Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czyszczenie wymienika płytkowego | Vaillant VUW BE 242/3-3 H R2

DEKORENO 11 Apr 2020 03:42 888 8
    DEKORENO

Level 3  
    Cześć. Dzięki wielu postom i akcji "#zostanwdomu" udało mi się już naprawić/poprawić a może nawet już zepsuć. Finalnie jednak znalezienie rozwiązania błędu "F.28" w którym była drobnostka izolacja przewodów zapłonowych i jonizacji zamiast wymiana elektrod na nowe, dodatkowo sprawdzenie jak jest zbudowany, bo żaden z Belgijskich serwisantów a tak raczej instalatorów nie widział problemu, bo akurat jak przyjeżdżali ozdrawiał. Szkoda słów ważne, że za to ponosi koszty właściciel mieszkania.

Do brzegu....

Idąc za ciosem i nie ufności rzetelnego wykonania tutejszych „instalatorów” chciałbym się dowiedzieć od Was, w jaki sposób wyczyścić/od kamienic wymiennik, chyba że znów się mylę i moja wiedza jest jeszcze żadna. Otóż piec pięknie hula na ogrzewaniu całego mieszkaniu, woda w kranie kuchennym też bez zarzutów oprócz tego, że dogrzewa do 65°C i gaśnie, +/-5s i wraca i tak w kółko, lecz problem jest z łazienką gdzie do deszczownicy dopływa letnia woda tak samo jak do umywalek i problem z temp i 5s nie ustępuje. Nawet jeżeli to nie to i tak byłbym wdzięczny o porady o czyszczeniu wymiennika oraz o ewentualnym innym rozwiązaniu z tym gaśnięciem i woda.
    Czyszczenie wymienika płytkowego | Vaillant VUW BE 242/3-3 H R2

Pozdrawiam, Adrian.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    berthold61
    Level 25  
    Wymontować i zalać odkamieniaczem np kwas mrówkowy (trzeba utrzymać temp ok 40stopni ) tych odkamieniaczy jest sporo na rynku i w proszku czy płynie .
    BUCKS
    Level 39  
    DEKORENO wrote:
    woda w kranie kuchennym też bez zarzutów oprócz tego, że dogrzewa do 65°C i gaśnie, +/-5s i wraca i tak w kółko

Ale co wodę c.w.u. grzejesz do 65 stopni?
    Ja na swoim kotle mam ustawione 38 stopni dla c.w.u. i mi to wystarcza ale ja nie mieszam ciepłej z zimną lecz korzystam tylko z ciepłej wody.

Ale musisz brać pod uwagę wydajność kotła.
    Dla 24kW masz zwykle ok. 11,5 l/min dla delty t=30, czyli jeśli zimna ma 10 stopni to podgrzewając ją o 30 stopni do 40 stopni uzyskasz maksymalny przepływ 11,5 l/min
    Inaczej mówiąc przepływ wody w kranie, czy deszczownicy nie może przekraczać możliwości technicznych kotła.
    Oczywiście mówię o opcji korzystania wyłącznie z ciepłej wody bez mieszania z zimną.

Zakamieniony wymiennik obniża sprawność działania układu do podgrzewania c.w.u. więc spada Ci wydajność.
    W kuchni masz mniejszy przepływ to jakoś grzeje. Deszczownica wymaga dużego przepływu wody i masz problem.
    Po odkamienieniu trzymaj się zalecanych przepływów i utrzymuj odpowiednio niską temperaturę c.w.u. to spowolnisz wytrącanie się kamienia.
    Ewentualnie jak masz opcję to możesz pokusić się o wymianę wymiennik na większy.
    Ja fabryczny 12 płytowy zamieniłem na 20 płytowy pasujący do mojego modelu. Dodatkowo zamontowałem dodatkowy czujnik NTC na wyjściu c.w.u. z wymiennika płytowego, którego nie było fabrycznie w moim modelu i dzięki tym obu modyfikacjom komfort c.w.u. podskoczył zauważalnie.
    DEKORENO

Level 3  
    BUCKS wrote:
    DEKORENO wrote:
    woda w kranie kuchennym też bez zarzutów oprócz tego, że dogrzewa do 65°C i gaśnie, +/-5s i wraca i tak w kółko

Ale co wodę c.w.u. grzejesz do 65 stopni?
    Ja na swoim kotle mam ustawione 38 stopni dla c.w.u. i mi to wystarcza ale ja nie mieszam ciepłej z zimną lecz korzystam tylko z ciepłej wody.

Tak było przed chwilą ustawiłem na 41°C, leci zimna nawet w kuchni. 2* proces zapalania, potem zdycha i "F.28".
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    W moim kotle F.28 oznacza to:
    Możesz odkamienić wymiennik, bo po wielu latach na pewno mu się to przyda ale w pierwszej kolejności kocioł musi zadbać, aby kocioł za każdym razem poprawnie odpalał, a z opisu tego błędu wynika, że masz z tym problem.

Dodano po 5 [minuty]:

Z kolei w kotle, który jest bliźniaczym kuzynem Twojego modelu to kod F.28 jest opisany jako:
    Pytanie, czy jak masz próby zapłonu to pojawia się płomień i on gaśnie, czy nie ma w ogóle żadnego płomienia.
    Jeśli jest płomień i gaśnie to zacząłbym od czyszczenie elektrody jonizacyjnej.
    DEKORENO

Level 3  
    BUCKS wrote:

Pytanie, czy jak masz próby zapłonu to pojawia się płomień i on gaśnie, czy nie ma w ogóle żadnego płomienia.
    Jeśli jest płomień i gaśnie to zacząłbym od czyszczenie elektrody jonizacyjnej.

Zaczynam w takim razie od początku. Mam wrażenie że jest coś z tym gazem, dziwne dźwięki akurat z zaworu gazu dochodzą teraz znowu ma problem z odpaleniem. Może nagrać Ci po prostu jaki dźwięk Mnie niepokoji? Wiem że to szukanie jest po omacku, dlatego że jestem typem człowieka "zrób to sam" dołączyłem do społeczności i zamierzam to jakoś wydłubać.

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomniałem najważniejszego

Dzięki za odpowiedź!

Dodano po 12 [minuty]:

Nie tyle co musiałem nagrywać, a sam się znalazł autorem nie jestem ale to samo miejsce i ten sam piec.

BUCKS
    Level 39  
    to póki co wygląda, że masz problem z modułem gazowym. Serwis tego nie naprawia tylko wymienia na nowy.
    Do mojego kotła jak kojarzę moduł gazowy to ok. 800zł, więc w razie konieczności wymiany to ja bym już myślał nad nowym kotłem kondensacyjnym, bo szkoda by mi było takiej kasy na reanimację 14 letniego kotła, który może pociągnie jeszcze 4 lata.

Dodano po 3 [minuty]:

filmik i tak mi nic nie mówi, bo ja mam inny model, więc budowa też jest inna. Ale jak dla mnie to bez serwisu się nie obędzie, więc musisz sam przekalkulować co Ci się będzie bardziej opłacało.
    DEKORENO

Level 3  
    Dzięki BUCKS, piec padł dziś F.26 jutro autoryzowany serwisant od Vallianta ma się pojawić.
    DEKORENO

Level 3  
    Wszystko wróciło do normy łączny koszt 500€koszty poniósł właściciel. Dziękuję BUCKS za pomoc, serwisant i tak był zszokowany że sam wcześniej wziąłem się za jaką kolwiek walkę z piecem. Pomysł na podgrzewanie zaworu opalarka żeby piec zaskoczył, i tak uważam za szczyt walki. F.28 był spowodowany padającym zaworem, płyta wycierpiała swoje i nawet z nowym zaworem nie dawała oznak współpracy. Zapalanie i gaszenie, oraz to że woda była letnia spowodowane karmieniem w wymienniku, serwis nie mówi nic o czyszczeniu także poszedł nowy, wcześniejszy sam wyplukam położę może kiedyś mi lub znajomym się przyda. Stary zawór zamierzam rozkręcić i sprawdzić budowę co tam piszczy, może uda się jeszcze pacjentowi pomóc a ktoś kiedyś z forum skorzysta.

Lista napraw, cen poniżej.

Spoiler:
    Quote:
    ✓ Wymiennik ciepła ( 19 płytkowy ) | 0020038572 - 91,97 €

✓ Zawór gazowy | 0020019991 - 91,97 €

✓ Płyta elektroniczna | 0020092371 - 187,22 €

✓ Koszt robocizny | 120 €

Łącznie 491.16 €

Czyszczenie wymienika płytkowego | Vaillant VUW BE 242/3-3 H R2 Czyszczenie wymienika płytkowego | Vaillant VUW BE 242/3-3 H R2 Czyszczenie wymienika płytkowego | Vaillant VUW BE 242/3-3 H R2

Temat można zamknąć, jeżeli ktoś z administracji akurat się natknie.