Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Redmi 4X - brak ładowania/danych po wadliwej ładowarce - grzejący się element

v934 10 Apr 2020 20:57 339 2
    v934
    Level 3  
    Witam,

mam redmi 4x do którego dokupiłem niby "oryginalną" ładowarkę Xiaomi wspierającą fast charge (które wspiera mój telefon, ładowarka nie miała zbyt "okazyjnej" ceny więc jej zaufałem). Ładowarka działała kilka tygodni jednak ostatnio zauważyłem że telefon podczas ładowania miewał czasami przerwy w ładowaniu i wybudzał się.
    Wczoraj zastałem telefon podłączony jednak nie ładujący się - telefon był mocno rozgrzany w lewym dolnym rogu.

Po tym telefon przestał całkowicie reagować na wpinanie kabla USB czy to z ładowarki czy komputera. Jedyny moment w którym zareagował to gdy był całkowicie wyłączony i rozebrany (zawibrował i pokazało się logo oraz zaświeciła się dioda ilekroć podpiąłem kabel, ale tylko na chwile). Telefon działa i jest sprawny, brak tylko możliwości naładowania.
    Zauważyłem też, że podłączając telefon do innej ładowarki, przygasało w niej podświetlenie (na innych telefonach nie)

Znalazłem podobny temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3456102.html

i stwierdziłem że jeśli u mnie jest to samo to może uda się obejść łatwo problem na czas świąt (nie mam teraz telefonu a przez święta żadna część mi nie przyjdzie).

Rozebrałem więc telefon, ale po wymontowaniu płytki z portem USB i podłączeniu do niej ładowarki okazało się że jakiś mały metalowy kwadratowy element z drugiej strony płytki grzeje się do ogromnych temperatur. Załączam zdjęcie z zaznaczonym elementem.

Mam dwa pytania:
    1. Czy da się to jakoś tymczasowo obejść jak w temacie wyżej bym chociaż mógł naładować telefon do pełna raz? Na jednym ładowaniu czy dwóch powinien przetrzymać.
    2. Czy wystarczy tutaj wymiana płytki z gniazdem, czy mogło pójść coś więcej?

Z góry dziękuję za pomoc :D

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    v934
    Level 3  
    W takim razie co mogło się uszkodzić że grzeje się on tak że aż parzy a telefon nie reaguje na kabel?

Czy puszczenie 5V z komputera (niskie natężenie) bezpośrednio na bateria to dobry pomysł? Bateria jest niby 3.85V nie wiem czy telefon w jakiś sposób ogranicza to napięcie czy również puszcza 5V.

Dodano po 28 [minuty]:

Po pogrzebaniu przy tej płytce okazało się że po podłączeniu "pali" się ten element:

(dosłownie zaczął się dymić) i przy okazji rozgrzewa się też mikrofon.

Z tego co widzę to zamienniki nie mają w ogóle tego elementu:

Sprawdziłem multimetrem i na wszystkich 3 nóżkach jest zwarcie masy z 5v, czy mogę ten element po prostu wywalić skoro zamienniki go nie mają?

Dodano po 40 [minuty]:

Usunąłem całkowicie element z płytki - nic się nie grzeje ani nie pali, na gnieździe do taśmy wychodzi 5V na pierwszych pinach w obu rzędach.
    Czy ktoś mógłby objaśnić rolę tego elementu i czy usunięcie go w taki perfidny sposób bez żadnego mostkowania pinów itd może na coś wpłynąć?
    Trochę boję się wkładać płytki z powrotem do telefonu jeśli nie wiem co to jest ;D

Dodano po 55 [minuty]:

Nie doczekałem się odpowiedzi i założyłem - wszystko śmiga. Telefon ładuje, mikrofon działa.

Z tego co widzę to był to chyba jakiś chip odpowiedzialny za właśnie szybkie ładowanie? W każdym razie telefon działa i się ładuje, transmisja danych również działa.