Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] HP Compaq Elite 8300 AiO - Błędne działanie po wymianie matrycy.

14 Kwi 2020 20:30 207 12
  • Poziom 13  
    Po zamianie matrycy LTM230HT10 (Samsung) na LM230WF5 (LG), obraz na ekranie bez systemu zamiast czarny z komunikatem, jest zielony i migający w pionie. Treść komunikatu o braku systemu wyświetla się ale cały obraz skacze, jakby nie działała synchronizacja pionowa.

Wymiana spowodowana była mechanicznym uszkodzeniem matrycy.
    Co może być przyczyną? Matryca LG po zamontowaniu z powrotem do dawcy działa poprawnie.

Specyfikacja interfejsu (30 pin) dla obu matryc wydaje się identyczna.

Antoni

PS
    Pytanie umieściłem tutaj, bo wydaje mi się, że sytuacja jest bliższa laptopom niż desktopom.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Na starej matrycy masz jakieś "szczątki obrazu"?

Jesli nie i zamiennik daje dziwne kolory i drga ... być może wina w uszkodzonej płycie, p/nr HP: 656945-001 657097-501 11053-1/ wistron 48.3GH08.011 (Morse Steamer Rev.A)
    * support HP Link
    * czasem modyfikacja 656945-001 (48.3GH08.011)
    * chipset Q75/SLJ84
    Spoiler:
    *kbc NPCD379HAKFX
    * 3/5V TPS51220

HP Compaq Elite 8300 AiO - Błędne działanie po wymianie matrycy. HP Compaq Elite 8300 AiO - Błędne działanie po wymianie matrycy.
    LG LM230WF5, LTM230HT12 FHD,
    ...

HP Compaq Elite 8300 23" with (Touch) PN 698618-001, matrix: LMWF3,LTM230HL08,LTM230HT10
    Touch Screen Display Panel LTM230HT06

Datasheet LM230WF5 Link
    Datasheet LTM230HT10 Link

MMH dla płyty Intel na Q57 Link
  • Poziom 13  
    Półtora roku temu kupiłem używany 'HP Compaq Elite 8300', który okazał się dobrym sprzętem do moich potrzeb.
    Kuzynowi spodabał się, kupił sobie ten model (też używany) i poprosił mnie o wyczyszczenie w środku.
    Czyszczenie okazało się potrzebne. Po tym zabiegu, zamykając obudowę, zapewne użyłem zbyt dużego nacisku,
    bo po uruchomieniu komputera okazało się, że ekran jest w stanie opłakanym. Wygląda jakby od wewnątrz
    wbito w niego gwóźdź. Mały otwór, od którego promieniście rozchodziło się kilkadziesiąt pęknięć.
    Nie zwróciłem uwagi, czy na ekranie była jakaś treść. Przed czyszczeniem ten sprzęt pracował bez zarzutu.
    Postanowiłem, że przełożę matrycę ze swojego komputera.
    Moje doświadczenie w takich przekładkach jest nikłe, dlatego ten watek umieściłem w dziale dla początkujących.
    Został on przeniesiony.

Komputer mój: MB: 48.3GH01.011; matryca: Samsung LTM230HT10.
    Komputer kuzyna: MB: 48.3GH08.011; matryca: LG LM230WF5.

Wynik był taki, jak opisałem w pierwszym poście, czyli skaczący w pionie obraz na zielonym tle.
    Matryca wróciła do mojego komputera i jest wszystko dobrze.
    Zamierzam kupić jakiś monitor 23" i przełożyć matrycę, bo nowa LTM230HT10 kosztuje ponad 600 pln,
    a to jest dużo. Nie wiem tylko czy taki zabieg ma szanse powodzenia.
    Licze na opinię kogoś, kto ma właściwe doświadczenie.

Nie potrafię teraz odpowiedzieć czy na starej matrycy są jakieś "szczątki obrazu". Sprawdzę to.
    Dzięki lisek za materiały. Napisałeś skrótowo jak dla fachowca. :cry: Mam problem z orientacją,
    o co chodzi z "czasem modyfikacja 656945-001 (48.3GH08.011)" i co zrobić z informacja w spoilerze?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Info. w spoiler"ze to dodatkowa info. o układach tam zastosowanych / potrzebne dla serwisantów

LTM230HT10 jest zamienna z LTM230HT09 i LTM230HT11.
    Czasem na ( ebay) te matryce można dostać od 55-60 funów. (używki)
    * normalna cena to 100-120 funów (bo Touch)
    * samsung w swoim sklepie chce Link_ 226 €

:?: :idea: Zobacz czy na tej płycie (z uszkodzoną matrycą ) Nie ma czasem scalera RTD2667 , obudowa LQFP128.
    * jak padła matryca to częśto padał i on.

LTM230HT10 matryca chodziła w
    * Lenovo IdeaCentre B520 23" , platforma LA-6951P z 2011r.
    SM masz pod Link
    HP Compaq Elite 8300 AiO - Błędne działanie po wymianie matrycy.
  • Poziom 13  
    Oto co się wyświetla po podłączeniu uszkodzonej matrycy do jej macierzystej MB:

Czy na podstawie powyższego zdjęcia można uznać, że uszkodzona jest tylko matryca?
    Niepokoją mnie poziome zielone i fioletowe linie. Czy padł układ graficzny?

Płyta główna wygląda tak:
    HP Compaq Elite 8300 AiO - Błędne działanie po wymianie matrycy. HP Compaq Elite 8300 AiO - Błędne działanie po wymianie matrycy.

.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Te linie kolorowe : pionowe i poziome to na 100% uszkodzona matryca

Error 164: Memory Size Error to raczej wg.HP uszkodzona pamięć, czasem pojawia się gdy zmieniano kartę grafiki/ grafikę lub brak kontaktów
    * być może wbudowana grafika korzysta z zasobów RAM na płycie
    wtedy w BIOS, można podehrzeć ile pamieci jest system memory i ile przydzielono dla video,
    * być może wystarczy zrobić Reset CMOS?

p.s
    na foto pokazano chipset jako SLJ83 czyli (Intel Q77) prawie tak samo jak chipsety 7-serii ( Z77, Z75, H77, B75 Q75 ) z tyym ,że Q77 nie ma możliwości OC dla cpu/RAM
    * dla pokręcenia timingów RAM można użyc Link_ Tuning-Utility-Intel-XTU
  • Poziom 13  
    Na użytek tej próby założyłem tylko jedną kość pamięci. Być może do nie tego slotu co trzeba.
    Do czasu uszkodzenia było zamontowane 2 x 4GB.

Rozumiem, że SLJ 83 odpowiada za wyświetlanie i nic nie wskazuje na jego uszkodzenie?
    Jeśli tak, to poszukiwanie matrycy będzie miało sens.
  • Spec od monitorów
    SLJ83 jest ok. ma wbudowane 3x wyj. na monitory : HDMI, DPort, DVI-I (or D-Sub, DVI-D)
  • Poziom 13  
    Nasuwają mi się jeszcze takie pytania:

1. W tabelce pokazującej konfig jumperów dla podświetlenia 23" widnieją 3 firmy.
    Czy jest realna szansa, że elektronika obsłuży też matryce innych firm?

2. Z czego wziął się brak 'synchronizacji pionowej' w przypadku podłączenia matrycy LG do MB tej od matrycy Samsunga?
    Czy trzeba było przestawić coś BIOSie MB?

Cytat:
    SLJ83 jest ok. ma wbudowane 3x wyj. na monitory : HDMI, DPort, DVI-I (or D-Sub, DVI-D)

Na zewnątrz wyprowadzone jest tylko złącze DPort.
  • Spec od monitorów
    Brak sybchro może być zwiazany z eepromem i EDID tej matrycy LG.

Masz kilka opcji podłaczenia innych matryc ,zaleznie od poz. przełącznika
    - może dokładne nazwy są w manualu
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Brak sybchro może być zwiazany z eepromem i EDID tej matrycy LG.

Wgranie danych synchronizacji z EDID matrycy Samsunga do EDID matrycy LG, może być właściwym pociągnięciem?

Czym się obecnie wgrywa EDID?
  • Poziom 13  
    Zastosowałem się do wskazówek z tego wątku.