Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nice Robus 350 RBA2 - awaria FLASH

adwlodar 11 Apr 2020 15:18 999 4
lampy.pl
 • #1
  adwlodar
  Level 27  
  Witam,

  od kilku lat mam napęd ROBUS 350 z centralą RBA2, na którym kilka dni temu padła lampa sygnalizująca ruch bramy podłączona do wyjścia FLASH, żarówki zmienione kilka razy. Z tego co wyczytałem to napięcie na FLASH jest po PWM, ale zarówno podczas pracy jak i postoju zmierzyłem 0V.

  Płytka centrali wygląda ok, zastanawiam się nad wymianą TIP'a. Spotkaliście się z takim problemem?
 • lampy.pl
 • Helpful post
  #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Owszem, zacząć trzeba od tranzystora mocy najbardziej skrajnego od lewej przy głównym złączu - tylko u mnie w RBA2/A to IRLZ44N. Następny jest też IRLZ od wyjścia SCA, TIP jest trzeci z lewej i współpracuje z wyjściem BlueBus.
 • lampy.pl
 • #3
  adwlodar
  Level 27  
  No niestety, moje umiejętności elektroniczne się skończyły, więc pozostaje mi wymienić centralę. Pytanie mam tylko, czy kupować gdzieś w sieci, czy są jakieś zaufane sklepy z tego typu częściami?
 • Helpful post
  #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Nie przesadzaj - z powodu padnietego wyjścia lampki wywalać 500 zł...
  Jeśli sam nie poradzisz i brak kumpla ekektronika to jescze masz parę innych tańszych wyjść.

  -Użyć wyjścia SCA - wydaje przy otwieraniu 24V pulsujące raz na sekundę, przy zamykaniu 2x na sekundę, na otwarciu stałe 24V. Jako że wyjście ma małą obciążalność - użyj przekaźnika (choćby samochodowego z cewką na 24V), cewka do wyjścia SCA, przez styki z dodatkowego zasilacza 12 V (na takie napięcie zdaje się jest lampka Lucy) puść zasilanie na lampkę. Patrząc na schemat (mam od Robusa 600 ale moduły wyjśc raczej są podobne) kluczowana jest masa, a na zacisku 2 Flasha jest cały czas 12V względem masy całości więc zasilanie lampki można wziąć z napięciowego zacisku Flash i ogólnej masy (choćby ze ścieżki masy całości)

  -Wyciągnąć zasilanie silnika, dać na nim dodatkowy przekaźnik (12V cewka z nieduźym - kilkdziesiąt omów opornikiem w szereg - napięcie na silniku waha się w szerokich granicach), reszta j/w. Tylko musisz dorzucić do lampki dodatkowy przerywacz.

  Centralka RBA 2/A to koszt 450-550 zł. I nie ma reguły gdzie taniej - znalazłem na A.....o za 540, w specjalistycznym sklepie w necie 450 - szukqj wszędzie z wujkiem G....le.
 • #5
  adwlodar
  Level 27  
  Dzięki wielkie za tak szczegółową pomoc! Problem jest taki tylko, że przy sprawdzaniu FLASH'a popsułem coś czym steruje wyłącznik krańcowy - sam w sobie jest sprawny, bo przerywa obwód, ale jak jest podpięty pod centralę, to nie wyłącza napędu. Dodatkowo, totalnie losowo migają, pulsują nie pełnym napięciem lampki L1 i L2, których sekwencji nie ma w instrukcji, więc... chyba jednak pozostaje zakup :) Centrala miała 9 lat prawie