Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Który router wybrać? Który lepszy?

13 Apr 2020 18:40 417 7
 • Level 4  
  Witam mam do wyboru 2 routery Huawei Echo Life HG8245Q i Technicolor Cga2121. Który lepszy i w czym? Mam Internet 300mb/s a za chwilę będę miał 900mb/s bo czekam na zmianę. Z góry dzięki

 • Level 43  
  Bierz byle który, niech operator przestawi go w Bridge i podłącz swój router.
 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  Mateo89 wrote:
  mam do wyboru 2 routery Huawei Echo Life HG8245Q i Technicolor Cga2121

  Pierwszy to router "optyczny", drugi to modemorouter kablowy.
  Zależnie jaką masz usługę internetową (światłowód, przewód koncentryczny), taki Ci sprzęt operator zaoferuje.
 • Level 4  
  KOCUREK1970 wrote:
  Mateo89 wrote:
  mam do wyboru 2 routery Huawei Echo Life HG8245Q i Technicolor Cga2121

  Pierwszy to router "optyczny", drugi to modemorouter kablowy.
  Zależnie jaką masz usługę internetową (światłowód, przewód koncentryczny), taki Ci sprzęt operator zaoferuje.


  Bardziej chodzi mi o to który ma lepsze parametry i lepszą budowę, który mniej się będzie zawieszał i miał lepszy zasięg, o to mi chodzi. Mam do wyboru między Vectra i Netia.
 • Helpful post
  Moderator of Computers service
  Oba są podobne technologicznie, jeśli chodzi o WiFi to w paśmie 5GHz oferują w standardzie 802.11ac tryb 3x3 MIMO AC-1300. Mam nadzieję, że nie nastawiasz się an wyciągnięcie po WiFi tych 900Mbps :)

  Huawei może mieć delikatną przewagę w paśmie 2.4GHz, bo obsługuje na nim tryb MIMO 3x3 (czyli w teorii do 450Mbps), Technicolor obsługuje na paśmie 2.4GHz tryb 2x2 (do 300Mbps). Jednak większość kart sieciowych na 2.4GHz obsługuje tylko do 300Mbps, więc to i tak ma mniejsze znaczenie.

  Wbudowane anteny w Technicolor mają zysk 3-3.5dBi na 2.4GHz, 4-4.5dBi w paśmie 5GHz (dane z FCC). Anteny Huaweia mają rzekomo zysk 2dBi (dane z gdzieś znalezionej karty specyfikacji), więc tutaj Technicolor wypada ciut lepiej.

  Ogólnie po obu tych sprzętach nie ma co się spodziewać rewelacji i lepiej przede wszystkim popatrzeć pod kątem jakości samej usługi i jej kosztów (ile miesięcznie, jak długa umowa, jeśli potrzeba to warto sprawdzić dostępność publicznego IP czy koszty stałego adresu IP). Ewentualnie być może warto popatrzeć na względy praktyczne, gdzie dany operator zechce dociągnąć taką usługę - może się okazać, że kablówka będzie podłączona do salonu, a światłowód będzie trzeba wkuć od strony klatki schodowej i albo sobie postawić router przy wejściu, albo przeciągać przez całe mieszkanie kable. Ostatecznie warto sprawdzić, jakie możliwości konfiguracji sprzetu umożliwia dany operator, bo to że urządzenia mają spore możliwości - to jedno, ale niektórzy operatorzy umożliwiają tylko nadanie nazwy sieci i wybrania klucza WiFi. Warto się w razie czego dowiedzieć, jesli możliwości byłyby znacznie ograniczone, czy umożliwiają ustawienie swojego urządzenia w tryb bridge, aby podłączyć własny router. Żeby później, jeśli zajdzie potrzeba przekierować sobie port, nie trzeba było się z nimi szarpać.
 • Level 4  
  Dt1 dziękuję Ci za tą wypowiedź. Teraz już wszystko wiem. U Neti dostaje huawei i Światłowód z możliwością późniejszej rozbudowy dlatego bardzo mi zależało na porównaniu z technicolor bo taki mam w tej chwili z vectry. Montaż Światłowódu to żaden problem bo kabelek góra pójdzie do pokoju
  Muszę tylko spytać o tryb bridge w moich urządzeniach ale z tego co wiem to nikt mi tego nie blokował no mówili że jak będę miał słabszy zasięg to mogę dodatkowy router podłączyć. Bardzo Ci dziękuję za tak obszerne porównanie. Przyda się napewno wieku osobą. Pozdrawiam serdeczne.

  Dodano po 18 [minuty]:

  Mam jeszcze pytanie jeśli na obu routerach zasięg w drugim pokoju na sygnale 5 GHz jest jadna kreskę lub czasami dwie mniejszy od 2.4 GHz to czy bez względu na to mam podłączyć się do 5ghz? Nie będzie to wolniej chodzić? Zauważyłem jeden minus Huweia od Netii gdy wziąłem go na test, czasami ma tak gdy przełączam się na właśnie inne połączenie wi fi to rozłącza się samoczynnie i pokazuje napis że połączono z siecią ale brak możliwości dostępu do sieci a technicolor tak nie miał. Może ktoś się wypowiedzieć?
 • Helpful post
  Network and Internet specialist
  Mateo89 wrote:
  Mam jeszcze pytanie jeśli na obu routerach zasięg w drugim pokoju na sygnale 5 GHz jest jadna kreskę lub czasami dwie mniejszy od 2.4 GHz to czy bez względu na to mam podłączyć się do 5ghz? Nie będzie to wolniej chodzić?

  Moc nadawcza routera na 5GHz jest dwukrotnie większa niż na 2.4GHz, ale za to tłumienie sygnału w powietrzu oraz przez przeszkody (ściany, drzwi, szyby, itd) dla 5GHz jest dla 5GHz znacznie większe niż dla 2.4GHz, stą w bezpośredniej bliskości routera lepsze poziomy mieć będzie 5GHz, ale już trochę dalej, a nie daj Boże za ścianą - lepsze poziomy będzie mieć 2.4GHz. Co prawda, teoretyczne szybkości dla 5GHz są dużo większe niż dla dla 2.4GHz, ale szybkość spadku poziomu na 5GHz sprawia, że w dalszych odległościach od routera, w sąsiednich pomieszczeniach 2.4 może być już szybsze.

  Ale, ponieważ wszędzie jest inaczej - więc próbujesz w danym pomieszczeniu, na którym paśmie masz szybciej, i to pasmo sobie ustawiasz lub wymuszasz.

  Generalnie przyjmuje się, że 5GHz jest przeznaczone dla szybkich i bardzo szybkich transferów, ale głównie w bezpośredniej bliskości routera, zaś 2.4GHZ dla klientów wolniejszych, nie wymagających szybkich transferów, a zwłaszcza dla tych na większych dystansach od routera.
 • Level 4  
  Cheetah dziękuję za odpowiedź. Już wszystko rozumiem. Pozdrawiam serdecznie.