Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ferroli Domitech F24 przegrzewanie

11 Kwi 2020 10:38 216 10
  • Poziom 9  
    Dzień Dobry
    Mam problem z piecem temperatura ustawiona na piecu CO 70st. Dochodzi do 95 i wyświetla błąd A03. Zrobiłem test ustawiłem temperaturę na grzejniki 50 stopni. A To jakie wyszły pomiary piec nagrzał wodę do 54 st. włączył ponownie gaz przy 41st. A później było już tylko źle po 30min piec gasił płomień przy temp. 64 at. A włączał już przy 49st.
    Z góry dziękuję za pomoc
    Rb
  • Poziom 25  
    A czy przyczyną nie jest wysoka temperatura w pomieszczeniach i zamknięte głowice termostatyczne na grzejnikach? Kocioł nie ma gdzie oddać ciepła i się przegrzewa i wyłącza.
  • Poziom 9  
    Tu mnie masz :) domek typu szeregowiec 130m2 użytkowej ogrzewam dół 45m2 salon z kuchnią i górę sypialnie łazienkę razem 20m na pół gwizdka. Pralnia, garderoba, garaż i druga sypialnia zakręcona. Myślałem że piec sobie sam dobierze parametry czy jestem na jednym grzejniku czy na dziesięciu. Powiedz jakie mam rozwiązania?
    Dziękuję
  • Poziom 26  
    Zakręcone kilka grzejników (jeśli choć jeden jest otwarty) nie tłumaczy załączania i wyłączania w coraz wyższych temperaturach.

Skoro nastawiłeś 50 stopni na kotle i masz jak widać ustawioną histerezę wyłączania palnika 4 stopnie wyżej (to standardowe, pewnie fabryczne ustawienie) to tak za każdym razem powinno być. W sensie po każdym włączeniu palnika jego wyłączenie powinno następować gdy temperatura wzrośnie o więcej niż 4 stopnie powyżej nastawionej. To żę włączył się palnik pierwszy raz przy 41 a nie przy 45-46 wynika pewnie z nastawionej wartości czasu blokady palnika.

Zostaw choć jeden grzejnik, żeby na pewno był otwarty (nie może być możliwości, aby głowica go zamknęła). Więc albo ściągnij na nim głowicę całkowicie, ale jeśli masz sterowanie pokojowe, to w pomieszczeniu gdzie jest programator na głowicy nastaw min. 2 wyżej niż wynika z tabelki dla trzymanej w domu temperatury. W ten sposób głowica się nigdy do końca nie zamknie w tym pomieszczeniu, bo szybciej programator wyłączy kocioł.

Teraz pytanie, masz sterowanie pogodowe czy z programatora pokojowego?
  • Poziom 9  
    Mam taki zwykły programator który rozłącza piec gdy w pomieszczeniu w tym przypadku dół salon z kuchnią osiągnie żądaną temperaturę. Podczas testu 50 st. Miałem 4 grzejniki rozkręcone na full.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Wojewoda82 napisał:
    Zakręcone kilka grzejników (jeśli choć jeden jest otwarty) nie tłumaczy załączania i wyłączania w coraz wyższych temperaturach.

Przy braku przepływu przez kocioł nie ma żadnej gwarancji, że kocioł zdąży wyłączyć się przy zadanej histerezie.

Oprócz blokady anty-taktu jest jeszcze min. czas pracy palnika.
    Jeden grzejnik to zdecydowanie za mało.
    Kocioł ma 8,5 kW mocy minimalnej.
    Startuje prawdopodobnie przy mocy ponad 10kW

Jeden grzejnik to około 0,6kW więc jak przepływ przez jeden grzejnik ma ochronić kocioł przed przegrzaniem?
  • Poziom 9  
    Czytałem w instrukcji że istnieje możliwość zmniejszenie mocy pieca, moze spróbuję go zmniejszyć na 75 procent?
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Możesz ograniczyć.
    Wydłuży to nieco cykl pracy kotła.
  • Poziom 9  
    Będę w domu po świętach spróbuję go troszkę zmniejszyć i dam znać. Dziękuję za podpowiedź

Dodano po 33 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie, rozumiem że istnieje coś takiego jak czas pracy palnika powiedzmy że palnik przy jednym grzejniku zamiast nagrzać wodę do ustawionych 50st. Nagrzeje do nawet 60 stopni. Ale nie rozumiem dlaczego początkowo włączał się przy 41 st. A po 30 minutach już przy 49st. Nie powinien załączać się cały czas przy tej samej temperaturze?
  • Poziom 9  
    Obniżyłem nieco moc pieca na tą chwilę przy ustawieniach 50st na piecu. Woda nagrzewa się max do 65st. Dziękuję za pomoc.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    2obert napisał:
    Ale nie rozumiem dlaczego początkowo włączał się przy 41 st. A po 30 minutach już przy 49st. Nie powinien załączać się cały czas przy tej samej temperaturze?

Kocioł ma blokadę antytaktu. Oznacza to, że jeśli osiągnął temperaturę, palnik się wyłączył to następne załączenie palnika może nastąpić nie wcześniej jak za 3min. W tym czasie temperatura może spaść dużo poniżej punktu załączania, a kocioł odpali dopiero po upływie tego czasu.