Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie halogenów 24V

12 Apr 2020 23:24 240 7
  • Level 3  
    Witam, chciałbym się dowiedzieć co mogę zastosować aby podłączyć halogeny na 3 włącznikach i w kabinie na 1 włączniku wszystkich trzech. Czy jest na to sposób aby zastosować w powrocie do halogenów czegoś, co zatrzyma prąd na inne halogeny? Instalacja jest na 24V.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 20  
    Gdyby instalacja była na prąd stały, to mógłbyś separować halogeny diodami prostowniczymi. Jeśli jest to zasilanie prądem przemiennym, można na wyjściu transformatora dodać układ Graetza
    i wtedy również można odseparować halogeny diodami prostowniczymi - trzeba wtedy jednak liczyć się z pewnym spadkiem napięcia zasilania (rzędu 2-3 V).
  • Level 3  
    Mam zamontowane halogeny na prawej, lewej stronie i z tylu.
    Chcę założyć jeden włącznik wszystkich halogenow w kabinie jednym włącznikiem z kontrolka.
    Oraz chce założyć w tablicy 3 przełącznik żebym mógł zapalac stronami, lewa prawa, tył. Teraz pytanie czy jest coś co mogę zastosować na zasilanie na ten jeden włącznik z kabiny zeby mi nie podawał prądu na halogeny jakbym chciał włączyć np prawy. Bo inaczej beda mi sie świeciły wraz wszystkie pomimo włączenia prawego.

Dodano po 3 [minuty]:

sat2 wrote:
    Możesz dokładniej opisać o co Ci chodzi? Narysować schemat?

Mam zamontowane halogeny na prawej, lewej stronie i z tylu.
    Chcę założyć jeden włącznik wszystkich halogenow w kabinie jednym włącznikiem z kontrolka.
    Oraz chce założyć w tablicy 3 przełącznik żebym mógł zapalac stronami, lewa prawa, tył. Teraz pytanie czy jest coś co mogę zastosować na zasilanie na ten jeden włącznik z kabiny zeby mi nie podawał prądu na halogeny jakbym chciał włączyć np prawy. Bo inaczej beda mi sie świeciły wraz wszystkie pomimo włączenia prawego.
  • Level 20  
    Podaj więcej szczegółów - z czego są zasilane te halogeny (napięcie AC / DC?), jakiej są mocy?
    W czym to wszystko ma działać?
  • Level 3  
    Grendel wrote:
    Podaj więcej szczegółów - z czego są zasilane te halogeny (napięcie AC / DC?), jakiej są mocy?
    W czym to wszystko ma działać?

Zasilane będą przekaźnikiem 551 poprzez wyłączniki i kontrolki
    Napięcie 24v
    Halogeny 48 watowe
    Wszystko to zamontowane jesr na samochodzie strażackim star 244.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 33  
    Jako przełącznika proponuję użyć "joystick, przełącznik OFF + 4 pozycje NO, stabilne", potrzebne jeszcze będą 3 przekaźniki 24V typ 541 i 3 diody 1A. Joystick będzie załączał tak halogeny jak go wychylimy, w prawo prawy, w lewo lewy do tyłu tylny do przodu wszystkie. Przekaźniki będziemy sterować masą, na styk 86 wszystkich trzech przekaźników dajemy plus po stacyjce przez bezpiecznik 5A lub mniejszy . Styki 85 łączymy odpowiednio z joystickiem natomiast aby zapaliły nam się wszystkie łączymy poszczególne styki 85 przez diody do wspólnego styku na joysticku tak aby po wychyleniu do przodu zwarł 3 linie do masy. Diody łączymy katodą do joysticka. Połaczenia te możemy wykonać cieńkim przewodem. Styk 30 przekaźnika to zasilanie przez bezpiecznik najlepiej bezpośrednio z przewodu plusowego bezpośrednio podłączonego do akumulatora. Styk 87 to wyjścia prądowe na halogeny. Przewody prądowe dajemy grubsze, przy 24V starczy 1,5 mm^2.
  • Level 3  
    Megawe wrote:
    Jako przełącznika proponuję użyć "joystick, przełącznik OFF + 4 pozycje NO, stabilne", potrzebne jeszcze będą 3 przekaźniki 24V typ 541 i 3 diody 1A. Joystick będzie załączał tak halogeny jak go wychylimy, w prawo prawy, w lewo lewy do tyłu tylny do przodu wszystkie. Przekaźniki będziemy sterować masą, na styk 86 wszystkich trzech przekaźników dajemy plus po stacyjce przez bezpiecznik 5A lub mniejszy . Styki 85 łączymy odpowiednio z joystickiem natomiast aby zapaliły nam się wszystkie łączymy poszczególne styki 85 przez diody do wspólnego styku na joysticku tak aby po wychyleniu do przodu zwarł 3 linie do masy. Diody łączymy katodą do joysticka. Połaczenia te możemy wykonać cieńkim przewodem. Styk 30 przekaźnika to zasilanie przez bezpiecznik najlepiej bezpośrednio z przewodu plusowego bezpośrednio podłączonego do akumulatora. Styk 87 to wyjścia prądowe na halogeny. Przewody prądowe dajemy grubsze, przy 24V starczy 1,5 mm^2.

Dzięki wielkie kolego 😀