Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik termiczny dla drutu oporowego

12 Kwi 2020 21:15 210 9
  • Poziom 8  
    Cześć,

Chciałem zrobić przecinarkę do styropianu podobną jakich wiele przedstawiają osoby zajmujące się ociepleniem budynku. Sama w sobie konstrukcja i dobór parametrów opisana jest na forum dość jasno. Przejrzałem wiele opisów i konstrukcji, jak również oferty sklepów elektronicznych ale nie znalazłem gotowca, który pozwoli bazując na temperaturze drutu oporowego wyłączyć zasilanie. Chodzi o to by zabezpieczyć urządzenie przed przepaleniem drutu, jeśli zapomnimy do wyłączyć. Patrzyłem na termiki dostępne handlowo oraz rozwiązanie w czajniku elektrycznym. Natomiast nie znalazłem sposobu jak odebrać temperaturę z drutu i przenieść ją na termik. Powinno się jedno z drugim zetknąć, tak jak ma to miejsce w czajniku, natomiast średnica drutu jest niewielka 0,8mm, a powierzchnia styku termika dość duża. Pytanie, czy ktoś przerabiał taki temat. Być może ta różnica powierzchni nie będzie miała wpływu. Być może handlowo dostępny jest termik, przez który można przeprowadzić drut.

Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Termik? ale po co ? jaki wzrost temperatury? Przecież dobieramy tak żeby była stała temperatura drutu grzejnego, no można pokusić się o dodatkową regulację mocy zależną od temperatury w jakiej pracuje urządzenie. Jedynie przydatnym w takim przypadku urządzeniem jest wyłącznik czasowy który wyłącza urządzenie po określonym czasie nie używania.
  • Poziom 8  
    Chodziło mi o to, że jeśli omyłkowo zostawię przecinarkę włączoną i wrócę na rusztowanie to, aby drut się nie przepalił. Fakt, czasówka tez może rozwiązać temat, tylko czy nie musiałby być to układ, który za każdym załączeniem urządzenia się zeruje (zerowanie czasu zadziałania czasówki) i po założonym czasie odcina zasilanie? Myślałem, ze prosty termik rozwiąże sprawę. Chciałem by układ działał następująco. Uruchamiam urządzenie, w obwód mam wpięty termik zetknięty z drutem (by monitorować jego temperaturę) - nie wiem jak to technicznie rozwiązać -, drut się nagrzewa, osiąga temperaturę do cięcia, tnę styropian, zostawiam (omyłkowo) włączone urządzenie, drut dalej się nagrzewa. Po osiągnięciu wyznaczonej przeze mnie zadanej temperatury max termik działa i rozłącza zasilanie. Drut stygnie. Kiedy temperatura spada poniżej temp. zadziałania termika urządzenie znów się grzeje.
  • Poziom 32  
    W ten sposób jak przedstawiłeś to jeszcze szybciej przepalisz drut. Nie kontrolowany wzrost mocy przegrzanie. taki czujnik musiałby być zamontowany mniej więcej na środku druta do cięcia - nie realne. W pewnym urządzeniu był podobny problem - przepalanie się elementu grzejnego (inny materiał) został rozwiązany poprzez kontrolę wydłużenia elementu.
  • Poziom 29  
    Odpowiednio dobrany prąd nie przepali tego drutu. Posiadam przecinarkę własnej konstrukcji i drut się nie przepala, nawet przy kilku godzinnej pracy.
  • Poziom 43  
    silver_81 napisał:
    Chodziło mi o to, że jeśli omyłkowo zostawię przecinarkę włączoną i wrócę na rusztowanie to, aby drut się nie przepalił.
    Drut się będzie od czasu do czasu przepalał/przerywał o jest element który pracuje i zużywa się, ale nie przepali się od tego że zostawisz włączony na chwilę dłużej. Drut nagrzewa się w ciągu sekundy, najwyżej kilku, nic nie stoi na przeszkodzie żeby go wyłączać po czasie kiedy nie ma materiału w pobliżu. Obecność materiału można wykrywać czujnikiem stykowym (jeśli jest zamontowany na stole), albo optycznym.

Temperaturę drutu można określić na podstawie zmian rezystancji jeśli zastosujemy drut o znaczącym współczynniku TWR, drut grzewczy można połączyć z drutem z innego metalu i powstałe złącze użyć jako termoparę do pomiaru temperatury, ale to metody dla elektroników, wymagające pewnych umiejętności.
  • Poziom 39  
    Witam .
    Jeżeli przecinarka dość szybko się nagrzewa ,to zamiast wyłącznika można zastosować przycisk,połączony z czasówką (PCU510).
  • Poziom 37  
    Ja włączałem przecinarkę nożnie, odchodząc nie zostawiałem nogi i działało.
  • Poziom 29  
    Temperatura topienia steropianu to 70°C, drut można rozgrzać do 100-120°C i nie trzeba się bać o przepalenie .
  • Poziom 29  
    Zwykle na poręczy dociskowej jest zamontowany przycisk monostabilny