Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Hyundai Tucson 2,0 benzyna 200 - Światła pozycyjne świecą cały czas

11 Apr 2020 21:19 735 7
  • Level 26  
    Jak w temacie, Tucson 2006, światła pozycyjne zaczęły świecieć non stop. Na dzień dzisiejszy zdejmowana jest klema z akumulatora na noc. Swieci pozycja przód, tył, podświetlenie zegarów. Czy ma ktoś schemat do Tucsona? Czy ma on jakiś moduł świateł? Jeśli tak to gdzie go szukać?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    Level 31  
    Po otwarciu drzwi kierowcy, z boku deski rozdzielczej masz skrzynkę bezpieczników.
    Skrzynka u góry ma (nad pierwszym rzędem bezpieczników) wypukłości pod którymi są dwa przekaźniki. Między nimi jest (mniejszy) przekaźnik od świateł pozycyjnych.
    Obwód wygląda tak:
    Akumulator -> przekaźnik -> bezpieczniki:
    trzeci w pierwszym rzędzie (prawe lampy)
    trzeci w drugim rzędzie (lewe lampy)
    -> lampy.

Od tyłu skrzynki są złącza jak na rysunku.
    Poniżej rozpiska pinów:
    J1 - 12V z akumulatora
    C8 - masa na cewkę przekaźnika, załączana włącznikiem świateł.
    G1 - wyjście na lewy przód
    F10 - wyjście na lewy tył
    F3 - wyjście na prawy tył
    G8 - wyjście prawy przód
    Hyundai Tucson 2,0 benzyna 200 - Światła pozycyjne świecą cały czasHT.png Download (46.98 kB)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 34  
    Jak tam są zrealizowane światła postojowe? Miałem w jednym amerykańcu: był oddzielny guzik do postojuwek i pani sobie wcisnęła przypadkowo.
  • Level 26  
    Orochimaru, bardzo dziękuję za pomoc. Jutro to sprawdzę. Przyznam że w sobotę rozebrałem kilka podejrzanych miejsc i z tej skrzynki bezpieczników po kolei wypinałem wtyczki, a najpierw wyciągałem wszystkie podejrzane przekaźniki w różnych miejscach i nie znalazłem tych o ktorych piszesz, ale sprawdzę to jeszcze raz. Dam znać co ustaliłem

Doktorr, po pierwsze takie sprawy oczywiście wykluczone, poza tym w tym aucie jest obrotowa manetka jak we francuzach - obrót pierwszy pozycja, obrót drugi drogowe. A po trzecie, kostkę manetki odłączyłem jako pierwszą żeby wykluczyć sklejenie styków
  • Level 26  
    Orochimaru, dziękuję raz jeszcze. Wszystko co napisałeś wyżej potwierdza się. Przekaźnik oczywiście sklejony. Swoją drogą, dość nieprzemyślame miejsce na umieszczenie przekaźnika, nie sposób go znaleźć bez czyjejs podpowiedzi. Jeszcze dopytam, bo rozumiem że miałeś podobny przypadek, jak sobie poradziłeś? Bo ja nie widzę za bardzo możliwości wymiany przekaźnika przez wylutowanie/wlutowanie (są to 2 płytki drukowane polutowane pinami w rozstawie ok. 5 mm), myślę o delikatnym zniszczeniu tego oryginalnego i wyprowadzeniu na zewnątrz przewodów oraz wstawienie klasycznego przekaźnika z podstawką. Poniżej fotki dla potomnych
  • Helpful post
    Level 31  
    Można spróbować zdjąć obudowę, rozłączyć styki i je oczyścić. Jeśli są za bardzo zużyte, to - tak jak napisałeś - odciąć to co nie potrzebne i podłączyć drugi na przewodach.
  • Level 26  
    Auto już naprawione. Zdjąłem obudowę i rozkleiłem styki, jednak nie ufam raz sklejonemu przekaznikowi - delikatnie pokruszylem przekaźnik, do pozostałych pinów przylutowałem przewody, wyprowadziłem na zewnątrz odpowiednio zabezpieczając przed wyrwaniem. Przekaźnik 30A z podstawką wystarczy pewnie do końca życia Hyundaia