Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik SP5WW - jak dobrać kwarce do BFO?

13 Kwi 2020 17:29 510 12
  • Poziom 5  
    Panowie, złożyłem odbiornik SP5WW. Wszystko działa bez zarzutu. Mam za to ogromny problem z BFO. Nijak nie mogę dobrać kwarców. Pośrednia 9 MHz, VFO 80 m i 20 m - 5-5.5 MHz, 40 m ? 16-16.5 MHz. Mam 3 oryginalne piloty do PP9 (9,000 MHz, 8,997 MHz, 8,995 MHz).

Który pilot do którego pasma?
    - 80 m LSB
    - 40 m LSB
    - 20 m USB

Jak 80 m chodzi, to na 20 m bełkot. Proszę o konkretną odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 30  
    Wygląda że nie masz pilota 9,0015 MHz.
  • Poziom 5  
    Panowie, mam dwa generatory BFO, trzeci CW. Dzięki pomocy SP5ANJ włącztyłem do 80m ten "niewałaściwy" czyli wysoki pilot ... Radio gra teraz nieprawdopodobnie dobrze. Dziękuję!

Ale co teraz z 20m i 40m?
    Na 80m jest u mnie VFO 5,5MHz - 9MHz pośr. = 3,5MHz /wysoki pilot / wychodzi LSB, i zgadza sie! A teraz VFO 5,5MHz + 9MHz = 14,5MHz a wstęga która/ i który ma być pilot/??? A teraz VFO 16,5MHz - 9MHz = 7,5MHz a tu która wstęga/ i który do tego pilot/?

Proszę o wyrozumiałość, dziękuję za dotychaczasowe świetne porady i wskazówki.
  • Poziom 39  
    Przy mieszaniu różnicowym wstęgi sygnału się odwracają, przy mieszaniu sumacyjnym - nie.
    Jeśli chodzi o pasma 3,5 i 14MHz,to przy f pośr. 9 lub 5,5MHz powinieneś odbierać właściwą wstęgę na tym samym kwarcu BFO (to taki szczególny przypadek). Koniecznie sprawdź, czy VFO naprawdę generuje w zakresie 5,0 - 5,5MHz.
  • Poziom 5  
    5-5,5 to pewne. A co z vfo 16-16,5 i pasmo 7MHz?
  • Poziom 39  
    W tym przypadku mieszanie jest różnicowe (fp=fh-fs), więc na detektorze wstęgi są odwrócone.
    Na 7MHz używa się LSB, więc po przemianie na detektorze będziesz miał USB i musisz zastosować kwarc "niższy".
  • Poziom 5  
    Na 80m fonia zachwycająca. Na tym samym BFO, na 20m nie da się ustawić zrozumiałego głosu. Próbowałem dostroić BFO na 20m ale nic nie wyszło. 80m działa czysto.
  • Poziom 39  
    Sprawdź VFO. Pomierz częstotliwość i obejrzyj przebieg na oscyloskopie w całym zakresie przestrajania.
  • Poziom 5  
    Czy może być tak ze PP9 stroi obok?
  • Poziom 11  
    Witaj termomiks ! wejdz na str sp-hm.pl dział ogólna dyskusja i tam jest podobny dylemat , Obliczenia dla częstotliwości pośrednich . Może znajdziesz rozwiązanie .Pozdrawiam SQ1D.
  • Poziom 31  
    Na paśmie 20 metrów masz załozyć ten drugi "niższy" pilot! Inaczej nie zagra jak trzeba. Jezeli pilot jest poniżej filtra wtedy odtwarza ( odbiera) górna wstęgę. Jesli jest powyżej filtra odbiera dolną wstęgę. na 14 MHz ,21 MHz generalnie powyżej 7 MHz jest używana wstęga górna. Więc pilot ma byc niżej od filtra czyli 8,999MHz.
    Baw się dobrze!
  • Poziom 5  
    Zgadza się, dziękuję