Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR Panasonic NV-J45EE odtwarzanie Secam i Pal automatyczne przełączanie

11 Kwi 2020 11:01 327 5
 • Poziom 20  
  Naprawiam magnetowid Panasonic NV-J45EE. Problem polega na tym, że domyślnym systemem odtwarzania jest Secam, a nie Pal. Czyli, podłączam sprzęt do sieci, wkładam kasetę z nagraniem w Pal i magnetowid odtwarza nagranie nieprawidłowo (kolor zanika). Po naciśnięciu przycisku "Pal-Mesecam" magnetowid odtwarza poprawnie. Wszystko działa poprawnie, można zmieniać kasety i odtwarzanie w systemie Pal działa prawidłowo do momentu odłączenia przewodu zasilającego. Wówczas po raz kolejny trzeba nacisnąć przycisk "Pal-Mesecam" i dalej wszystko działa ok. Obok na stole mam kolejny magnetowid NV-J45EE i w nim jest dokładnie odwrotnie. Zaczynam odtwarzać kasetę w Pal i nic nie trzeba przełączać, również po odłączeniu przewodu zasilającego i ponownym podłączeniu wszystko pracuje poprawnie (domyślnie) w systemie Pal.
  Pomimo identycznych oznaczeń typów magnetowidów zauważyłem różnice:
  -przycisk w złym jest podpisany "Pal/Mesecam " w dobrym "Auto/Mesecam"
  -dioda led w złym (powyżej diody sieciowej) jest opisana "Pal" w dobrym "Mesecam"
  Podejrzewam, że ten zły to jakaś wersja francuska, tylko pytanie dlaczego oznaczenia obydwu magnetowidów są identyczne? Zwykle dwie ostatnie litery typu oznaczały dla jakiego kraju jest przeznaczony.
  Czy ten magnetowid nie rozpoznaje automatycznie rodzaju nagrania (Pal-Secam) ?

 • Poziom 43  
  Czy przypadkiem nie jest tak że wersja z literami EE była skierowana na rynek PAL a bez na rynek w którym przeważał SECAM(np.Francja)?

 • Poziom 43  
  glecki napisał:
  nie mniej jednak i "zły" i "dobry" mają od tyłu identyczne oznaczenia .... NV-J45EE

  Patrz, a w tytule nie ma EE ;)
  Porównaj wersje płyt.
 • Poziom 17  
  MESECAM stosowany w części magnetowidów i często uważany błędnie za odmianę stosowaną tylko na terytorium Bliskiego Wschodu (w rzeczywistości przy nadawaniu programów telewizyjnych tam jest stosowany SECAM B/G). Powstanie tej wersji związane było z tym, że dla systemu PAL przy zapisie na taśmie magnetowidowej w celu zmniejszenia zakłóceń zmieniono częstotliwość podnośnej kolorów z 4,43 MHz na 630 kHz; w przypadku systemu SECAM pierwotnie nie stosowano żadnych zmian przy zapisie na taśmie magnetowidowej, ale producenci tańszych urządzeń chcąc obniżyć koszty produkcji zaczęli stosować zmianę częstotliwości podnośnej także dla tego systemu (dzięki temu uprościli konstrukcję układów zapisu). Ponieważ magnetowidy zapisujące taśmy w systemie SECAM bez zmiany podnośnej nie potrafiły odczytać kolorów na tak zapisanych taśmach, to nowy stadard zapisu nazwano MESECAM – nazwa ta ma pewien związek z Bliskim Wschodem, ponieważ takie magnetowidy początkowo najpowszechniej sprzedawano w tym regionie (wynikało to z tego, że w części krajów stosowany jest system SECAM, a w części PAL, a odbiorcy chcieli mieć możliwość nagrywania programów nadawanych w obu systemach). Późniejsze magnetowidy musiały mieć zaimplementowany zapis i odczyt zarówno w systemie SECAM bez zmiany podnośnej, jak i w systemie MESECAM

  Dodano po 1 [minuty]:

  Podejrzewam jakąś przeróbkę nie tylko z Francji Panowie !!


  Sam posiadam kasety magnetofonowe TDK robione tylko dla Kuwejtu.