Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica ZIA 628 - uszczelnienie zaworu trójdrożnego 1760400200 zmywarki, błąd H6..

14 Kwi 2020 19:08 234 12
  • Poziom 14  
    Witam.
    Walczę ostatnio ponownie z moją zmywarką Amica ZIA 628 czyli odpowiednik jakiegoś modelu zmywarki Beko (te same wnętrzności trochę inna obudowa).
    Zmywarka zastrajkowała w wielką sobotę wywalając błąd E1 oraz H6, wypompowuje wodę następnie chwilkę nalewa i stop. Czytając forum sprawdziłem czy nie ma wycieku.

Po sprawdzeniu zauważyłem wodę na spodzie zmywarki z 2mm wody i , że jest mokry zawór trójdrożny. Po jego rozłożeniu ujawniłem wyciek na uszczelnieniu silnika w/w zaworu. Sama uszczelka tak jak u innych z forum jest lekko sfatygowana. Moje pytanie - czym mogę zastąpić to uszczelnienie bo nie jest to typowy Oring bo ma wargę wewnątrz?
    Wymiary starego uszczelnienia to:
    fi zewn około 15mm
    fi wewn. 15mm
    oska uszczelniana 8.2mm
    obudowa 14.5mm

Jeszcze mam do sprawdzenia przewody w drzwiach oraz silnik w/w zaworu bo był mokry i lekko pachnie spalenizną.
  • Poziom 14  
    Niestety woda + sól spustoszyła silnik i to chyba długo przed awarią... Multimetr nie pokazał rezystancji, a podłączenie przez żarówkę w szeregu ujawniło słyszalne iskrzenie wewnątrz. Silnik (w ogóle nie zabezpieczony przed zalaniem) w dość łatwy sposób można rozłożyć na części pierwsze, ale grubość uzwojeń w okolicy połowy włosa utrudnia naprawę. Jednak u mnie okopcone uzwojenie po rozłożeniu po prostu się rozpadło szkoda i 100zł w plecy.

Przewody w klapie zmywarki wyglądają ok. brak załamań i przecięć, a wcześniej lutowałem przecięte przewody niebieski i czarny od grzałki :arrow: Link.

Nie wiem czy wymieniać przy okazji rozkręconej zmywarki kondensatory elektrolityczne (2200µF/16V, 1000µF/16V) i MKP 1µF/310V i chyba 22nF...? Elektrolity nie wyglądają na uszkodzone, a i tak nie mam czym zmierzyć ich pojemności?
    Amica ZIA 628 - uszczelnienie zaworu trójdrożnego 1760400200 zmywarki, błąd H6..20200414_1...3008-1.jpg Download (847.51 kB) Amica ZIA 628 - uszczelnienie zaworu trójdrożnego 1760400200 zmywarki, błąd H6..20200414_1...2818-1.jpg Download (774.73 kB) Amica ZIA 628 - uszczelnienie zaworu trójdrożnego 1760400200 zmywarki, błąd H6..20200414_1...3146-1.jpg Download (574.77 kB) Amica ZIA 628 - uszczelnienie zaworu trójdrożnego 1760400200 zmywarki, błąd H6..20200414_1...41-1-1.jpg Download (447.99 kB)
    Amica ZIA 628 - uszczelnienie zaworu trójdrożnego 1760400200 zmywarki, błąd H6..20200414_2...3914-1.jpg Download (448.17 kB) Amica ZIA 628 - uszczelnienie zaworu trójdrożnego 1760400200 zmywarki, błąd H6..20200414_2..016.jpg Download (1023.79 kB) Amica ZIA 628 - uszczelnienie zaworu trójdrożnego 1760400200 zmywarki, błąd H6..20200414_2..112.jpg Download (3.3 MB)
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Specjalista AGD
    Wymień rozdzielacz wody i tyle w temacie.
  • Poziom 14  
    mrice napisał:
    Wymień rozdzielacz wody i tyle w temacie.
    Dobrze rozdzielacz zamówiony, ale wiele osób ma problemy z zasilaczem impulsowym Amiki lub Beko. Wariuje sprzęt z uwagi na utratę pojemności kondensatorów MKP zwłaszcza tego 1µF. U mnie w odbiorniku Auraton RTH jak u wielu innych forumowiczów sprzęt wariował z załączaniem pieca c.o., a po wymianie dwóch MKP sprzęt śmiga dalej jak nowy.
  • Specjalista AGD
    Jak zacznie wariować to wymienisz, w ten sposób myśląc to należało by wymienić jeszcze grzałkę, pompę myjącą, pompę spustową, rozdzielacz wody, linki odciągów drzwi, bo wszak się zdarzają awarie tych podzespołów. Na wszelki wypadek dorzucił bym elektrozawór dopływowy, bo a nóż przepuści wodę.
    Wg. mojej oceny problem ten dotykał może kilka procent urządzeń po latach, ale jeśli Ci to pomoże, to możesz wymieniać.
  • Poziom 14  
    Jednak bez przesady aż tyle gotówki nie mam, a zmywarka po 9 latach pracy jest już mniej warta niż części 👍 Zawór zamówiony... dotrze paczka, założę-zobaczę co dalej. Tak przy okazji zapytam... czy czyści się ten zbiornik przelewowy na ściance zmywarki czy nie ma takiej potrzeby?
  • Specjalista AGD
    balcerowicz79 napisał:
    No bez przesady aż tyle gotówki nie mam a zmywarka po 9 latach pracy jest już mniej warta niż części👍
    No i to jest słuszny wniosek, nie ma co wymyślać na wyrost :)
    balcerowicz79 napisał:
    A tak przy okazji zapytam.... czy czyści się ten zbiornik przelewowy na ściance zmywarki czy nie ma takiej potrzeby?
    Jeszcze nigdy takiej potrzeby nie miałem, a trochę tych zmywarek narobiłem.
  • Poziom 14  
    Jednak te przecinające się przewody na drzwiach zmywarek Beko, Amica to standard i urywające się linki. Czy może już poprawili prowadzenie wiązki... skoro serwisujesz to widzisz i inne rozwiązania producentów... Chociaż moim zdaniem niewiele można wymyślić?
    Dzięki za zainteresowanie i jakby co liczę na pomoc jakby niestety była potrzebna 👍
  • Specjalista AGD
    balcerowicz79 napisał:
    Jednak te przecinające się przewody na drzwiach zmywarek Beko, Amica to standard i urywające się linki.

To konstrukcje współdzielone, czyli inne nadruki tylko otrzymują, zreszta pod innymi szyldami też sie pojawiały, opracowanie i sprzedaż konstrukcji w tej branży to żadna nowość. CO do przewodów, niestety w tych zmywarkach przewody przeprowadzono po dziadowsku i teraz łata się wiązki, na szczęście to tylko trochę pracy, koszty materiałowe nieduże.

balcerowicz79 napisał:
    Chociaż moim zdaniem niewiele można wymyślić?

Sama idea mycia wiele się nie zmieniła przez lata, producenci wymyślają pierdoły, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, bo ciemny lud się na to chwyta, podnieca się bajerami i łyka wszystko jak pelikan.
    W praktyce każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, można zrobić lepiej lub gorzej. Dużo i długo można by o tym pisać.
  • Poziom 14  
    Tez jestem tego samego zdania odnosnie pseudo unowocześnień starych konstrukcji jak i pralki lodowki co to mają co raz wieksze wtświetlacze że już prawie telewizory...o silnikach samochodowych nie wspomnę co konstrukcja ma 200 lat gdzie tylko sterowanie benzynki lub ropki się zmieniło i w sumie wszystko wymyślili już dawno pionierzy silników(turbiny wtryski) co śmieszne na początku były auta elektryczne czym teraz się zachwycają i nam wciskają konsorcja samochodowe..
  • Poziom 14  
    Zawór trojdrożny wymieniłem i...znowu to samo.
    Zmywarka wypompowuje wodę nalewa i stop. Błędy E1 H6...nic nie cieknie pływak sprawdzony...nie zablokowany.
    Zacząłem badać przepływ wody od zaworu pod zlewem, poprzez aqua stop,aż do zbiornika na boku zmywarki.
    Okazalo się że po dmuchnięciu w otwór doprowadzający jest wyraźny opór.
    Zdemontowałem zbiornik...przelałem gorącą wodą z kwaskiem cytrynowym...trochę się popieniło przez 10min i zwężenie w górnej części zbiornika odetkane z jakiegoś malutkiego szlamu.
    Zmywarka ruszyła✌
  • Specjalista AGD
    Aj, nie doczytałem o błędzie wcześniej, H6 to bąd poboru wody, przytkania płszczy poboru wody rzadko się zdarzają, ale kilka razy się z tym spotkałem. Jeśli rzeczywiście był syf który przytykał przepływ i udało się to udrożnić, to myślę, że powinieneś już mieć spokój z tą zmywarką.
  • Poziom 14  
    Po zdjęciu boku było widać, że woda wolno się przelewa, a teraz leci z wyraźnym szumem. Sitko zaworu aquaStop też było przypchane piaskiem i na to też 5 min moczenie w roztworze kwasku pomogło i rozpuściło resztki, a tym samym jest czyściutkie. Jak na 10 lat eksploatacji to myślę, że i tak było nieźle.
    Dziekuję za pomoc i zainteresowanie.

Poczekam jeszcze parę dni żeby mieć czas na przetestowanie programów mycia i jak bedzie bezawaryjnie to uznam temat za rozwiązany i zamknę posta.