Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Końcówki przewodów car audio

norti 01 Oct 2005 10:44 3278 19
lampy.pl
    norti
    Level 19  
    Jaki macie najlepszy sposób na konektorki oczkowe/widełkowe na końcach przewodów np. zasilających car audio.
    Dołączacie je zaciskając ? Lutując ? Czy kupujecie już zaciśnięte ?
    Jeśli zaciskając to za pomocą jakiej zaciskarki ? Jeśli lutujecie to kupujecie specjalne konektorki do lutowania czy np. takie http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=65408846 ?
    Pozdrawiam
  • lampy.pl
    mukade
    Level 31  
    Ja robie podjazd do salonu i prosze żeby mi pozaciskali taką wielką zaciskarą. Ona kosztuje podobno kilka stówek. Jak nie masz takiej możliwości to niestety musisz sobie radzić kombinerkami. Pozdro.
    Popak
    Moderator on vacation ...
    Witam
    Ja jak u siebie robiłem instalacje do audio to najpier zacisnołem kmbinerkami a potem zlutowałem aby nie wyskoczył kabel. Cyny nie widać bo jest pod gumową uszczelką

Pozdrawiam
    raveland
    Level 28  
    ja u siebie nie dawalem zadnych koncowek zeby nie bylo strat gdyz sa niepotrzebne jedyne gdzie dalem to na kondensatorze i tobie tez tak radze
  • lampy.pl
    senso
    Level 20  
    Praktykuję metodę DJpopak:), kombinerki + cyna + koszulka termokurczliwa i wygląda jak ze sklepu i 100% pewne.
    pozdro
    kraz73
    Level 28  
    raveland wrote:
    ja u siebie nie dawalem zadnych koncowek zeby nie bylo strat gdyz sa niepotrzebne jedyne gdzie dalem to na kondensatorze i tobie tez tak radze

A do aku przymocowałeś na przysłowiową okrętkę? czy dodałeś jakieś klemy za słone pieniądze, jak podeszłeś pod śruby w wzmacniaczu?
    raveland
    Level 28  
    do aku wsadzilem kabel pionowo pomiedzy srubazaciskajaca kleme wszedl mi bezproblemowo 20mm2
    a najlepiej to kable wlazyc w kleme tak jak ida samochodowe

w zmaku wlozylem i przykrecilem sruby dzieki temu mam mniejsze straty niz z jakimis badziewnymmi konektorami
    kraz73
    Level 28  
    A widziałeś takie kable po 3-4 latach użytkowania? widok nie jest za przyjemny zwłaszcza kabla przy klemie +, choć reszta też szczernieje. Nie wiem jak to ma się do przewodzenia prądu ale tlenek lub siarczek miedzi nie jest dobrym przewodnikiem. Co do włożenia w klemę jestem jak najbardziej za, ale klemy z bezpośrednim podejściem najczęściej złocone są drogie, więc zostaje normalna klema do której podłączone są dość grupe przewody od rozrusznika - alternatora i niewiele zostaje tam miejsca na dodatkowy przewód 10mm^ a co dopiero 25mm^.
    raveland
    Level 28  
    wiem jak bede wygladac za jakis czas dlatego zostawilem 10cm zapasu
    Ferro Cassius
    Level 13  
    Mam pytanie czy, można wykorzystać kabel który idzie jako ten REMOTE od radia do wzmacniacza jako prądowy, np do podświetlenia głośnika jedynie kiedy wzmacniacz będzie włączony ?
    Popak
    Ferro Cassius > Nie! Jak za bardzo obciąrzysz wyjscie to możesz wyjscie spalić. Podłańczasz pod to tylko antene jak masz wysówaną i włączenie wzmacniacz. Jak chesz aby podćwietlenie głosnika było to zrób specialny układ na tranzystorach.
    Ferro Cassius
    Level 13  
    Nie mam wysuwanej anteny, więc jak to zrobić? Tylko proszę o taki dokładny opis, bo kompletnie się na tym nie znam, a nie chcę niczego rozwalić.
    kraz73
    Level 28  
    wystarczy nawet niewielkiej mocy tranzystor npn i przekaźnik. Bazę łączysz przez opór 10K z wyjściem antenowym i 56K z masą, emiter do masy, a w ścieżkę kolektora wtrącasz przekaźnik i 12V z aku.
    Dominik S
    Level 21  
    kraz73 wrote:
    wystarczy nawet niewielkiej mocy tranzystor npn i przekaźnik. Bazę łączysz przez opór 10K z wyjściem antenowym i 56K z masą, emiter do masy, a w ścieżkę kolektora wtrącasz przekaźnik i 12V z aku.

Zapomniałeś o diodzie zabespieczającej tranzystor.
    Podłanczasz równolegle do cewki przekaźnika.
    kraz73
    Level 28  
    :D fakt, Ferro Cassius doklej jeszcze do pająka diodę bo ani chybi tranzystor ci zejdzie.
    Ferro Cassius
    Level 13  
    a gdybym podłączył podświetlenie pod lampy tylnie? bagażnik mógłby świecić jedynie po włączeniu lamp i w sumie to by mi nie przeszkadzało. Nie będzie z taką rzeczą problemów ?
    Popak
    Witam
    Ferro Cassius > ja bym ci dadziła jak masz podświetlenie bagarznika to podłącz. wtedy będzie ci podświetlało jak bagrznik otworzysz :)
    elmer2
    Level 28  
    Najpewniej jest kupić widełki bądź oczka zaciskane do przewodu i lutowane. Najpierw zdjąć izolacje z przewodu nie uszkadzając i nie obcinając żadnej żyłki z linki najlepiej za pomocą takiego ściągacza do izolacji (do kupienia w sklepach elektrycznych tylko te za min 30zl nie tańsze). Następnie pobielić przewód jakąś porządną lutownicą o dość sporej mocy jak, np. 100W transformatorowa bądź grzałkowa (taka do rynien np. :) ). Pobielając gołą miedź zapobiega się jej zatłuszczeniu podczas wkładania oraz łatwiej się łączy z cyną nakładana na widełkę bądź oczko. Następnie tak pobielony przewód wsadzić do konektora i zacisnac aby nam sie nie wysunal podczas lutowania. lutwać także mocną lutownica spoiwem z topnikiem. Najlepiej stosować konektorki nieco wieksze niz by moglo sie wydawac ze wystarczą i najalepiej pozlacane. wtedy zapewni sie wieksza powierzchnie styku z klemami akumulatora. miejsce na bolcach akumulatora i przy wzmaku dobrze oczyscic, odtluścić a po przykreceniu konektorow posmarowac wazelina techniczna.
    Popak
    <elmer2> dzięki za lekturke :) ale my juz wiemy o tym jak sie robi takie cudo :) więc po co piszesz? tak szczegułowo? jak my wiemy. :)

Pozdrawiam
    elmer2
    Level 28  
    to tak w woli pewności i jasności w temacie, aby w przyszłości uzyć tylko szukaj i jest już :)

pozdr