypisywaniem funkcji przycisków panelu.
 • #15
  ZaQ_1
  Level 9  
  Jeden z ciekawszych projektów w ostatnim czasie.
  Nietypowe rozwiązanie mechaniczne, znacznie różniące się od popularnych konstrukcji diy.
  Myślałeś może o zbudowaniu pedałów z tensometrami czy wystarczają ci zwykłe potencjometryczne pedały z zestawu fabrycznego?
 • #16
  Bobo[PL]
  Level 14  
  @ZaQ_1
  W gry komputerowe przestałem grać wiele lat temu. Teraz moje dziecko się tym zajmuje, o ile nauka mu na to pozwala. Nie ma nawet fotela, jakimi nie raz cieszą się gracze, więc ten shifter jest spełnieniem jego wielkiego marzenia :) Było to dla mnie duże przedsięwzięcie z uwagi na obowiązki zawodowe, zajęcia pozaszkolne syna (również w weekendy). Metodą prób i błędów testowałem różne rozwiązania, których przygotowywanie było czasochłonne, a które później przegrywały np. z powodu niedostatecznej wytrzymałości i trzeba było myśleć nad czymś innym- trwalszym. Tak więc pedały z zestawu z kierownicą muszą mu wystarczyć i nawet czas kwarantanny tego nie zmieni :)
  Pozdrawiam czytających i dziękuję wszystkim za słowa uznania.
 • #17
  madman
  Level 15  
  MarekS6 wrote:
  Rozumiem, że aktualne gry wyścigowe umożliwiają przypisanie pojedynczych klawiszy do konkretnego biegu?

  Owszem ale tylko te które wspierają kierownice tj. te nastawione na symulację, żaden NFS tego niestety nie wspierał, nawet gaz i hamulec obsługiwał na jednej osi a nie na osobnych ;) Sprzęgło w pedałach nie jest obecnie tak bardzo przydatne w grach simracingowych, nawet przy zmianie biegów się go nie używa, tylko przy starcie natomiast bardziej przydaje się kąt obrotu kierownicy ;) Fajnie, że Twój syn nie stracił zapału do jazdy bo zwykle jak ktoś kupuje komuś kierownicę do komputera to szybko kończy ona... na dnie szafy ;) Największa frajda to ściganie się online ;)
 • #18
  ZaQ_1
  Level 9  
  madman wrote:
  żaden NFS tego niestety nie wspierał

  Już wiekowy carbon pozwalał na przypisanie biegów do osobnych przycisków i użycie sprzęgła. Tak samo pro street. W nowszych nie wiem, ale wątpię żeby się z tego wycofali.
 • #19
  damdam

  Level 34  
  Sprzęgło jak wyżej napisano, w większości aut wyczynowych służy tylko do ruszania, skrzynie typu dog-box, czy sekwencyjne, nie wymagają użycia sprzęgła przy zmianie biegu, tylko pewnej ręki ;)
 • #20
  madman
  Level 15  
  ZaQ_1 wrote:
  madman wrote:
  żaden NFS tego niestety nie wspierał

  Już wiekowy carbon pozwalał na przypisanie biegów do osobnych przycisków i użycie sprzęgła. Tak samo pro street. W nowszych nie wiem, ale wątpię żeby się z tego wycofali.

  No zapewne masz rację, ja swoją przygodę z NFS zakończyłem na NFS Shift 1 i 2 natomiast wcześniej to był jeszcze NFS Porsche Unleashed ;) W Shift nie było problemu z obsługą kierownicy ;)
 • #21
  artin.bruyen
  Level 16  
  Super.
  Mam jedno pytanie.
  Jak przeniosłeś termotransferem grafike na alu?
  Chcę do wypolerowanych części kolarzówki nanieść napisy tym sposobem, ale każda próba nie daje efektu.
  Musiał bym mocno grzać? Czy masz jakąś inną technikę?
 • #22
  CMS
  Administrator of HydePark
  Pokombinuj z acetonem zamiast grzania.
 • #23
  artin.bruyen
  Level 16  
  Mógł byś troszkę przybliżyć temat? Nigdy o tym nie słyszałem a czytałem sporo o termotransferze.
 • #24
  CMS
  Administrator of HydePark
  Nasączasz wydruk acetonem, proporcje musisz dobrać eksperymentalnie (wszystko zależy do drukarki i użytego tonera). Następnie postępujesz podobnie jak w przypadku termotransferu. Ale na "zimno". Po paru razach dojdziesz do wprawy. Po dokładnym wysuszeniu należy nałożyć kilka warstw lakieru bezbarwnego, dedykowanego do materiału użytego na podkład.
 • #25
  Bobo[PL]
  Level 14  
  artin.bruyen wrote:
  Super.
  Mam jedno pytanie.
  Jak przeniosłeś termotransferem grafike na alu?
  Chcę do wypolerowanych części kolarzówki nanieść napisy tym sposobem, ale każda próba nie daje efektu.
  Musiał bym mocno grzać? Czy masz jakąś inną technikę?


  Metoda żelazkowa. Grzanie na max i prasowanka. Średnio to wychodzi, bo powierzchnia niemała. No ale wygląda znacznie lepiej, niż goła płyta bez nadruku.
 • #26
  CMS
  Administrator of HydePark
  Bobo[PL] wrote:
  Średnio to wychodzi, bo powierzchnia niemała.


  Dlatego, w takich przypadkach lepiej się sprawdza metoda "na zimno", np. z acetonem.
 • #27
  artin.bruyen
  Level 16  
  Dziękuję bardzo. Będę próbował. Przepraszam że dziękuję za odpowiedź po kilku dniach ale brak czasu. Jeszcze raz dziękuję niezmiernie ;)
 • #28
  CooperativeArtist
  Level 2  
  Witam, jestem pod wielkim wrażeniem Pana projektu i chciałbym zbudować podobny, lecz nurtuje mnie pytanie odnośnie przełącznika biegów SKRS, który imituje biegi jakie są w pojazdach ciężarowych. Czy jest możliwa zmiana gałki na takową z oprogramowaniem SKRS, aby były półbiegi, czy tylko pełne biegi są możliwe tak jak u Pana?
 • #29
  Bobo[PL]
  Level 14  
  Obecne oprogramowanie nie przewiduje funkcji SKRS, ale nie ma rzeczy niemożliwych ;) - kwestia modyfikacji oprogramowania arduino i dodania przełączników.
 • #30
  CooperativeArtist
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedź, jak uda mi sie zrobić podobne do Pana, to będę kombinował z przełącznikiem SKRS.
  Pozdrawiam