Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak podpiąć 2 źródła sygnału pod monitory studyjne.

Marcin karakow 14 Apr 2020 23:40 1197 19
    Marcin karakow
    Level 9  
    Kupiłem monitory JBL 305p MKII.Posiadają one dwa wejścia: XLR i TRS.Zamierzam do nich podłączyć pianino cyfrowe pod wejście TRS duży jack. Jednak chciałbym ich używać także do słuchania muzyki. Więc mógłbym podłączyć bezpośrednio wyjście audio z komputera pod XLR kablem mini jack ---->2xXLR. Jednak minusem tego rozwiązania jest to że nie mogą być podpięte 2 źródła sygnału jednocześnie. Więc musiałbym jedno z urządzeń odłączać i podłączać za każdym razem,lub wyłączać jedno z urządzeń gdy chce korzystać z drugiego co byłoby niewygodne i frustrujące. Nie jestem pewien ale może być to ryzykowne bo gdybym podłączył dwa źródła jednocześnie w roztargnieniu to mogłbym uszkodzić monitory. Czy jest jakiś prosty, bezpieczny i tani sposób przełączania tych urządzeń niezależnie? Czytałem coś o mikserach audio,interfejsach ale nie rozeznaję się w temacie w ogóle.
    DjMapet
    Level 43  
    Można użyć selektora/przełącznika wejść, coś w tym rodzaju: https://www.avstore.pl/switche/switch-przelacznik-selektor-2xrca-b-tech-bt31.html lub jakiegoś miksera, np. Xenyx 502.
    Mikser wydaje się być bardziej przydatny, bo daje możliwość regulacji wzmocnienia, ustawiania panoramy/balansu, w nieco droższych modelach barwy i przede wszystkim mieszania sygnałów z różnych źródeł dźwięku.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    ArturP
    Level 22  
    No, Ten selektor to mało-fajny pomysł. Te monitorki są przeznaczone do połączenia z mixerem lub przedwzmacniaczem, a takie mają zazwyczaj więcej jak dwa wejścia i jedno wyjście.
    Prosty przełącznik na 4-ro stykowym przekąźniku i gniazdach XLR (TRS), jeśli nie byłby dla kolegi Marcin karakow problemem złożeniowym. Kilka elementów + obudowa i bateria (zasilacz 5V), ewentualnie zakup przedwzmacniacza audio.

allegro.pl/kategoria/wzmacniacze-i-pokrewne-przedwzmacniacze-20119?bmatch=baseline-al-product-cl-eyesa2-engag-dict43-ele-1-3-0318&order=d

allegro.pl/kategoria/miksery-audio-studyjne-i-estradowe-122373?bmatch=baseline-al-product-cl-eyesa2-engag-dict43-ele-1-3-0318&order=d
    Nie jest to wybrany sprzedawca, a cała kategoria, w której napewno znajdziesz coś dla Siebie.
    DjMapet
    Level 43  
    Najpierw krytykujesz:
    ArturP wrote:
    Ten selektor to mało-fajny pomysł

...a za chwilę proponujesz budowę podobnego urządzenia:
    ArturP wrote:
    Prosty przełącznik na 4-ro stykowym przekąźniku i gniazdach XLR (TRS), jeśli nie byłby dla kolegi Marcin karakow problemem złożeniowym. Kilka elementów + obudowa i bateria (zasilacz 5V)

Co w sumie będzie kosztowało prawie tyle, co zakup prostego miksera.

Jak by kolega autor wiedział co wybrać, to nie zakładał by wątku na forum, więc ogólnikowo przedstawione i mało konkretne propozycje niewiele mu pomogą.

@Marcin karakow dopytam jeszcze, jaki budżet przewidujesz i czy sprzęt ma być rozwojowy, czy po prostu ma być jak najtaniej i tylko do domowego użytku?

Pozdrawiam.
    Marcin karakow
    Level 9  
    Sprzęt ma być do domowego użytku.Do słuchania muzyki i nagłośnienia pianina.Myślałem coś do 100 zł może być używka jak coś bym trafił.Już troche kasy wydałem na statywy, kable no i monitorki.No ale jak bedzie trzeba to wezme te behringery.Bo chyba mixer daje dużo korzyści.A jak to by dodatkowo poprawiło jakość dzwięku to szkoda żałowac paru złotych, bo i tak prędzej czy poźniej pewnie chciałbym go dokupić.Ale czy ten xenox się nada.Bo Dp ma 2 wyjścia mono liniowe L+R, tak samo przejściówka z komputera będzie miała dwa wyjscia mono(lub 1 wyjście zwykłym kablem mini jack stereo 3,5 - 3,5?).No i pozniej znowu kable na wyjścia , nie wiem jak to najlepiej podłączyć i jakie kable jeszcze dokupić, zeby pasowało do możliwości tego miksera.Bo tam widze dwa podwójne wejści na duzy jack a tylko jedno wyjscie podwójne.Nie wiem co z tymi wejściami jakby na chinche.Mam juz kupione 2 trzymetrowe kable duży jack -duży jack mono pod pianino.
    DjMapet
    Level 43  
    Jeszcze zaproponował bym Xenyx 302USB: https://www.thomann.de/pl/behringer_xenyx_302_usb.htm lub (myśląc rozwojowo) Xenyx Q802USB: https://www.thomann.de/pl/behringer_xenyx_q802_usb.htm
    Oba te miksery są wyposażone w interfejs USB, za pośrednictwem którego możesz z laptopa odtwarzać dźwięk i nagrywać na laptop.
    Do każdego z tych mikserów (502, 302, 802) podłączysz w stereo laptop, pianino i jeszcze coś, oraz dodatkowo mikrofon a do 802 dwa mikrofony.
    Przemyśl sprawę i zdecyduj który wybierasz, to dobierze się odpowiednie kable.
    Możesz poszukać używany, któryś z tych modeli mikserów.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    Marcin karakow wrote:
    A bedzie dobry do pianina?

Do domowego grania tak.
    Marcin karakow wrote:
    Coś wspominałes w tym temacie że nie za bardzo: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1450650.html

W którym miejscu? Chodzi o to, że napisałem "nie nadaje się na estradę"? Bo to fakt, ale Ty go będziesz używał amatorsko w domu, nie zawodowo, czy nawet amatorsko na scenie.

Marcin karakow wrote:
    Kupiłbym xenyx 502 bo nie bede używał laptopa

Interfejs w 502USB, można połączyć też z komputerem, ale zrobisz jak uważasz.

Pozdrawiam.
    Marcin karakow
    Level 9  
    Quote:
    W którym miejscu? Chodzi o to, że napisałem "nie nadaje się na estradę"? Bo to fakt, ale Ty go będziesz używał amatorsko w domu, nie zawodowo, czy nawet amatorsko na scenie.

Nie ,chodziło o inny post ale doczytałem,że chodzi o zastosowanie głośników a nie miksera.

Quote:
    Mikser wydaje się być bardziej przydatny, bo daje możliwość regulacji wzmocnienia, ustawiania panoramy/balansu, w nieco droższych modelach barwy i przede wszystkim mieszania sygnałów z różnych źródeł dźwięku.

Czy poza tym zastosowanie miksera może przyczynić się do uzyskania lepszej jakości odsłuchu?Czy jeśli mam na wejściu do miksera sygnał niezbalansowany(kawai ES110), to mikser może zmienić go na zbalansowany i dostarczony do monitorów poprzez kabel 2xduży jack ---> 2xXLR? Pytam bo czytałem,że ludzie często narzekają ze na monitorach JBL 305P często uświadczają irytującego szumu z okolic tweetera, niezależnie od ustawionej głośności.Jedni piszą,że to wina wbudowanego wzmacniacza.Inni ,że zniwelowali ten szum do akceptowalnego poziomu poprzez użycie przedwzmacniacza i podłączenie pod XLR.
    DjMapet
    Level 43  
    Marcin karakow wrote:
    Czy poza tym zastosowanie miksera może przyczynić się do uzyskania lepszej jakości odsłuchu?

To zależy jakiego miksera. Miksery pokroju Xenyx-502 na pewno nie są w stanie przyczynić się do znaczącej poprawy jakości dźwięku.
    To mały i tani mikser więc jego wyjścia są niesymetryczne, natomiast wejścia są symetryczne, ale nie ma problemu z podaniem na nie sygnału niesymetrycznego.
    Symetryczne wyjścia są w nieco droższych mikserach.
    Jak nie będziesz stosował długich kabli (ponad 10mb), to z niesymetrycznym połączeniem mikser - kolumny nie będzie problemów.
    Tanie monitorki zawsze szumią, zwłaszcza jak się mocno podbije wysoką część pasma. Raczej nie ma to związku z rodzajem połączenia.

Pozdrawiam.
    Marcin karakow
    Level 9  
    Rozumiem.Jeszcze tylko jedno pytanie bo nie chce cie zasypywać podstawowymi pytaniami.Z tego co wywnioskowałem po zdjęciu w google X502 i X302 ma tylko EQ na jednym kanale?To znaczy ze na drugim kanale nie będe miał oddzielnych ustawień?Wersja X802 ma chyba EQ na 4 kanalach?
    DjMapet
    Level 43  
    Marcin karakow wrote:
    Jeszcze tylko jedno pytanie bo nie chce cie zasypywać podstawowymi pytaniami.

Nie ma problemu a poza tym kto pyta, nie błądzi. :-)

502:
    1 - kanał monofoniczny z korekcją dwupunktową.
    2/3 - kanał stereo bez korekcji.
    4/5 - kanał stereo bez korekcji.
    2TR IN - kanał stereo bez korekcji.

302:
    MIC - kanał monofoniczny z korekcją dwupunktową.
    LINE/USB - kanał stereo z korekcją dwupunktową.
    2 TRACK - kanał stereo bez korekcji.
    Jest jeszcze dodatkowe wejście mikrofonowe dla mikrofonu wbudowanego w słuchawki w sekcji HEADSET , ale jest ono połączone z wejściem monofonicznym MIC i można z niego korzystać tylko w sytuacji, jak nic nie jest podłączone do wejścia MIC, czyli mikrofon można podłączyć albo do wejścia MIC, albo do wejścia mikrofonowego HEADSET.

802:
    1 oraz 2 - kanały monofoniczne, każdy z korekcją trójpunktową, z tym że oba kanały mogą służyć jako jeden kanał stereo.
    3/4 oraz 5/6 - kanały stereo, każdy z korekcją trójpunktową.
    2 TRACK IN - kanał stereo bez korekcji.
    STEREO AUX RETURN L, R - kanał stereo bez korekcji. Generalnie służy jako powrót sygnału z zewnętrznego procesora efektów, ale może być też użyty jako kanał wejściowy.

W mikserach 502 i 802 w wersji z wbudowanym interfejsem USB (niezależne od innych wejść miksera wejście i wyjście sygnału audio) , sygnał z interfejsu jest bez korekcji i w zależności od potrzeby, może być kierowany na szyny PHONES i MAIN MIX.
    Mikser 302USB jest tylko w wersji z interfejsem USB i w nim sygnał z interfejsu mozna skierować na szynę MAIN MIX lub PHONES, za pośrednictwem kanału z korekcją LINE/USB. Wejście to może być używane zamiennie poprzez przełączanie; albo jako wejście sygnału z interfejsu, albo jako wejście liniowe miksera.

Warto poczytać o podstawach realizacji dźwięku, np: http://www.essaudio.pl/pdf/soundcraft/guide.pdf czy: https://forum.magazyngitarzysta.pl/viewtopic.php?t=4735

Pozdrawiam.
    Marcin karakow
    Level 9  
    Dzięki poczytam:)A co sądzisz o mikserze behringer eurorack-mx602a .Jest do sprzedania używany za cenę nowego x502.Zauważyłem że ma więcej funkcji.
    DjMapet
    Level 43  
    To stara wersja obecnie produkowanego Xenyxa 802. Była to w miarę dobra seria mikserów i jak jest w pełni sprawny (mikser może mieć i kilkanaście lat) + jest do niego zasilacz to warty uwagi.
    Nie ma interfejsu audio, ale Ty musisz zdecydować czy chcesz mikser z interfejsem, czy bez. :-)

Marcin karakow wrote:
    Jest do sprzedania używany za cenę nowego x502

Ile dokładnie i gdzie? Daj link, lub wrzuć fotki.

Pozdrawiam.
    Marcin karakow
    Level 9  
    DjMapet wrote:

Nie ma interfejsu audio, ale Ty musisz zdecydować czy chcesz mikser z interfejsem, czy bez. :-).

150 zł.Napisane w aukcji ze sprawny.Widzę, że ma regulacje trójstopniową co byłoby pomocne jako EQ monitorów.Nie jestem też pewien czy potrzebuję interfejs audio.Jeżeli chodzi tylko o nagrywanie to preferuję raczej audio recorder, a nie przez line out.
    Karte dzwiękową też mam przedpotopową jak Creative x-fi extreme sb0460

Nie wiem czy pozwoli na uzyskanie póki co przyzwoitego dzwięku.Jeszcze nie testowałem muzyki z monitorów bo czekam na kabel minijack---->>>2xduzy jack :D
    ArturP
    Level 22  
    Ście sie rospisali, ze HOHO.

DjMapet wrote:
    Najpierw krytykujesz:

Nie krytykuję, bo mogę być skrytykowany- taka prosta forma obrony przed nieuzasadnionym krytykanctwem.

Wyraźnie napisałem TEN przełącznik, bo nie posiada Ani Jednego gniazda obsługiwanego przez OWE monitorki.

DjMapet wrote:
    ...a za chwilę proponujesz budowę podobnego urządzenia:

A zaproponowałem wykonanie samodzielne przełącznika, gdysz poniewasz mię by sprawiło to ogromną satysfakcję bez żadnych spiskowych podtekstów.
    Poza tym linkowałem też dwie kategorie na "znanym portalu" gdzie kolega Marcin mógł sobie coś wybrać., a co ma rzeczywiste gniazda połączeniowe z Jego monitorkami.
    Marcin karakow
    Level 9  
    Quote:
    Ew. pogadaj z gościem o tym mikserze Xenyx Q802USB: https://www.olx.pl/oferta/miks...CID751-IDEnE4D.html#6086574ad4

Masz rację ,że za drogo. Ten X802 z linka który podałeś posiada tylko dodatkowo wejście usb i regulacje mikrofonu ? i tym różni się od podstawowej wersj?Jeśli tak to ja wole dopłacić do tego nowego pare zł, a z przesyłką wyjdzie prawie tyle samo https://allegro.pl/oferta/behringer-xenyx-802-mikser-do-domowego-studia-8687855145.Chyba że dzięki temu co podałeś moge wtedy używać pianina jako instrumentu wirtualnego.
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    Marcin karakow wrote:
    posiada tylko dodatkowo wejście usb i regulacje mikrofonu ?

Tak, wersja Q802 USB ma na pokładzie dodatkowo interfejs USB i kompresję na preampach (kanałach) mikrofonowych.

Pozdrawiam.
    Marcin karakow
    Level 9  
    Wybrałem Xenyx Q802 USB ,temat rozwiązany.