Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Wskaźnik temperatury pokazuje nieprawidłową temp odczytaną z czujnika

tomaszekwroclaw 14 Apr 2020 23:11 681 1
    tomaszekwroclaw
    Level 9  
    Witam. Kupiłem niedrogi, analogowy wskaźnik temperatury oleju do motocykla. W zestawie znajdował się czujnik. Z ciekawości sprawdziłem czy działa poprawnie, więc zanurzyłem go we wrzątku i ku zdziwieniu zaobserwowałem, że wskaźnik nawet nie drgnął. Rezystancja początkowa tego czujnika w temp około 20 st sięgała kilku MΩ(mogę zmierzyć dokładnie, jeśli będzie trzeba). W temp 100 stopni rezystancja spada do 900 kΩ. Niestety na liczniku brak reakcji co do zmian na czujniku. Znalazłem gdzieś czujnik temperatury chyba od jakiegoś Renault. Czujnik ma zupełnie inne parametry. Przy około 20 stopniach rezystancja wynosi około 2.5 kΩ, przy 100 stopniach 140-150Ω. Po podłączeniu czujnika licznik pokazuje odczyt. Niestety zaniża temp o około 25 stopni. Nie wymagam, żeby ten licznik pokazywał z aptekarską dokładnością, ale taka odchyłka trochę psuje efekt. Zamiast czujnika podłączyłem potencjometr. Mniej więcej przy 90-100 Ω licznik wskazuje prawidłowo 100 stopni. Z ciekawości sprawdziłem napięcie na wejściu sygnału z czujnika do wskaźnika i przy 100 stopniach wynosi około 3.68 V. Napięcie wzrasta wraz z obniżaniem się temp na czujniku. Pytanie czy jest jeszcze jakiś sposób, żeby zmodyfikować nieprawidłowy odczyt, czy jedyne co mi pozostaje to dobór odpowiedniego czujnika?
    - Wskaźnik temperatury pokazuje nieprawidłową temp odczytaną z czujnika
    ladamaniac
    Level 39  
    Jak kupiłeś to reklamuj. Jak nie, to potencjometr do ręki, wyznaczyć charakterystykę i szukać. Czasem w fabrycznych czujnikach jest dodatkowo rezystor, co może utrudnić dobranie odpowiedniego termistora.