Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kratki wentylacyjne na kominie

przemok84 11 Apr 2020 16:23 5625 3
 • #1
  przemok84
  Level 4  
  Witajcie koledzy mam dzisiaj następujący temat do poruszenia.
  Buowlańcy budując komin na moim jednorodzinnym domu uznali że otwory w kominie 10 cm na 10 wylotów kanałów wentylacyjnych będą wystarczające. Sam kanał wentylacyjny w kominie systemowym ma natomiast wymiary 10 na 16 czyli 160 kwadrat, jak niedawno się dowiedziałem zgodnie z normą. Jestem teraz na etapie wykańczania samodzielnie tego komina bo nie chcę aby zaległym się w kanałach wentylacyjnych ptaki bądź styropian elewacji komina został wygryziony przez popielice. Zakupiłem sobie w tym celu kratki o wymiarach 10 na 16 centymetrów które wydawały mi się mają stosunkowo dużo światła. Policzyłem jednak teraz i okazuje się że łącznie posiadają 80 cm kwadratowych przelotu powietrza co praktycznie dwukrotnie ogranicza średnicę kanału wentylacyjnego. Poradźcie czy powinienem zamontować te kratki i nie przejmować się zbytnio normą czy chałupniczą metodą wyprodukować jakieś korki z plastycznej siatki które jako tako zabezpiecza wkoty do kominów. Zwyczajnie po ludzku nie chce się narobić i pogorszyc
  jednocześnie wentylację w swoim domu. Dzięki za podzieli się swoim doświadczeniem. Wklejam też fotę poglądowa.
  Kratki wentylacyjne na kominie
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Jeśli masz kupione kratki 16x10 cm, to jakim problemem jest wyciąć większy otwór i obsadzić kratkę jaka jest zgodna z wymogami. ?
 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  Ja bym zapytał inaczej, czy jeśli jest większy przekrój komina, to warto zmniejszać go kratką? Pewnie tego nikt nie sprawdzi. Jeśli będzie wentylacja nadmiernie wyciągała, to zawsze można trochę przymknąć montując w pomieszczeniu kratkę z żaluzją. A jak będzie słabo ciągnąć, to pójdziesz na dach rozkuć dziurę na większą?