Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EWT9125W (PNC913101262 08) - kasowanie błędów

wojtek2004 02 Maj 2020 13:25 1146 37
    wojtek2004
    Poziom 18  
    Tranzystor SMD sterujący cewką jest raczej uszkodzony. To tranzystor NPN z symbolem A8A.

Przy pomiarze na diodzie brak przejścia Baza-Kolektor.
    Nie badałem na Beta. Nie mierzyłem pod napięciem bo płytę mam na stole, poza pralką.

Natomiast znalazłem coś jeszcze:

Małe nadżarcie elementów SMD i brak jednej LED, od przeżarcia. Oto zdjęcia:

Pralka Electrolux EWT9125W (PNC913101262 08) - kasowanie błędów Pralka Electrolux EWT9125W (PNC913101262 08) - kasowanie błędów Pralka Electrolux EWT9125W (PNC913101262 08) - kasowanie błędów
    Wcześniej tego nie zauważyłem.

Po oczyszczeniu z nadżarcia wygląda to tak:

W kółku oznaczony rezystor do wymiany 330Ω. Ale nie mający wpływu na pracę. Tak na początku sądziłem. Ale się myliłem, to po prostu wejście serwisowe do procesora. Ale dalej mający połączenie.

Tu przerwana ścieżka. Ale nie mająca wpływu na pracę...

Tu muszę wstawić 2 X LED SMD- zielony(wykruszyły się podczas czyszczenia PCB).
  • AM TechnologiesAM Technologies
    wojtek2004
    Poziom 18  
    Czym zastąpić ten tranzystor?
    TONI_2003 napisał:
    To nie takie proste jak Ci się wydaje, ale najpierw podaj jaki to tranzystor SMD i co na nim pisze?
    Symbol na obudowie to: A8A i chyba to LMUN2211LT1 (jak pisałem na początku #31).

To nie ten tranzystor, jak w dokumentacji. Patrząc od góry: Bazę ma po prawej, Kolektor po środku (jak zwykle). No i pozostały Emiter po lewej. Jest to tranzystor NPN na pewno i jest sprawny. Na płytce programatora są dwa takie A8A. To QD1 i QD4. Porównałem je i są sprawne. W błąd wprowadził mnie sam pomiar (uszkodzony przewód miernika).
  • AM TechnologiesAM Technologies
    TONI_2003
    Moderator
    wojtek2004 napisał:
    Bo jakiś tam tranzystor jest przed cewką przekaźnika i się założę, że jest sprawny.
    wojtek2004 napisał:
    Przy pomiarze na diodzie brak przejścia Baza-Kolektor. Nie badałem na Beta.
    Jak widać sam sobie przeczysz, a na dodatek szukasz schematu to spytam do czego do tak prostej sprawy...
    wojtek2004 napisał:
    Natomiast znalazłem coś jeszcze itd.
    Stwierdzenia po tym cytacie następujące mają nas z dziwić czy tylko świadczą o Twej niewiedzy?
    wojtek2004
    Poziom 18  
    Wracam do napraw pod procesorem. Może to spowoduje naprawę (powrót) grzania wody. Może być tak, że uszkodzenia półprzewodników nie będzie. Tylko przeżarcia, ale soft też biorę pod uwagę. Jednak to będzie ostatnia rzecz, która będzie najprawdopodobniej wadliwa.
    TONI_2003 napisał:
    Jak widać sam sobie przeczysz, a na dodatek szukasz schematu to spytam do czego do tak prostej sprawy...
    Moderatorze TONI_2003 sam napisałeś:
    TONI_2003 napisał:
    To nie takie proste jak Ci się wydaje, ale najpierw podaj jaki to tranzystor SMD i co na nim pisze?
    To co znalazłem w Google jest w poście #31. To dlaczego mnie nie poprawiasz?
    TONI_2003 napisał:
    Stwierdzenia po tym cytacie następujące mają nas z dziwić czy tylko świadczą o Twej niewiedzy?
    Tak i tu się przyznam. Słaby jestem z AGD i pomocy szukam na forum Elektrody.
    TONI_2003
    Moderator
    Ponieważ to co cytujesz nijak ma się do tego co winno się zrobić i jak powinno się postępować i nic do tego nie ma AGD jak to tłumaczysz... Na dodatek gdybym się nie odezwał to wierz mi, że nastąpiła by cisza, a Ty sam ze sobą pisałbyś monolog. Natomiast ja nie mam zacięcia belferskiego by pisać o podstawach i wracać do źródeł wiedzy.
    gumisie
    Poziom 41  
    wojtek2004 napisał:
    Nie było(oprócz reszty) przekaźnika takiego jaki siedzi na płycie.
    A dlaczego nie sprawdzisz tego przekaźnika?
    Wymontuj go z PCB, cewkę podłącz pod zasilanie (12V DC) i sprawdź rezystancję pomiędzy stykami.