Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoże ktoś jak to podpiąć? Bo nie mogę nigdzie nic znaleźć

09 Kwi 2020 18:43 504 12
  • Poziom 2  
    Witam, mógłby ktoś narysować jak powinny iść kable w tej rozdzielni? Mam wyłącznik główny, różnicówkę, jeden bezpiecznik pod masę i 2 żeby zrobić osobno światło i gniazdka. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 43  
    Damianos95 napisał:
    jeden bezpiecznik pod masę

Czytając to pozostaje mi zalecić jedno - wezwać elektryka który sprawdzi stan instalacji, połączeń i zamontuje rozdzielnicę.
  • Poziom 2  
    Robię sobie nową instalację w garażu, rozprowadzałem już wcześniej kable, ale bezpieczników jeszcze nie robiłem, też jak patrzę, to jedni rysują schematy, że od góry idzie główne zasilanie, drudzy, że od dołu i chcę się dowiedzieć jak powinno być prawidłowo

Dodano po 1 [minuty]:

sosarek napisał:
    Damianos95 napisał:
    jeden bezpiecznik pod masę

Czytając to pozostaje mi zalecić jedno - wezwać elektryka który sprawdzi stan instalacji, połączeń i zamontuje rozdzielnicę.

Chodziło mi o bezpiecznik trójfazowy, z którego będę miał gniazdo pod spawarkę :P

Dodano po 13 [minuty]:

Takie podłączenie będzie prawidłowe? Bo dalej wiem co ma być, tylko chodzi mi o samo to.

Dodano po 10 [minuty]:

Już wszystko wiem , wyłącznik główny i różnicówka ma zasilanie od góry, a wyjścia od dołu, a esy zasilanie od dołu i wyjście z góry.
  • Moderator Energetycy
    Damianos95 napisał:
    Robię sobie nową instalację w garażu, rozprowadzałem już wcześniej kable, ale bezpieczników jeszcze nie robiłem, też jak patrzę, to jedni rysują schematy, że od góry idzie główne zasilanie, drudzy, że od dołu i chcę się dowiedzieć jak powinno być prawidłowo
    Robisz sobie i tak dalej, a nie zastanowiłeś się, kolego, po co Tobie wyłącznik główny 4-polowy, który może (ale nie musi) zrobić psikusa użytkownikowi przy manewrowaniu nim (załącz-wyłącz)?
    Ale zwracam honor - wyłącznik ma tor N, tak więc wcześniejszy wpis nieaktualny.
  • Poziom 33  
    Justyniunia napisał:

Dla pewności należy dodać do twojego obrazka że jest to szyna łączeniowa (grzebień) "trójfazowy".
  • Poziom 13  
    Damianos95 napisał:
    Już wszystko wiem , włącznik główny i różnicówka ma zasilanie od góry, a wyjścia od dołu, a esy zasilanie od dołu i wyjście z góry

To co napisałeś świadczy tylko o tym że nie masz o tym pojęcia i nie powinieneś się za to brać. Elektryka to nie zabawa. Wykonanie w zły sposób może pozbawić kogoś życia lub zdrowia a w najlepszym wypadku ktoś może stracić dobytek życia ...
  • Moderator Energetycy
    Kolego ta_tar, zasilanie dajemy na zaciski nieparzyste, o ile się nie mylę.
  • Poziom 33  
    elpapiotr napisał:
    Kolego ta_tar, zasilanie dajemy na zaciski nieparzyste, o ile się nie mylę.

A co to ma do tego że szyna jest t.z. "trójfazowa"?
  • Specjalista elektryk
    Rafael22 napisał:
    czy wszystkie bezpieczniki mają wartość C16

No właśnie.
    Połączenie tej rozdzielnicy to jedno, a bezpieczeństwo całej instalacji to drugie.
    Na zdjęciu w ogóle nie widać żyły PE. Czy ona jest (poza kadrem), czy może to instalacja z "zerowaniem"?
    Może są rozprowadzone przewody dwużyłowe.
    Kolejny problem, to kto sprawdzi czy ta instalacja jest bezpieczna (pomiary, oględziny)
    W tym temacie jedyną sensowną poradą jest zaproszenie elektryka, poproszenie go o ocenę wykonanej pracy, wyjaśnienie jak połączyć tą rozdzielnicę i poproszenie o wykonanie pomiarów.
  • Poziom 16  
    Jakie przekroje przewodów:
    1. Zasilającego, ilość żył oraz długość, gdzie ułożony i jego rodzaj?
    2. Przekrój przewodów do obszycia rozdzielnicy?
    3. Przekroje i ilość żył przewodów do gniazd i oświetlenia?

4. Zabezpieczenie przedlicznikowe - jakie?
    5. Co to za wyłącznik główny co ma charakterystykę C25? Byle zwarcie L-N pozbawi napięcia w całym garażu.
    6. Do czego podłączoną będzie rozdzielnica?
    7. Uzasadnij dlaczego na gniazda i oświetlenie są zabezpieczenia C16?