Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Opinia o zestawie i7 9700F + RTX2070 Super

amenRa 10 Apr 2020 20:23 840 15
    amenRa
    Level 7  
    Witam,

Proszę o opinie poniższego zestawu:

1. Chłodzenie procesora SilentiumPC Fortis 3 140mm
    2. Zasilacz do komputera SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold
    3. Obudowa do komputera Zalman Z9 NEO PLUS czarna z oknem
    4. Pamięć RAM DDR4 HyperX 16GB (2x8GB) 2666MHz CL13 Predator
    5. Płyta główna Socket 1151 Gigabyte B360 AORUS GAMING 3 WIFI
    6. Monitor LED 24" iiyama G-Master GB2560HSU Red Eagle
    7. Dysk SSD GOODRAM 256GB 2,5" SATA SSD CX400
    8. Procesor Intel Core i7 Intel Core i7-9700F
    9. Karta graficzna NVIDIA Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER WINDFORCE OC 3X 8GB
    Lista w x-kom

Komputer do ogólnego zastosowania z naciskiem na gaming (ale też bez przesady).
    Dysk SSD przeznaczony będzie wyłącznie dla systemu. Dojdzie HDD którego nie ująłem w zestawieniu.
    OC nie planuję stąd procek F oraz płyta na B360 no chyba, że faktycznie warto przejść na kości pamięci powyżej 2666MHz.
    Zastanawiam się również czy zasilacz nie jest na wyrost. W kalkulatorze wychodzi sporo mniejsze zapotrzebowanie jednak rekomendowana moc dla samej karty graficznej jest 650W, stąd wybór.

Będę wdzięczny za każde uwagi. Najbardziej jednak zależy mi na upewnieniu się, że całość jest kompatybilna, podzespoły dobrej klasy i nic nie będzie się z sobą gryzło.
    procsa
    Level 31  
    Panie wszystko ładnie pięknie, ale bierz Pan szybsze ramy ! Nie istnieje takie określenie jak zasilacz na wyrost :)
    swag_pinguin
    Level 17  
    procsa wrote:
    bierz Pan szybsze ramy

Posiadam takie same ramy na ryzenie 5 3600 i podkręciłem je do 3000Mhz i CL14-15-15-35-69. Są to twarde ramy i się zastanawiam czy je nie podkręcić na 3200 ale nie mam na razie ochoty na resetowanie biosu :D Poza tym, intel nie potrzebuje aż tak szybkich ram.

Dodano po 3 [minuty]:

Dane techniczne ze strony intela: Dane techniczne pamięci
    Maks. wielkość pamięci (w zależności od rodzaju pamięci)
    128 GB

Rodzaje pamięci
    DDR4-2666

Maks. liczba kanałów pamięci
    2

Maks. przepustowość pamięci
    41.6 GB/s

Obsługa pamięci ECC ‡
    Nie

I7-9700F i tak obsłuży tylko 2666Mhz więc bierz je, są solidne i ładnie się komponują z czarnymi obudowami.

Dodano po 12 [minuty]:

Co do dysku HDD w przyszłości to jeśli 1TB/2TB to polecam Seagate Barracuda 1TB/2TB. Dobrze dobrany komputer!
    atomic99
    Level 34  
    @amenRa To nie lepiej złożyć na [Ryzen 7 3700X] + płyta na X570 i mieć możliwość modernizacji o 4 albo nawet 5 generację Ryzen`a ?
    swag_pinguin
    Level 17  
    atomic99 wrote:
    5 generację Ryzen`a ?

5 generacja nie będzie już na AM4. A co do kolejnej generacji czyli 4 to raczej by się nie opłacało posiadając 3700x. Rozumiem gdyby tak przeskoczyć z chociażby 2700X na 4700X ale tak to ta przyszłościowość nie będzie mieć na razie większego sensu.
    atomic99
    Level 34  
    No to fakt się okaże, ale ostatnio widziałem jakieś schematy generacji Ryzen i było że ZEN4 czyli serial 5000, w 5nm ma być też na AM4 w 2022r. , ale wiadomo wszystko się może jeszcze zmienić.

A jak nie to weź teraz tańszego 2600X i lepsze pamięci.
    swag_pinguin
    Level 17  
    Nie wiem, trochę średnio to widzę. Płyta główna AM4 z Ryzen 2000 Ready z Ryzenem 5000 :D Ileż można ciągnąć tą samą podstawkę? Przecież tam sekcja będzie problemem. Chodzi mi głównie o te najtańsze AM4. Choć wiele ludzi by się ucieszyło gdyby ta podstawka dalej by była używana.
    rzymo
    Level 33  
    swag_pinguin wrote:
    Poza tym, intel nie potrzebuje aż tak szybkich ram.

A te rewelacje to skąd? :)
    Intel zyskuje równie dużo, jak AMD, dodatkowo umożliwia jeszcze wyższe taktowanie kości (lepszy kontroler pamięci).
    swag_pinguin
    Level 17  
    rzymo wrote:
    Intel zyskuje równie dużo, jak AMD, dodatkowo umożliwia jeszcze wyższe taktowanie kości (lepszy kontroler pamięci).

A no dobra ale te ramy są i tak dobre. Mają dobry potencjał OC skoro u mnie bez problemu poszły na standardowym napięciu na 3000 i cl14. Maja też dobre radiatory i ładny, agresywny wygląd.
    amenRa
    Level 7  
    @atomic99 AMD nie wchodzi w grę. Nie twierdzę, że gorszy po prostu decyzja padła na Intela i Nvidie. Dlatego z góry ucinam ten temat.
    @swag_pinguin Celna uwaga, faktycznie w opisie intela i7 9700 jest "Rodzaj obsługiwanej pamięci DDR4-2666 (PC4-21333)". Niespecjalnie chciałem przechodzić na pamięci taktowane powyżej 2666MHz bo to zmuszało by do zmiany płyty głównej na Z390 co z kolei wiązało by się ze wzrostem ceny. Plusem tych kości jest jeszcze bardzo mały CL.

Edyta
    @rzymo To jak to w końcu jest z tą obsługą wyższych taktowań kości pamięci przez Intela i7 9700
    swag_pinguin
    Level 17  
    amenRa wrote:
    Niespecjalnie chciałem przechodzić na pamięci taktowane powyżej 2666MHz

I tak uważam tą twoją płytę za bardzo drogą. Dziwi mnie to że obsługuje tylko 2666Mhz w tej cenie ale skoro w takiej płycie jest ograniczenie tylko do 2666Mhz to znaczy że 2666Mhz jest wystarczające. Swoją drogą, spróbuje zaraz chyba zbić na 3000Mhz CL13 zamiast 3000Mhz CL14 :D Choć trochę wątpie że pójdzie, ale jak nie spróbuje to się nie dowiem.
  • Helpful post
    rzymo
    Level 33  
    amenRa wrote:

@rzymo To jak to w końcu jest z tą obsługą wyższych taktowań kości pamięci przez Intela i7 9700

Sprawa jest prosta - jak chcesz podkręcać pamięci na jakimkolwiek intelu, to potrzebujesz płytę na chipsecie Z.
    amenRa
    Level 7  
    rzymo wrote:
    amenRa wrote:

Sprawa jest prosta - jak chcesz podkręcać pamięci na jakimkolwiek intelu, to potrzebujesz płytę na chipsecie Z.

Ok doczytałem, że podana informacja o obsłudze rodzaju pamięci w opisie procka tyczy się natywnej prędkość kontrolera pamięci, która wynosi 2666MHz zatem nie ma przeszkód na korzystanie z większych wartości.

Dobra, czyli co? Zalecacie użycie kości o większym taktowaniu? Np Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel ? Czy może te podane w pierwszym poście przez wzgląd na mniejsze taktowanie będą np bardziej stabilne, o krótszym czasie dostępu. Oczywiście przy wyborze szybszych pamięci liczę się ze zmianą płyty głównej na Z390. Pytanie czy warto.

No i jeszcze pytanie o procek, czy wersja F 3.0GHz nie będzie znacznie odbiegać od K natywnie 3.6GHz zakładając, że nie zamierzam iść w OC oraz nie zależy mi na zintegrowanej grafice.
  • Helpful post
    rzymo
    Level 33  
    Podajesz bazowe zegary, których nie zobaczysz, będą powyżej 4 GHz, nawet przy max obciążeniu procesora.

Pamięci - tak, warto zastosować szybsze pamięci (co za tym idzie niestety i droższą płytę główną).
    amenRa
    Level 7  
    Ok jako, że sprzęt ma posłużyć na długie lata (aha ta) to postanowiłem jednak zainwestować w szybsze kości pamięci. Padło na te z linku powyżej, czyli Patrioty 2x8GB 3600/17 oraz płytę główną Gigabyte Z390 GAMING X (która szczęśliwie była w promocji - do dziś - i praktycznie ta sama cena co za B360).

Także no, dziękuję wszystkim za odpowiedzi/podpowiedzi i do następnego ;)
    amenRa
    Level 7  
    Ok jako, że sprzęt ma posłużyć na długie lata (aha ta) to postanowiłem jednak zainwestować w szybsze kości pamięci. Padło na te z linku powyżej, czyli Patrioty 2x8GB 3600/17 oraz płytę główną Gigabyte Z390 GAMING X (która szczęśliwie była w promocji - do dziś - i praktycznie ta sama cena co za B360).

Także no, dziękuję wszystkim za odpowiedzi/podpowiedzi i do następnego ;)

Dodano po 5 [minuty]:

Po poradach od użytkowników zweryfikowałem dane i wybrałem optymalny sprzęt.