Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Filtr do maseczki ochronnej?

betmari 10 Apr 2020 19:23 1755 22
    betmari
    Level 12  
    Czy węglowy filtr do okapu kuchennego będzie dobrym filtrem do maseczki ochronnej?
    Tomek515
    Level 23  
    Zależy co chcesz odfiltrować.
    betmari
    Level 12  
    Chodzi o filtr jako tako chroniący przed wirusami i bakteriami. Wiem, że maseczki dają słabą ochronę, ale jednak jakąś tam dają, więc chciałabym użyć filtra, który będzie w tej roli najbardziej skuteczny, nawet jeśli to będzie kilka % ochrony więcej ;) Poza tym akurat taki filtr mam na zbyciu (okap zepsuty, więc filtr leży odłogiem)
    Myślałam, że w obecnej sytuacji nie muszę pisać, o jakie maseczki chodzi...
    betmari
    Level 12  
    Wiem, że wirus nie jest żywy, ale są jeszcze bakterie. Raczej nikt nie chce złapać infekcji bakteryjnej podczas tej pandemii, bo to zwiększa ryzyko cięższych objawów w przypadku jednoczesnego zakażenia wirusem. Podobno podczas oddychania na maseczce osadza się sporo bakterii. No i nie wiem co tam dokładnie ten filtr węglowy robi. Skoro ma pochłaniać zapachy, to może i zatrzymuje wirusa. Nie znam się, to pytam :P
    A jak wygląda sytuacja ze srebrem, czy ono niszczy wirusa? A olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego? Podobno ma właściwości antywirusowe...

Co do tych worków z odkurzacza, to właśnie też nie wiem, jakie konkretnie mają być, bo ja np. mam papierowe, ale to chyba nie o takie chodzi? Na jakimś filmiku ktoś pokazywał worki HEPA, ale nie znalazłam takich na Allegro...
    Może ktoś będzie tak miły i podlinkuje przykładowy worek z odpowiedniego materiału i jednocześnie jakiś najtańszy?
    lemgo
    Level 14  
    Wiara w olejki eteryczne to zaszłość z dawnych wieków

Srebro powinno działać. Nie widziałem żadnych badań Sars-Cov2 vs srebro, ale na powierzchniach miedzianych wirus ma najmniejszy czasz przeżycia - 4 godziny
    betmari
    Level 12  
    @lemgo - to nie jest żadna wiara, tylko naukowo potwierdzone fakty. Nie ma oczywiście badań o działaniu olejków na tego konkretnego wirusa, ale są badania dotyczące wirusa grypy oraz opryszczki i bodajże wirusowego zapalenia wątroby. O przeciwwirusowym działaniu olejków pisze również dr H. Różański, który jest naukowcem, nie jakimś szarlatanem czy innym znachorem. Daleko mi do ziębitów, ale warto mieć otwarty umysł, bo fanatyzm jest zły w każdą stronę ;)
  • Helpful post
    indianka
    Level 15  
    Jeżeli chodzi o stosowanie masek/filtrów jako działanie zapobiegające wirusowi, to można opierać się jedynie na statystyce - każda bariera mechaniczna zmniejsza ryzyko bezpośredniego narażenia się na wirusa a co za tym idzie aspiracji wirusa. Właściwie najważniejsze są dwa parametry maski - jej grubość oraz jej gęstość. Od nich zależy filtracja. Stad też klasy masek ochronnych FFP1, FFP2, FFP3 itd. Mówię tu jako praktyk stosujący maski medyczne na co dzień. Akurat korona-wirus jest stosunkowo mały więc jego "odfiltrowanie" nie jest takie proste. Jednak badania naukowe, nie informacje z internetu, dowodzą, że stosowanie masek zmniejsza ilość zakażeń.
    lemgo
    Level 14  
    No to jak nie ma badań skuteczności na koronawirusa, to to jest wiara. Na razie nie widziałem żadnych prób odkażania tego wirusa olejkami
  • Helpful post
    Tomek515
    Level 23  
    Ssaab wrote:
    Minister zdrowia wyraźnie powiedział, że maseczki nie chronią przed wirusem.

Ale chronią przed tym, że ktoś ci tym wirusem napluje w twarz.
    Tak w skrócie.
    Ssaab
    Level 15  
    Zgadza się, to tylko tak napisałem w celach humorystycznych.

Tylko jak ktoś miałby napluć, to tylko przyłbica jest skuteczna.
    betmari
    Level 12  
    No dobra, to poda ktoś jakiś konkretny worek do odkurzacza, który będzie najbardziej odpowiedni i jednocześnie w miarę tani? Patrzę na Allegro i jest tam tyle rodzajów tych worków, że pojęcia nie mam który wybrać :(
    Ssaab
    Level 15  
    Masz dostęp do stacjonarnego sklepu typu Leclerc czy Auchan? Masz tam bardzo duży wybór worków. Zamawiając na Allegro nikłe szanse, że dostaniesz je w przyszłym tygodniu. Skup się na materiałowych.
  • Helpful post
    Tomek515
    Level 23  
    Ogólnie to raczej odkurzacze mają filtr hepa, który zatrzymuje to czego worek nie zatrzymał. Są jakieś widzę droższe worki ale obawiał bym się tego że pewnie są wielowarstwowe i jak zrobisz z nich maskę to wszystko będzie się przedostawalo bokami. Jedynie można by taki worek wykorzystać tworząc filtr do półmaski ale wciąż mógłby być problem z przepuszczalnością.
    betmari
    Level 12  
    @Ssaab - nie mam samochodu, a nie jest to na tyle blisko, żebym mogła pójść na pieszo. Na Allegro zamawiam ostatnio b. często i w większości przypadków przesyłka jest w paczkomacie po dwóch dniach od złożenia zamówienia. Np. wczoraj i przedwczoraj odbierałam takie paczki. Biorąc pod uwagę święta, to do przyszłego piątku powinny być, a na teraz mam jeszcze maski przeciwpyłowe i antysmogowe. Miałam je kupione już dawno przed epidemią, bo mam alergię i czasami potrzebuję.
    BTW, czy takie maseczki da się dezynfekować czy można ich użyć tylko jednorazowo? Mam ozonator i oczyszczacz parowy jakby co...
  • Helpful post
    Tomek515
    Level 23  
    Ozonatorem możesz ale zostanie zapach. Prasowanie jest czyste i daje właściwy efekt ale wiele masek jest z tworzyw sztucznych więc prasowanie odpada. Jeżeli maski przeciwpyłowe nie zatrzymują wirusa ze względu na swoją klasę lub konstrukcje to myślę że dobrym wyborem są bawełniane szyte bo można je w moment żelazkiem zdezynfekować.
  • Helpful post
    Prot
    Level 37  
    Zanim ktokolwiek zacznie tworzyć amatorskie maski ochronne przed koronawirusem winien zrobić mały research:
    1. nt szczelności masek twarzowych;
    2. nt przydatności profesjonalnych masek twarzowych do ochrony przed koronawirusem - np. tu https://nczas.com/2020/04/08/maseczki-nie-chr...przed-koronawirusem-zaskakujace-wyniki-badan/ :idea:
    Tomek515
    Level 23  
    Nic odkrywczego w tym pozornie jakże bardzo poważnym artykule niema. Prosty gość jak ja, który pracuje przy obecnej sytuacji na ulicy nie potrzebuje badań żeby wiedzieć że takie coś działa. Ludzie mówiąc np. we wzburzeniu pluja kroplami które widać więc nie potrzebuje doktoratu żeby namacalnie widzieć, że to działa. Jak widzę ceny masek nawet tych najprostszych to się za głowę łapie. Nie każdego stać na kupno kilku masek dziennie. Co więcej w ogóle może nie być możliwości ich kupić. Wiadomo że proste maski nie są szczelne ale samo to ze zasysasz powietrze z boku już robi robotę.
  • Helpful post
    Wiesław W.
    Level 15  
    (okap zepsuty, więc filtr leży odłogiem)

Węgiel aktywny (granulowany) znajdujący się w używanym okapie kuchennym jest pokryty tłuszczem w jakimś stopniu, który trzeba usunąć. Nie da się go usunąć całkowicie przez zamoczenie w C2H5OH lub benzynie ekstrakcyjnej, ale zwiększy to bardzo powierzchnię węgla aktywnego. Jako ciekawostkę podam, że 1g węgla aktywnego (pylastego) może mieć powierzchnię BOISKA PIŁKARSKIEGO.
    Stosowanie przez wojsko masek z filtrami wielowarstwowymi z zastosowaniem węgla aktywnego miało uniwersalne zastosowanie - na wypadek zagrożeń chemicznych i biologicznych. A tak w ogóle to uważam, że zastosowanie GRAFENU w postaci nanorurek wplecionych w materiał maseczek dopiero przyniesie skutek.
    Pozdrawiam.
    betmari
    Level 12  
    @Wiesław W. - w życiu by mi do głowy nie przyszło aby korzystać z używanego filtra. Filtr jest nowy, oryginalnie zapakowany. Po prostu był kupiony na zapas, ale nie było okazji go wykorzystać.

Dodano po 7 [godziny] 36 [minuty]:

Otworzyłam opakowanie z tym filtrem węglowym. Ma on postać szorstkiej maty o grubości 0,5 cm z luźno splecionych włókien (wg opisu, to "włóknina napylana węglem aktywowanym"), ale nie jest bardzo sztywna. Można przez nią nie tylko swobodnie oddychać, ale nawet patrzeć. Czy miałoby to sens przynajmniej jako zabezpieczenie przed bakteriami i szybkim gromadzeniem się wilgoci?
    damian1115
    Level 33  
    lemgo wrote:
    Srebro powinno działać.

Na co ma działać to srebro?
    Srebro ma działanie antybakteryjne, a nie antywirusowe. Stosuje się je na opatrunkach na rany, na przykład po oparzeniach, lub ogólnie przy trudno gojących się ranach. Jego zadaniem jest nie dopuszczać do infekcji bakteryjnych.
    lemgo
    Level 14  
    damian1115 wrote:
    lemgo wrote:
    Srebro powinno działać.

Na co ma działać to srebro?
    Srebro ma działanie antybakteryjne, a nie antywirusowe. Stosuje się je na opatrunkach na rany, na przykład po oparzeniach, lub ogólnie przy trudno gojących się ranach. Jego zadaniem jest nie dopuszczać do infekcji bakteryjnych.

https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/antybakteryjne-dzialanie-srebra-koloidalnego
    https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/srebro-koloidalne-jak-dziala/