Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dyski mSATA, SATA - sterowniki Windows

Gelip 10 Apr 2020 10:26 1044 4
    Gelip
    Level 33  
    Czy do dysków mSATA są specjalne sterowniki dla Windows XP/7/8/10 czy są to te same co do zwykłego dysku SATA?

Znalazłem ten temat SSD - mSATA i mPCIE czy 100% zgodne? ale zdaje się iż nie do końca napisana jest tam prawda bo laptopy ThinkPad np. X220 posiadają złącze mPCIe, w które można podłączyć albo zwykłą kartę mPCIe np. WWAN albo właśnie dysk mSATA.

Nie znam się na tym ale z tego co wiem, na zwykłym złączu mPCIe nie zadziała dysk mSATA - musi być wsparcie od strony płyty głównej. Jak to jest rozwiązane skoro można podłączyć tam wtedy zwykłą kartę mPCIe lub dysk mSATA? Na któreś piny mPCIe są podawane sygnały danych SATA czy jak?
    safbot1st
    Level 43  
    Tak jak w PCIEx1 można włożyć różne karty rozszerzeń, one zgłaszają się do płyty "czym są".
    Pisaliśmy w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3676366.html
    i tam wniosek zapadł, że do instalacji W10 potrzeba sterownik mSATA zintegrować z instalacją, tylko nie mam pewności jak to się ma do pytania, gdyż instalator używa sterownika Microsoft (?).
    Z kolei mSATA powinno działać ze sterownikiem RAID/AHCI od producenta płyty gł.
    Gelip
    Level 33  
    safbot1st wrote:
    Tak jak w PCIEx1 można włożyć różne karty rozszerzeń, one zgłaszają się do płyty "czym są".
    Pisaliśmy w temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3676366.html

Gdzie tam było pisane o różnicach SATA i mSATA bo chyba jestem ślepy ??

Z angielskiej Wikipedii wynika iż w złączach mSATA piny TX/RX są podpięte do kontrolera SATA zamiast do kontrolera PCI Express:
    Quote:
    The physical dimensions of the mSATA connector are identical to those of the PCI Express Mini Card interface, but the interfaces are electrically not compatible; the data signals (TX±/RX± SATA, PETn0 PETp0 PERn0 PERp0 PCI Express) need a connection to the SATA host controller instead of the PCI Express host controller.

safbot1st wrote:

Laptop ma złącze mSATA, ma wsparcie dla WinXP a na stronie Lenovo są tylko jedne sterowniki SATA o nazwie Intel Rapid Storage Technology więc skoro piny TX/RX są podpięte do kontrolera SATA więc teoretycznie dysk mSATA powinien działać na tych samych sterownikach co zwykły dysk SATA.

Właśnie, ale czy aby na pewno? Czy dysk mSATA będzie działał na X220 w WinXP?

Dodano po 8 [minuty]:

Na stronie Intela piszą o Intel Rapid Storage Technology coś takiego:
    Quote:
    Technologia Intel Rapid Storage obsługuje urządzenia pamięci masowej PCIe nowej generacji, przesyłające dane z szybkością do 1 GB/s, maksymalizując wydajność przechowywania danych i skracając czas reakcji podczas edytowania zdjęć, ładowania filmów lub podczas pracy biurowej.

ale czy to dotyczy również mSATA?
    Gelip
    Level 33  
    safbot1st wrote:
    Gelip wrote:
    Właśnie, ale czy aby na pewno? Czy dysk mSATA będzie działał na X220 w WinXP?

Specjalnie kupiłem dysk mSATA 1GB InnoDisk Corp. DRPS-01GJ aby to sprawdzić (22zł z przesyłką). Po podłączeniu dysku zarówno bios jak i WinXP wykrywa dysk poprawnie ale nie ma na nim partycji. W menedżerze urządzeń jak się wyświetli urządzenia według połączeń to widać iż dysk jest podłączony do tego samego kontrolera co zwykły dysk SATA a to oznacza iż działa na tym samym sterowniku co zwykłe SATA:
    Dyski mSATA, SATA - sterowniki Windows Dyski mSATA, SATA - sterowniki Windows
    Na dysku można bez problemu utworzyć partycję i działa normalnie pod WinXP. Zrobiłem partycję FAT32 aktywną za pomocą diskpart z Win7 PL - domyślnie tworzy przesunięcie 128 (64KB) ale nie wiem czy to dobre dla SSD więc zrobiłem przesunięcie 2048 (1024KB):
    Code:
    create partition primary align=1024

active
    format fs=fat32 quick label="MSATA"

Wrzuciłem do EFI/Boot/bootx64.efi EFI Shell i pod UEFI startuje bez problemu bo UEFI nie potrzebuje MBR i aktywnej partycji.

Ale próbuję teraz wystartować z tego dysku pod biosem legacy czyli za pomocą MBR i pojawia mi się takie coś blancco:
    Dysk ten był wyjęty z jakiegoś komputera i te dane są w początkowych sektorach dysku przed partycją. Zrobiłem więc kopię tych sektorów 1MB czyli od początku dysku do offsetu FFFFFh do pliku mSATA_1MB.bin (w załączniku).

P.S. W maszynie wirtualnej po wgraniu tego pliku na dysk pojawia się to samo okno blancco.

Stworzyłem więc partycję jeszcze raz w ten sam sposób ale zerując najpierw dysk. Teraz przy próbie uruchomienia mam taki komunikat:
    Code:
    UsuΣ dyski lub inny noÿnik

Zrestartuj, naciskajÑc klawisz

Ponieważ na dysku nie ma żadnego systemu i nie ma co startować więc zainstalowałem GRUB4DOS w MBR (skopiowałem też plik GRLDR na dysk):
    Na chwilę pojawia się:
    Code:
    Try (hd0,0): FAT32:

co świadczy o tym iż komputer próbuje uruchomić G4D z dysku mSATA ale za moment jest:
    Code:
    Invalid BOOT.INI file

Booting from C:\windows\
    NTDETECT failed

Co jest grane? To samo pojawia się jak wyjmę dysk główny SATA więc ten komunikat jest z dysku mSATA.

Jak inaczej sprawdzić czy dysk mSATA jest bootowalny w legacy bios?
    Gelip
    Level 33  
    Dziwne ale usunąłem pliki GRLDR i MENU.LST i teraz pojawia mi się to:
    Teraz pisze, że brak pliku GRLDR, to czemu się nie uruchamia gdy ten plik jest na dysku?

Dodano po 23 [minuty]:

Już wszystko działa :-) Miałem zły plik GRLDR - to był plik ntldr tylko pod nazwą GRLDR i dlatego G4D się nie uruchamiał. Po skopiowaniu właściwego pliku GRLDR wszystko cacy :D

Podsumowując:
    • dysk mSATA działa w WinXP na tych samych sterownikach SATA co zwykły dysk
    • laptop X220 potrafi bootować z dysku mSATA z MBR

Zastanawia mnie tylko czy domyślne przesunięcie 128 sektorów jakie robi diskpart z Win7 może być czy lepiej jak zrobiłem 2048?

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

Pobrałem dwa programy do sprawdzania wyrównania: Disk Alignment Test oraz Paragon Alignment Tool i przy 2048 wyświetlają na zielono, że jest OK.

Zrobiłem jeszcze raz partycję w diskpart ale domyślnie czyli 128 sektorów i teraz Disk Alignment Test wyświetla na zielono, że jest OK a Paragon na żółto, że trzeba wyrównywać bo partycja nie jest optymalnie wyrównana:
    Dyski mSATA, SATA - sterowniki Windows Dyski mSATA, SATA - sterowniki Windows
    czyli wygląda na to iż 2048 sektorów jest bardziej optymalne?

Dodano po 6 [minuty]:

Zapuściłem w Paragon wyrównanie to wyrównał mi do 4096 sektorów (2048 KB)

Sam już nie wiem jak ma być. Podobno diskpart z Win7 poprawnie wyrównuje przy tworzeniu partycji i jeśli partycja ma <4GB to wyrównuje do 128 sektorów a jeśli większa to 2048.

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

Czytam, czytam i czytam na Internecie i wychodzi na to iż firma AOMEI zaleca stosować na dyskach SSD wyrównanie 2048 sektorów za pomocą AOMEI Partition Assistant: We advise SSD users to align partition in 2048 sector ale można też wybrać wyrównanie:
    2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024, 2048 and 4096

P.S. Doczytałem w Internecie iż programy Disk Alignment Test i Paragon Alignment Tool są związane z Advanced Format (AF) na dyskach HDD a nie SSD a wyrównanie na dyskach SSD pokazują przy okazji. Advanced Format to wielkość sektora 4K więc zapewne dlatego Paragon wyrównuje do 4096

Wydaje się iż najlepiej trzymać się 2048 sektorów bez względu na wielkość partycji i będzie OK.