Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?

10 Kwi 2020 20:00 645 29
  • Poziom 9  
    W dość już leciwej, ale niezbyt intensywnie eksploatowanej pralce AEG / Electrolux L76820 urwał się (w trakcie płukania, więc przy powolnych obrotach bębna) prawy (patrząc od frontu pralki) ZACZEP sprężyny na plastikowej obudowie bębna. Sama sprężyna jest w dobrym stanie, druga również.
    Po każdej stronie obudowy są dwa takie zaczepy, po jednym na każdą połowę obudowy (skręconej śrubami). Sprężyny są (a w zasadzie to jedna jest, a druga była ;) ) zaczepione za te bliżej tyłu pralki. Odstęp między nimi to 5cm.

Moje pytanie brzmi: czy mogę użyć tego drugiego, bliżej frontu pralki, do podwieszenia obudowy bębna? Na krawędzi obudowy/ramy pralki są również dwa otwory, więc użyłbym również tego drugiego, bliżej frontu.
    Czy drugą sprężynę, dla symetrii, również przełożyć wtedy do tych przednich zaczepów czy może zostać? Chociaż z tego co widzę, to za jakiś czas też się to samo stanie, więc równie dobrze mogę to zrobić od razu.

Na próbę zaczepiłem tak tą sprężynę z urwanej strony i wydaje mi się, że bęben jest nieco za wysoko i fartuch ma jakieś dziwne zagięcia. Ale nie mam pojęcia czy tylko mi się nie wydaje i może zawsze tak było, a po dociążeniu praniem się wyrówna , bo nigdy do tej pory nie zwróciłem na to uwagi.

Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?
    Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Spróbuj przełóż sprężyny, ale obie na dobre uszy zbiornika tylko obserwuj czy zbiornik nie pójdzie za bardzo do przodu bo może uderzać w trakcie wirowania o przednią ściankę pralki.
    Jeśli będzie za blisko to będziesz musiał dorobić uszy z blachy i tą blachę przykręcić w zdrowym miejscu wiercąc otwory lub rozejrzeć się za używanym zbiornikem.
    Wymień amortyzatory bo prawdopodobnie są tak zużyte, że cały ciężar wsadu spoczywał na sprężynach i dlatego oberwały się uszy zbiornika.
  • Poziom 9  
    Kenworth 18 napisał:
    Spróbuj przełóż sprężyny, ale obie na dobre uszy zbiornika tylko obserwuj czy zbiornik nie pójdzie za bardzo do przodu bo może uderzać w trakcie wirowania o przednią ściankę pralki.
    Jeśli będzie za blisko to będziesz musiał dorobić uszy z blachy i tą blachę przykręcić w zdrowym miejscu wiercąc otwory lub rozejrzeć się za używanym zbiornikem.
    Wymień amortyzatory bo prawdopodobnie są tak zużyte, że cały ciężar wsadu spoczywał na sprężynach i dlatego oberwały się uszy zbiornika.

Przełożyłem, skręciłem, odpaliłem. Wyprała drobny wkład bez problemu, odwirowane (1000) też raczej spokojnie, więc wygląda na to, że działa. Jestem natomiast pewien, że faktycznie całość się lekko przechyliła i "próg" jest wyżej niż był i fartuch jest trochę pokrzywiony przez to. Ale oprócz tego nic nie obijało ani nic podobnego.
    Myślisz, że mogę to tak zostawić?

Amortyzatory wymienię w najbliższym czasie, za po 66 zł za sztukę, więc nie tak źle.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Pierz i obserwuj czy pod wpływem większego lub mniejszego wsadu zbiornik nie uderza o przód.
    Czy pralka nie przesuwała się lub "tańczyła" w trakcie wirowania?
    Pytam o to bo to by mogło sugerować, że amortyzatory są mocno zużyte.
  • Poziom 9  
    Kenworth 18 napisał:
    Pierz i obserwuj czy pod wpływem większego lub mniejszego wsadu zbiornik nie uderza o przód.
    Czy pralka nie przesuwała się lub "tańczyła" w trakcie wirowania?
    Pytam o to bo to by mogło sugerować, że amortyzatory są mocno zużyte.

Większego wkładu na razie brak, ale będę obserwował przy najbliższej okazji.
    Przy wirowaniu zachowywała się świetnie - minimalne drgania, żadnego poważnego "telepania" czy "tańczenia". Nie przesunęła się chyba ani o centymetr.

Czy myślisz, że dla bezpieczeństwa, spokoju i jeszcze lepszej kultury pracy wymienić te amortyzatory?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zdemontuj jeden i sprawdź czy wyczuwalnie tłumi drgania, czy stawia opór. Jeśli bez włożenia siły tłoczysko będzie wpadało w dół to amortyzator skończył żywot.
    Pytanie brzmi dlaczego sprężyny wyrwały uszy zbiornika jeśli teraz pralka pracuje poprawnie?
    Szczerze mówiąc takie uszkodzenia to rzadkość.
  • Poziom 9  
    Kenworth 18 napisał:
    Zdemontuj jeden i sprawdź czy wyczuwalnie tłumi drgania, czy stawia opór. Jeśli bez włożenia siły tłoczysko będzie wpadało w dół to amortyzator skończył żywot.
    Pytanie brzmi dlaczego sprężyny wyrwały uszy zbiornika jeśli teraz pralka pracuje poprawnie?
    Szczerze mówiąc takie uszkodzenia to rzadkość.

Przy najbliższej okazji (czyt. jak będę miał trochę siły i motywacji, żeby ją cholerę znowu wyciągnąć na środek łazienki ;) ) sprawdzę amortyzatory.

Ale bardzo ciekawe jest to, co piszesz, dlaczego wyrwane zostały uszy zbiornika? Masz jakieś pomysły dlaczego mogło się tak stać? Od kilku lat nie miałem z nią żadnych problemów, chodziła równo i delikatnie, bez żadnych "wycieczek" po łazience. Wcześniej nie wiem, bo używał jej kto inny, ale czasu jak ja ją mam mogę śmiało stwierdzić, że sprawiała zero problemów...
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    NA sprężynie zapewne brakuje plastikowej nakładki która chroni ucho zbiornika bezpośrednio przed tarciem metalu. Widać, ze przetarcie powstało w wyniku mocnego nagrzania elementu.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Spręzyny w electroluxie mają w miejscu mocowania zbiornika plastikowe nakładki po to żeby drut nie wżynał się w plastikowe uszy. Czy u ciebie takie są?
    Jeśli chodzi o amortyzatory to naciśnij kilka razy zbiornik od góry i zobacz czy się będzie bujał góra-dól.( podobnie jak w samochodzie).
    W miejsu mocowania sprężyny do obudowy pralki masz dwa miejsca do zaczepienia sprężyny, może masz możliwość w tym miejscu też przesunąć
  • Poziom 9  
    mrice napisał:
    NA sprężynie zapewne brakuje plastikowej nakładki która chroni ucho zbiornika bezpośrednio przed tarciem metalu. Widać, ze przetarcie powstało w wyniku mocnego nagrzania elementu.

Zgadza się! Zupełnie o tym nie pomyślałem, a teraz od razu pobiegłem odkręcić górę pralki i sprawdziłem.

Co ciekawe, te plastikowe nakładki są na drugim końcu (na obu sprężynach). Czy ktoś je źle założył (do góry nogami)? Powinienem je odwrócić, tak żeby haczyk z plastikową osłoną był zaczepiony o osłonę bębna, a nie o ramę pralki?
    Haczyki na obu stronach sprężyny są różne (ten z plastikową osłoną, obecnie na górze jest bardziej okrągły, dolny bardziej w kształcie U albo V).

Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?

Dodano po 8 [minuty]:

zibi1971 napisał:
    Spręzyny w electroluxie mają w miejscu mocowania zbiornika plastikowe nakładki po to żeby drut nie wżynał się w plastikowe uszy. Czy u ciebie takie są?
    Jeśli chodzi o amortyzatory to naciśnij kilka razy zbiornik od góry i zobacz czy się będzie bujał góra-dól.( podobnie jak w samochodzie).
    W miejsu mocowania sprężyny do obudowy pralki masz dwa miejsca do zaczepienia sprężyny, może masz możliwość w tym miejscu też przesunąć

Dokładnie tak jest jak piszesz. Tylko, że moje sprężyny są chyba założone do góry nogami, bo końcówki sprężyny z plastikowymi osłonkami były zaczepione o obudowę pralki, a nie o bęben/obudowę. Powinienem je odwrócić?

I tak, ponownie dokładnie tak, jak piszesz: na obudowie są dwa miejsca do zaczepienia sprężyny i po zaczepieniu za drugie ucho (bliżej frontu pralki) na obudowie bębna, tak samo zaczepiłem za bliższy przodu otwór na obudowie. A potem, dla symetrii, to samo zrobiłem z drugiej strony.

Po naciśnięciu zbiornika dość energicznie od góry na kilka centymetrów, buja się 3-4 razy, chociaż prawie od razu zmienia się to na przód-tył i ustaje. To dobrze, tak ma być...?

Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?
  • Poziom 30  
    Aby to naprawić ja ucinam rurkę na grubość plastiku czyli ok.12mm średnicy 10mm i na gorąco wciskam w ten rozwalony otwór. Po wciśnięciu smaruję miejsce gdzie ma być sprężyna, zakładam sprężynę i można prać.
  • Specjalista AGD
    ALe po co sobie zadawać roboty z dosztukowywaniem oczek, skoro jest drugie sprawne miejsce w którym można zawiesić zespół ? Wystarczy tylko jak pisał @zibi1971 założyć prawidłowo sprężyny, bo ktoś kiedyś najpewniej amatorsko wymieniał łożyska i dał ciała w ich montażu.
  • Poziom 9  
    zibi1971 napisał:
    Masz spręzyny założone do góry nogami, dłuższym drutem za zbiornik

Tak podejrzewałem. Czyli ktoś już kiedyś coś musiał przy tej pralce majstrować i to w dodatku nieumiejętnie.
    Sprężyny już odwróciłem.
    Zdemontowałem też cały przód pralki i wygląda na to, że fartuch jest w bardzo dobrym stanie, ale cały bęben jest wyraźnie przekrzywiony i wysunięty. Myślę, że to przez to fartuch tak się wygina po zmontowaniu. Ale może to nic nie szkodzi? Co myślicie? Można to tak zostawić?

Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?

Przy okazji sprawdziłem też amortyzator i wygląda tak:

...i chodzi raczej dość lekko. Nie wiem, do czego go porównać, ale może do pustej strzykawki? Czy czas byłby na wymianę? Drugiego nie sprawdzałem, ale chyba będzie w takim samym stanie.

Nieco martwi mnie natomiast, że obudowa bębna jest na tyle mocno wychylona, że amortyzator nie trafia dokładnie w gniazdo. Żeby go zamontować trzeba lekko cofnąć obudowę, no i sam amortyzator ma nieco luzu. Czy to jest akceptowalne?

Przy okazji zrobiłem też zdjęcie tyłu pralki. Wygląda (na moje niefachowe oko) wszystko w porządku. Pasek wielorowkowy jest w dobrym stanie, napięty, w łożysku nie słychać żadnych niepokojących dźwięków...

Dodano po 3 [minuty]:

mrice napisał:
    ALe po co sobie zadawać roboty z dosztukowywaniem oczek, skoro jest drugie sprawne miejsce w którym można zawiesić zespół ? Wystarczy tylko jak pisał @zibi1971 założyć prawidłowo sprężyny, bo ktoś kiedyś najpewniej amatorsko wymieniał łożyska i dał ciała w ich montażu.

Tak to chyba właśnie musiało wyglądać. Obie sprężyny już odwrócone i zaczepione za uchwyty bliżej frontu, zarówno o obudowę bębna, jak i "ramę" całej pralki.
    Martwi mnie jedynie to przechylenie i wychylenie bębna i wynikające z tego marszczenie fartucha i niezbyt pasujące amortyzatory, ale może to tak powinno wyglądać "na sucho"?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Amortyzatory wymień.
    Jeśli ustawisz sprężynę w jednej linii ucho zbiornika zaczep obudowy nie powinno przekręcać zespołu i deformować fartucha.
    Warmaker napisał:
    Nieco martwi mnie natomiast, że obudowa bębna jest na tyle mocno wychylona, że amortyzator nie trafia dokładnie w gniazdo.

W tej kwestii nigdy nie będzie trafiać idealnie, wynika to ze środka ciężkości zespołu, który jest przeniesiony na tylną część kociołka. Odepnij oba amorki to dopiero się zdziwisz, jak się przechyli :)
  • Poziom 39  
    W Electrolux amortyzatory mają tłumienie bodajże 60 N i jeśli nie stawia tak sporego oporu jak to ma miejsce w pralkach innych producentów, ale musi wyczuwalny opór stawiać.
    Tym, że zbiornik nieco trzeba ustawić przy montażu amortyzatora się nie przejmuj bo zbiornik wsi bezwładnie na sprężynach, ale amortyzator powinien wchodzić w ucho zbiornika z lekkim oporem i nie może być luźny bo nie będzie prawidłowo pracował przez co zbiornik nie będzie miał odpowiedniej amortyzacji.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Za ok.rok będą do wymiany amortyzatory i fartuch przy tak założonych sprężynach.
  • Poziom 9  
    Gobro napisał:
    Za ok.rok będą do wymiany amortyzatory i fartuch przy tak założonych sprężynach.
    To co w takim razie radzisz?
    Kenworth 18 napisał:
    W Electrolux amortyzatory mają tłumienie bodajże 60 N i jeśli nie stawia tak sporego oporu jak to ma miejsce w pralkach innych producentów, ale musi wyczuwalny opór stawiać.
    Minimalny. Zmierzyłem wagą (taką małą, do bagażu) i "siła" potrzebna do wyciągnięcia amortyzatora to ok. 1-1,1 kg. Czyli, oczywiście, ok 10N. Natomiast nie wiem, czy tłumienie amortyzatorów tak się właśnie określa wprost? Wychodziłoby na to, że są już całkiem do niczego...
    Kenworth 18 napisał:
    Tym, że zbiornik nieco trzeba ustawić przy montażu amortyzatora się nie przejmuj bo zbiornik wsi bezwładnie na sprężynach, ale amortyzator powinien wchodzić w ucho zbiornika z lekkim oporem i nie może być luźny bo nie będzie prawidłowo pracował przez co zbiornik nie będzie miał odpowiedniej amortyzacji.
    Tutaj nie ma problemu w takim razie. Wchodzi w miarę "pasownie" i po zabezpieczeniu plastikowym bolcem nie ma luzu.
    mrice napisał:
    Amortyzatory wymień.
    Chyba tak zrobię, szczególnie, że jak pisałem wyżej - z moich "pomiarów" wyszło, że są już raczej do niczego.
    mrice napisał:
    Jeśli ustawisz sprężynę w jednej linii ucho zbiornika zaczep obudowy nie powinno przekręcać zespołu i deformować fartucha.
    Warmaker napisał:
    Nieco martwi mnie natomiast, że obudowa bębna jest na tyle mocno wychylona, że amortyzator nie trafia dokładnie w gniazdo.
    W tej kwestii nigdy nie będzie trafiać idealnie, wynika to ze środka ciężkości zespołu, który jest przeniesiony na tylną część kociołka. Odepnij oba amorki to dopiero się zdziwisz, jak się przechyli :)
    Miałem na myśli przekręcanie patrząc z boku pralki: tył "kociołka " w dół, przód w górę (a więc i do przodu). Fartuch bez założenia na przednią obudowę (przy drzwiczkach) chciałby być w takiej pozycji.
    Natomiast po założeniu i naciągnięciu (na razie tylko lekko z grubsza, do zdjęcia) po bokach są takie odkształcenia.
    Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?
    Jak docisnę bęben ręką z przodu, to się wszystko pięknie prostuje, więc może przy robieniu "normalnego" prania i nabraniu wody itd, też będzie odpowiednio dociążony i się wyrówna?
    Panowie, doradźcie...
  • Poziom 39  
    A przełożyłeś również sprężynę w inny otwór tam gdzie wchodzi w ramę pralki?
    Musisz próbować tak ustawić zbiornik by fartuch nie miał tak sporych zagięć i był jak najbardziej równo ułożony jak to tylko możliwe.
  • Poziom 9  
    Kenworth 18 napisał:
    A przełożyłeś również sprężynę w inny otwór tam gdzie wchodzi w ramę pralki?
    Musisz próbować tak ustawić zbiornik by fartuch nie miał tak sporych zagięć i był jak najbardziej równo ułożony jak to tylko możliwe.

Tak, oczywiście:

Przedtem sprężyna była zaczepiona za lewe ucho i lewy otwór na ramie pralki (front/drzwiczki są, oczywiście po prawej, na tym zdjęciu). Sprężyna po drugiej stronie jest założona tak samo.
    Przekładanie między otworami na ramie chyba niewiele zmieni, może jedynie lekko cofnąć cały bęben, a nachylenie wynika chyba właśnie z przełożenia sprężyny do drugiego ucha na plastikowej obudowie.

Czego w takiej sytuacji można by jeszcze spróbować?
  • Poziom 39  
    W takim wypadku czeka Cię raczej naprawa uszkodzonych uszu zbiornika.
    Gdy naciśniesz ręką u góry na przeciwwagę to zbiornik stabilizuje się a fartuch układa prawidłowo?
  • Poziom 9  
    Kenworth 18 napisał:
    Gdy naciśniesz ręką u góry na przeciwwagę to zbiornik stabilizuje się, a fartuch układa prawidłowo?
    Dokładnie tak i to tak dość "uczciwie" muszę nacisnąć.
    Kenworth 18 napisał:
    W takim wypadku czeka Cię raczej naprawa uszkodzonych uszu zbiornika.
    Da się to w miarę porządnie zrobić samemu w warunkach raczej domowo-warsztatowych czy nie ma na to szans?
  • Poziom 39  
    Ja bym dociął kawałek płaskownika i wywiercił w nim 3 otwory (środkowy otwór większy tak by weszła sprężyna) i przykręcił płaskownik do miejsc obok wyrwy na śruby M5 i to powinno być trwałe rozwiązanie.
    Możesz zastosować się do porady kolegi @Gobro, ale nie wiem czy to na pewno będzie wystarczająco solidne.
  • Poziom 9  
    Kenworth 18 napisał:
    Ja bym dociął kawałek płaskownika i wywiercił w nim 3 otwory (środkowy otwór większy tak by weszła sprężyna) i przykręcił płaskownik do miejsc obok wyrwy na śruby M5 i to powinno być trwałe rozwiązanie.
    Możesz zastosować się do porady kolegi @Gobro, ale nie wiem czy to na pewno będzie wystarczająco solidne.

No dobra. Myślę, że to jest coś, z czym się mogę zmierzyć bez większego problemu :)
    Dzięki serdeczne wszystkim za pomoc! Pochwalę się, jak skończę naprawę.

Zdrowych (!) i spokojnych Świąt.
  • Poziom 9  
    Mała aktualizacja i prośba o akceptację rozwiązania ;)
    Po kilku dniach bojów (najpierw z rozmontowaniem pralki, a potem z metodami naprawy) dotarłem do punktu, w którym chciałbym to chyba poskładać z powrotem w całość.

Jednak zanim się znowu z tym umorduję, to prosiłbym o akceptację rozwiązania. Co prawda nie wiem, czy miałbym jakieś pole manewru jeszcze, ale mam nadzieję, że to, co zrobiłem jest w porządku.

Jedno ucho - to przerwane, od którego wszystko się zaczęło, blaszki wzmacniające (jedna jest zrobiona z kątownika i ma takie dwie łapki, które, mam nadzieję, pomogą podtrzymać całość) i całość skręcona:

Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?

I druga strona, która już też była nieco uszkodzona, więc uznałem, że zrobię obie za jednym zamachem:

Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?

Blaszki są z 2mm blachy, po 2 na ucho, skręcone dwoma śrubami M5. Sprężyny mają dość miejsca, więc myślę, że tutaj nie będzie problemów.

Pytania mam dwa:
    1. czy pojedyncza nakrętka wystarczy, nie odkręci się to? Może dać dwie albo potraktować jakimś klejem do gwintów?
    2. czy poza dość mocnym skręceniem płytek, wskazane byłoby je lekko posmarować jakimś klejem (mam dwuskładnikowy Bison pod ręką) żeby zapewnić, że obciążenie nie będzie przenoszone tylko przez te dwie śruby, a przez całą powierzchnię płytek? Boję się, że śruby zrobią to samo, co zrobiła sprężyna: przerżną w końcu to plastikowe ucho (szczególnie, że nie są gładkie, tylko gwintowane).

Będę wdzięczny za podpowiedź. Już prawie finisz!
  • Poziom 39  
    Mam nadzieję, że dorobione uszy nie poddadzą się bo myślałem o płaskowniku grubości co najmniej 3,4 mm. Nie stosuj kleju póki co bo nie wiadomo jak sobie poradzą Twoje uszy z drganiami zbiornika (czy metal o tej grubości nie podda się)
    Daj przeciwnakrętki bo zbiornik będzie powodował drgania, kleju do gwintów nie musisz stosować, wystarczy druga nakrętka, która utworzy kontrę. Przed założeniem sprężyn nasmaruj sprężyny i otwory by zminimalizować tarcie.
  • Poziom 9  
    Kenworth 18 napisał:
    Mam nadzieję, że dorobione uszy nie poddadzą się bo myślałem o płaskowniku grubości co najmniej 3,4 mm. Nie stosuj kleju póki co bo nie wiadomo jak sobie poradzą Twoje uszy z drganiami zbiornika (czy metal o tej grubości nie podda się)
    Daj przeciwnakrętki bo zbiornik będzie powodował drgania, kleju do gwintów nie musisz stosować, wystarczy druga nakrętka, która utworzy kontrę. Przed założeniem sprężyn nasmaruj sprężyny i otwory by zminimalizować tarcie.

Tak się właśnie zastanawiałem, czy 2 mm to nie będzie za mało, ale pomyślałem, że dam dwa, to 4 mm powinno być wystarczająco, a dodatkowo uniknę mimośrodu na tych zawiesiach. Chyba, że miałeś na myśli 2x4 mm? Ale to wtedy całość by miała 15 mm i bym nie zaczepił sprężyny.

Czym to posmarować najlepiej? Pod ręką mam tylko jakiś smar PTFE od WD-40. Ale to chyba coś innego będę potrzebował...?
  • Poziom 39  
    Miałem na myśli kawałek płaskownika lub blaszki o grubości 4mm pojedyńczo.
    Użyj po prostu smaru pokroju Towot itp. WD to można do zawiasów na przykład stosować by pracowały lepiej, ale tu się absolutnie nie nadaje.
  • Poziom 9  
    Taki jest oto efekt końcowy napraw.

Skręcone, sklejone, nasmarowane w miarę obficie. Pralka jak na razie działa, już trzy prania zrobione (nazbierało się ;) ) fartuch po naprawach leżał idealnie. Mam nadzieję, że wysiłek się opłaci i posłuży jeszcze parę lat. Myślę, że niedługo (jak potwierdzę, że pralka nie rozleciała się po 10 praniach) wymienię amortyzatory.

Bardzo dużo się nauczyłem i nadenerwowałem ;)

Dziękuję jeszcze raz serdecznie wszystkim za pomoc. Temat zamknę za dzień lub dwa, gdyby ktoś jeszcze chciał dopisać jakieś uwagi (albo pochwały!).

Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego? Pralka AEG/Electrolux L76820 - Urwany prawy zaczep sprężyny bębna-użyć drugiego?
  • Poziom 9  
    Po czterech praniach pralka ciągle pierze :)

Dzięki wszystkim, temat zamykam