Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Bosch WLX16460PL - udało się skasować błędy F21 i F63, nadal nie pracuje

Grigorij Sakaszfili 11 Apr 2020 08:19 1992 4
Bosch
 • #1
  Grigorij Sakaszfili
  Level 2  
  Witam.
  Mam pralkę Bosch Maxx5 jak w tytule. Pojawił się u niej błąd F21, a potem F63. Zmieniłem szczotki bo rzeczywiście już się skończyły, potem z wielkim trudem po wielu próbach udało mi się zresetować błędy (wybierak na godzinę 6 potem przycisk redukcji wirowania + wybierak na godzinę 7, a następnie przycisk start). W obecnej chwili pralka nadal nie pracuje.

  Problem wygląda tak, że po uruchomieniu jakiegokolwiek programu świeci cały czas dioda przycisku Odplamianie i nie można jej wyłączyć, są ryglowane drzwi, pralka pobiera wodę potem ją grzeje, a następnie wyrzuca wodę, czas na programatorze biegnie po czym zatrzymuje się na minutę przed końcem programu (0:01). Wyłączyłem w takiej sytuacji pralkę z zasilania, a po włożeniu wtyczki do gniazdka na wyświetlaczu znowu pojawia się błąd F 21. Czy ktoś może spotkał się z podobnym problemem i wie jak się za to zabrać?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Bosch
 • #2
  mrice
  Home appliances specialist
  Grigorij Sakaszfili wrote:
  Wyłączyłem w takiej sytuacji pralkę z zasilania, a po włożeniu wtyczki do gniazdka na wyświetlaczu znowu pojawia się błąd F 21.

  Grigorij Sakaszfili wrote:
  Pojawił się u niej błąd F21, a potem F63. Zmieniłem szczotki bo rzeczywiście już się skończyły


  W takim razie coś poszło nie tak, wymiana szczotek była nieskuteczna albo masz dodatkowe uszkodzenia na PCB, ale stawiam na to pierwsze. Rozbieraj wszystko raz jeszcze, posprawdzaj dokładnie, przed montażem silnika wykonaj jego pomiary.
 • Bosch
 • #3
  Krzys55
  Level 26  
  Musisz dokładnie wyczyścić silnik z pyłu po starych szczotkach.
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  Pył nie będzie przyczyną zgłoszenia F21. Kwestia nadmiaru pyłu to temat poboczny.
 • #5
  Grigorij Sakaszfili
  Level 2  
  Dzięki za porady, czujność i chęć pomocy. Wszak są święta. Do wymiany poszedłem profesjonalnie czyli wyczyszczenie silnika komutatorowego z resztek grafitu było rzeczą oczywistą przedmuchałem wszystko sprężonym powietrzem. Silnik zdemotowałem jeszcze raz i sprawdziłem wszystko dokładnie i było OK(reset zrobiłem tak jak w mądrych książkach piszą :) ) Co ciekawe uparłem się na jej naprawę i symulowałem jej sytuacje w których powinien pojawić się błąd np. brak ciśnienia wody F17 i inne błędy pokazywała poprwnie. Dziś od rana resetowałem ją jeszcze ze 30 razy tak raz za razem bo w grę wchodziła już tylko usterka sterowania silnikem lub to że się zawiesił i co ciekawe po którymś z rzędu resecie pralka ożyła! Po prostu cud albo mój upór. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i życze ZDROWYCH i pogodnych swiąt.
  Grzesiek.