Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana zasilania z 1 fazy na 3, mieszkanie w bloku, stare budownictwo.

Suszoczarny16 12 Apr 2020 13:40 4701 15
 • #1
  Suszoczarny16
  Level 9  
  Witam, oto mój problem :)
  Mieszkanie w bloku własnościowe, ostatnie piętro, kupiłem kuchenkę elek. BEKO FSE57300GX max pobór mocy 7,8kW.
  Chcę mieć 3 fazy ;) dzwoniłem do SM* powiedzieli żebym wysłał podanie i będę mógł robić co chcę bo i tak Ja zapłacę.
  Chodząc po klatce sprawdzałem przewody i wyglądają one tak jak na zdjęciach.
  Zmiana zasilania z 1 fazy na 3, mieszkanie w bloku, stare budownictwo. Zmiana zasilania z 1 fazy na 3, mieszkanie w bloku, stare budownictwo. Zmiana zasilania z 1 fazy na 3, mieszkanie w bloku, stare budownictwo.
  1 - puszka w mieszkaniu.
  2- tutaj ZE** podłącza licznik.
  3- klapa z przewodami na piętrze niżej (na moim piętrze jest plomba więc nie chciałem jej jeszcze ruszać bo nie znam tematu).
  Czy patrząc na obrazek nr. 3 dobrze widzę że w tym pionie na klatce są puszczone 3 fazy? i wystarczy że zgłoszę potrzebę 3 faz w moim mieszkaniu do ZE i Oni to podłączą na moim piętrze? (tam gdzie jest plomba) i będę mógł puścić sobie kable od licznika z 3 fazami?
  Czy jest to jakoś inaczej i będę musiał tam wciskać kolejny przewód (mowa o tych rurkach z których wychodzą przewody obrazek nr. 3) i ciagnąć go do swojego licznika? :crazyeyes:  Mam nadzieję że wszytko z postem dobrze.

  *Zakład energetyczny.
  **Spółdzielnia mieszkaniowa.
 • #2
  CYRUS2
  Level 42  
  Suszoczarny16 wrote:
  Chcę mieć 3 fazy ;) dzwoniłem do SM* powiedzieli żebym wysłał podanie i będę mógł robić co chcę bo i tak Ja zapłacę.

  3-fazy w pionie są, ale spółdzielnia nie napisała czy pozwoli podłączyć się do tego pionu.
  Suszoczarny16 wrote:

  I wystarczy że zgłoszę potrzebę 3 faz w moim mieszkaniu do ZE i Oni to podłączą na moim piętrze? (tam gdzie jest plomba) i będę mógł puścić sobie kable od licznika z 3 fazami?

  Musisz napisać do ZE o nowe warunki przyłączenia i nowy przydział mocy.
  Nie jest wykluczone, że w warunkach ZE zażąda wymiany instalacji w lokalu na TN-S. (oddzielny przewód PE).
 • #3
  opornik7
  Electrician specialist
  CYRUS2 wrote:
  Musisz napisać do ZE o nowe warunki przyłączenia i nowy przydział mocy.

  Nie o nowe warunki ale o zwiększenie mocy.
  CYRUS2 wrote:
  Nie jest wykluczone, że w warunkach ZE zażąda wymiany instalacji w lokalu na TN-S. (oddzielny przewód PE).

  Jest wykluczone. Energetyka takimi "drobiazgami" się nie zajmuje. To sprawa elektryka który będzie wykonywał prace.
  Tak na marginesie, szajs z fotki nr 1 do zutylizowania.
 • #4
  Suszoczarny16
  Level 9  
  CYRUS2 wrote:
  3fazy w pionie są, ale spółdzielnia nie napisała czy pozwoli podłączyć się do tego pionu.

  Aha, czyli mogą mi odp. że nie pozwalają mi się pod to podłączyć, dobra czyli najgorszy wypadek to taki że będę musiał sam przeciskać kolejny przewód.
  Ale jeżeli SM** wyrazi zgodę na podłączenie się do pionu w klatce to ZE* podłączy 3 fazy do licznika i zostawi Mi jakiś przewód żebym mógł go sam przeciągnąć do mieszkania czy jak? (obrazek nr. 2). Bo do licznika wchodzą 2 przewody i wychodzą 2. Oni tam przeciągną ten przewód czy to będzie już mój koszt?
  Rozdzielnia w mieszkaniu będzie nowa, na S-y

  Dodano po 1 [minuty]:

  opornik7 wrote:
  Tak na marginesie, szajs z fotki nr 1 do zutylizowania.

  Potwierdzam :D
 • #5
  opornik7
  Electrician specialist
  Suszoczarny16 wrote:
  le jeżeli SM** wyrazi zgodę na podłączenie się do pionu w klatce to ZE* podłączy 3 fazy do licznika i zostawi Mi jakiś przewód żebym mógł go sam przeciągnąć do mieszkania czy jak? (obrazek nr. 2). Bo do licznika wchodzą 2 przewody i wychodzą 2. Oni tam przeciągną ten przewód czy to będzie już mój koszt?

  Energetyka nic nie ma do instalacji wewnętrznej, To problem spółdzielni i Twój. Jeżeli spółdzielnia każe Ci wymienić wlz to Twój elektryk musi to zrobić. Jeżeli dojdzie do wymiany wlz-tu to dobrze by było aby miał on przekrój uwzględniający przyszłe potrzeby wszystkich podłączonych do niego odbiorców. W tym przypadku możesz od spółdzielni wyciągnąć "udział" ale może to zrobić spółdzielnia a Ciebie obciążyć jakimś % kosztów. Od licznika do mieszkania to Twój koszt.
 • #6
  CYRUS2
  Level 42  
  opornik7 wrote:
  Energetyka takimi "drobiazgami" się nie zajmuje.
  Mam inne doświadczenia.
 • #7
  Suszoczarny16
  Level 9  
  opornik7 wrote:
  Energetyka nic nie ma do instalacji wewnętrznej, To problem spółdzielni i Twój.

  Czyli plomba która jest założona na moim piętrze w pionie na klatce jest własnością SM tak? i to elektrycy ze SM będą mieli inf. na ten temat tak? (chodzi o zdjęcie nr.3) bo zdjęcie pochodzi z piętra niżej, moja skrzyneczka jest zaplombowana ;)

  I czy ZE będzie miał jakieś inf. na temat co znajduje się w danym bloku (grubość i ilość przewodów), chodzi na jaką moc przyłącza mogę sobie na max pozwolić?
 • #8
  bartekfigura
  Level 28  
  Instalacja jest w takim strasznym stanie, że przy złożeniu wniosku o nowe warunki przyłączenia będziesz musiał wymienić prawdopodobnie przewód od ZK przy budynku bo ten mimo iż są 3 fazy jest stary i przekrój za mały. Instalacja podlega odbiorowi więc zanim podłączą licznik sprawdzą czy wykonałeś zgodnie z warunkami. Najpierw trzeba też uzyskać zgodę spółdzielni na prace w miejscach ogólne-dostępnych tj. na klatce. A potem przywrócić wszystko do stanu pierwotnego. Pierwsze kroki skieruj do ZE złóż wniosek poczekaj na warunki przyłączenia, pokaż elektrykowi te warunki niech wykona wszystko zgodnie z warunkami...
 • #9
  Suszoczarny16
  Level 9  
  bartekfigura wrote:
  Pierwsze kroki skieruj do ZE złóż wniosek poczekaj na warunki przyłączenia

  No dobra, to jutro załatwiam sprawę z ZE i czekamy na ciąg dalszy ;)

  Tematu jeszcze nie zamykam bo może będę potrzebował Waszej pomocy odnośnie tej sprawy :)
  Na dzisiaj dziękuję i odezwę się jak uzyskam inf. od ZE. Pozdrawiam :D
 • #10
  Jacek1l
  Level 15  
  Witam
  Z mojego doświadczenia - najpierw o zgodę do SM, będzie wiadomo czy SM ma jakieś wymagania co do wymiany WLZ. Po zgodzie SM do ZE o zwiększenie mocy i licznik 3f. Różnie bywa u zarządców, ale najprawdopodobniej wymiana przewodów od zabezpieczenia przedlicznikowego do licznika pod nadzorem SM wymieniasz na własny koszt lub SM wymieni ale też na Twój koszt, od licznika do zabezpieczenia w mieszkaniu na Twój koszt. ZE (Tauron) nie interesuje co jest za licznikiem bo wymagają druku "Zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia Oświadczenie o stanie technicznym instalacji" gdzie jest oświadczenie o stanie technicznym instalacji i osoba podpisana pod oświadczeniem bierze odpowiedzialność.

  Pozdrawiam
 • #11
  opornik7
  Electrician specialist
  Jacek1l wrote:
  ZE (Tauron) nie interesuje co jest za licznikiem bo wymagają druku "Zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia

  Mało tego, w tym przypadku nie interesuje energetyki co jest przed licznikiem aż do granicy eksploatacji a ta najprawdopodobniej jest w złączu kablowym lub na zaciskach stojaka/konsoli przy zasilaniu przyłączem napowietrznym.
 • #12
  Jacek1l
  Level 15  
  Troszkę poza tematem, choć w związku z nim.
  W powyższym przypadku autor zapewne "wchodzi" na mieszkanie więc remont instalacji jest łatwiejszy niż gdyby już tam mieszkać, po drugie aluminium prosi się o wymianę, po trzecie zapewne wkalkulował koszta zmiany z 1 na 3fazy w koszta ogólne.
  Ale - moim zdaniem (a takie przypadki też znam) zmiana zasilania z 1 na 3 fazy w budownictwie gdzie w mieszkaniu jest już miedź z odpowiednimi przekrojami jest niekoniecznie wydatkiem, który trzeba ponieść przy kupnie kuchenki lub płyty czy to ceramicznej czy indukcyjnej.
  Mam dokładnie od listopada 2011r kuchenkę Amica 601IE3.464TaYKDpOg(XxL) o mocy przyłączeniowej 10,5 kW i od początku użytkowania kuchenki "udało się" przeciążyć bezpiecznik s301 b16A może ze 4, max 5 razy przy 4 osobowej rodzinie z dwójką dzieci przy codziennym gotowaniu. Instalacja jednofazowa tyle, że do kuchni idą dwa obwody i na jednym jest kuchenka i oświetlanie pod meblowe na drugim reszta.
  Autor prawdopodobnie wchodzi na mieszkanie i z takimi modernizacjami nie ma problemu, ale jak ktoś mieszka już i chce np "przejść" z gazu na prąd i w sklepie usłyszał że musi mieć 3fazy bo kuchenka czy płyta jest na 3f i ciągnie dużo prądu i bezpieczniki nie wytrzymają a koszta zmiany instalacji wychodzą więcej niż cena zakupu sprzętu to mówię: kup kuchenkę, jak jest możliwość bez większych "zniszczeń" dociągnąć osobny kabel od bezpieczników do kuchenki to dociągnij i używaj zobaczysz co się będzie działo, może zmiana na 3f nie jest w ogóle konieczna.
 • #13
  tajan123
  Level 10  
  Wszystkie co jest na zdjęciu jest w strasznym stanie. Do wymiany bezwzględnie.
  -Wlz do mieszkania zazwyczaj 5x6mm²
  Potem ta pseudo rozdzielnica w mieszkaniu lepiej dac większą min 2x12 i w miarę remontów kolejnych pomieszczeń doprowadzać nowe obwody do poszczególnych pokoi i wypełnić nowa skrzynie
  - Nie wiem jak wygląda kuchnia, ale jak chcesz doprowadzić przewód pod kuchenkę (5x2.5) to odrazu dołożyć kilka obwodów na blat do zmywarki, lodówki odobny itp. Jeśli plytki sa nowe to można za szafkami w miejscach nie widocznych przeprowadzać.
  Wielokrotnie takie modernizacje przeprowadzałem. Wymiana WLZ założenie nowej rozdzielnicy głównej i obwód do kuchenki to ok 2—3k zł z materiałem ale radzil bym od razu chociaż w kuchni powymieniać instalacje i dorobić obwodów, ale wiadomo kolejne koszta
 • #14
  CYRUS2
  Level 42  
  Jacek1l wrote:
  Z mojego doświadczenia - najpierw o zgodę do SM, będzie wiadomo czy SM ma jakieś wymagania co do wymiany WLZ.
  Nie ma z czym iść do spółdzielni.
  Musi dostać od ZE warunki przyłączenia na moc jaką chce.
  Ile mocy da ZE - nie wiadomo.
  Moderated By Topolski Mirosław:

  Wiedza i doświadczenie jest ważne nie mój punkt widzenia.
  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • #15
  opornik7
  Electrician specialist
  CYRUS2 wrote:
  Nie ma z czym iść do spółdzielni.
  Musi dostać od ZE warunki przyłączenia na moc jaką chce.

  Znowu jesteś w błędzie. Do ZE musi iść z papierkiem ze spółdzielni. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
 • #16
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  CYRUS2 wrote:
  Nie jest wykluczone, że w warunkach ZE zażąda wymiany instalacji w lokalu na TN-S. (oddzielny przewód PE).

  Tak samo jak nie jest wykluczone, że jutro w Ziemię uderzy asteroida.

  CYRUS2 wrote:
  Jacek1l wrote:
  Z mojego doświadczenia - najpierw o zgodę do SM, będzie wiadomo czy SM ma jakieś wymagania co do wymiany WLZ.
  Nie ma z czym iść do spółdzielni.
  Musi dostać od ZE warunki przyłączenia na moc jaką chce.
  Ile mocy da ZE - nie wiadomo.

  No właśnie rozchodzi się o to, że jest odwrotnie. Najpierw SM, potem ZE.