Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Binarny zegarek na ringu ws2812 z pomiarem temperatury

14 Apr 2020 02:29 291 2
  • Level 14  
    Cześć,

Chce Wam przedstawić moje wypociny. Kod zegarka opartego o ring 12 led ws2812 i czujnik temperatury DHT11.

Ponieważ nie posiadam RTC - czas jest wprowadzony w kodzie.
    Oczywiście można sobie dopisać odpowiednie procedury ustawiania czasu np poprzez przyciski, port com, pobrać z RTC lub z internetu, BT itd.
    Projekt powstał wczoraj w nocy, tak z nudów.

Ponieważ pod ręką miałem Leonardo i DHT11 bez kabli - pozwoliłem sobie wpiąć DHT11 bezpośrednio do pinów płytki. (posiadam DHT11 z czterema nóżkami)
    Nóżka GRD do GRD
    NC do 13
    DATA do 12
    VCC do 11

ponieważ czujnik nie pobiera za wiele - zasilam go z pinu 11 (odpowiednio ustawiony jako OUTPUT stan HIGH)

WS2812 podłączone do zasilania +5v i GRD - pin DATAIN do 3 (można zdefiniować w szkicu dowolny pin)
    ps: próbowałem np użyć pinu analogowego A5 czyli 14 - ale nie działa - hmm nie wiem czemu.??

Godziny są wyświetlane binarnie.
    Temperatura dziesiętnie.
    Jasność LED jest ustawiona na 1 (można sobie dodać sterowanie , lub czujnik jasności) tylko należy pamiętać, aby zapewnić diodom odpowiednio mocne zasilanie!

Zegar
    dolna centralna kropka to sekundnik (działa jak blink bez delay, właściwie na tym kodzie jest zbudowane odliczanie sekund)
    Dioda led w wbudowana na płytce też miga.

lewe kropki to godziny, kolejno 1 2 4 8, prawe to minuty 1 2 4 8 16 32
    Czytamy zawsze od sekundnika w górę.

Temperatura
    lewe czerwone kropki to kolejno 10 20 30 40 50 60, prawe zielone kropki 1 2 3 4 5 6 7 8 9. W przypadku gdy dziesiątki i jedności się nachodzą mamy kolor żółty.

Można włączyć mieszany tryb wyświetlania. Powstanie wtedy kolorowy obraz godziny i temperatury. Można też włączyć kolorowy sekundnik :D
    Ciekawe komu uda się poprawnie odczytać ten obraz ?

Code: c
    Log in, to see the code

Po uruchomieniu miga się sekundnik.
    po 3 sekundach zostaje wyświetlona godzina.
    Temperatura jest wyświetlana co minutę.
    Dane są wysyłane do portu com - też co minutę.
    Wilgotność można wykorzystać np do sterowania wentylacją.
    Miłego testowania.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 22  
    A nie można było zrobić "po bożemu" że górna dioda to godzina 12, dolna to godzina 6? Masz 12 diod, czyli 12 godzin i jednym kolorem wskazówka godzinowa drugim minutowa, trzecim sekundowa i nachodzą odpowiednio na siebie mieszając kolory? A jak minutowa pomiędzy pełnymi pięciominutówkami to regulujesz jasnością w miarę przechodzenia "wskazówki" pomiędzy kolejnymi diodami.

Bo w przedstawiony sposób urządzenie jest niczym więcej tylko kolorowym mrygadełkiem.
    Żeby można było je nazwać zegarem, musi pokazywać godzinę. Z tego co widać na obrazku nie pokazuje w sposób zrozumiały bez kilkukrotnego przeszkolenia patrzącego.
  • Level 14  
    Zegarów "po bożemu" jest mnóstwo. Migające, mieniące się kolorami, z latarką itp.. Tu raczej chodziło o coś ciekawego, prostego, innego.

Zegarki binarne też są popularne :D (trzeba poćwiczyć umysł aby odczytać godzinę)

ps: zainspirował mnie pewien ciekawy uliczny zegar z Berlina
    tutaj jest jego internetowa wersja
    https://jayasurian123.github.io/berlin-uhr/

ps2: jakieś 16 lat temu marzył mi się taki zegarek

Od tamtego czasu firma TokyoFlash wyprodukowała bardzo dużo ciekawych zegarków
    Polecam oglądnąć
    https://blog.tokyoflash.com/