Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C

konradfk 15 Apr 2020 11:59 1272 24
    konradfk
    Level 9  
    Witam, chciałbym przerobić posiadany piekarnik elektryczny (używany jako tymczasowy przy przeprowadzce pare lat temu, w dobrym stanie) na urządzenie do wygrzewania maseczek chirurgicznych przy temperaturze 70'C przez 30 minut.
    Zdjęcia piekarnika w załączniku.
    Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C
    Wydumałem wpięcie czegoś co nazywa się: wyłącznik termiczny bimetalowy typ KSD301, prąd znamionowy: 10A, napięcie znamionowe: 250V AC, temperatura zadziałania (rozłączenia): 70'C, tolerancja temperatury ±3°C, typ wyłącznika: rozwierający.
    Miejsce wpięcia przewód biegnący od czasowego włącznika do regulatora temeratury grzania. Miejsce instalacji wewnątrz komory piekarnika, przez dodatkowy otwór zabezpieczony kawałkiem rurki metalowej (krawędzie), przewody zdemontowane ze starej farelki (nie wiem gdzie dostać odpowiednie). Pomysł może być nietrafiony, nie znam dokładnie zasad działania takich wyłączników, ponowne załączenie może być zbyt późne, żeby utrzymać zbliżoną temperaturę do zamierzonej.
    Myślałem także o rozregulowaniu regulatora mocy/temperatury w urządzeniu, pozwala na zadanie minimalnej temperatury na 100'C ale nie wiem jak się za to zabrać, dwa nie wierzę w dokładność takiego regulatora.
    Dziękuję za każdą pomoc.

Pozdrawiam, Konrad
  • Helpful post
    tomtim123
    Level 33  
    W tylnej ściance, tak mniej więcej w połowie wysokości wywierć otwór na termostat 70*C, następnie termostat wepnij szeregowo bezpośrednio pod jeden z przewodów od grzałki. Wbudowany regulator temperatury zostaw w spokoju. Może być ustawiony na jakąkolwiek temperaturę np. 100*C. Grzałki i tak będzie wyłączał termostat ten dodane na 70*C. Jak uszkodzisz wbudowany regulator temperatury, to po pandemii piekarnik będzie do niczego a tak to wymontujesz termostat ten na 70*C i po zaślepieniu otworu po nim piekarnik będzie jak nowy :-) Zdrówka życzę
    Adamcyn
    Level 38  
    konradfk wrote:
    Pomysł może być nietrafiony, nie znam dokładnie zasad działania takich wyłączników, ponowne załączenie może być zbyt późne, żeby utrzymać zbliżoną temperaturę do zamierzonej.

Też tak sądzę.
    Dla KSD301 podano histerezę 10 - 30 K (typowa 15 K).
    Do tego dojdzie bezwładność cieplna systemu, więc skoki temperatury będa zbyt duże.

Potwierdzacie?
    konradfk
    Level 9  
    Znalazłem jeszcze takie coś: Cyfrowy termostat W1209 regulowany 12V/ -50°C +110°C na znanym serwisie aukcyjnym, na papierze wygląda dobrze, nie sądziłem, że takie rzeczy są teraz tak tanie. Chyba zamówię tak czy tak.
    Dzięki za pomoc i zainteresowanie,
  • Helpful post
    tomtim123
    Level 33  
    To w takim wypadku będziesz potrzebował jeden mały otworek na czujnik temperatury. Taki zestaw się dobrze sprawdzi. Zdrówka
    Adamcyn
    Level 38  
    konradfk wrote:
    Chyba zamówie tak czy tak

Napisz, proszę jaką uzyskałeś dokładność.

Można również połączyć obie grzałki szeregowo, co przy mniejszej mocy umożliwi dokładniejszą regulację.
  • Helpful post
    kortyleski
    Level 43  
    Do elektronicznego potrzebujesz jeszcze zasilacz 12 V i pamiętaj że jednemu i drugiemu w tym piekarniczku będzie gorąco...
    konradfk
    Level 9  
    To samo zasilane przez 230V kosztuje z 3 razy więcej.
    Mam zamiar użyć zewnętrznego zasilacza 12v, nazbierało się tego w szufladzie. Konieczność używania 2 wtyczek nie jest jakimś problemem, bo, mam nadzieje, że to tylko tymczasowe..

Dzięki, jak zdołam poskładać zdam relację

Pozdrawiam, Konrad
    tomtim123
    Level 33  
    konradfk wrote:
    To samo zasilane przez 230V kosztuje z 3 razy więcej.
    Mam zamiar użyć zewnętrznego zasilacza 12v, nazbierało się tego w szufladzie. Konieczność używania 2 wtyczek nie jest jakimś problemem, bo, mam nadzieje, że to tylko tymczasowe..

Dzięki, jak zdołam poskładać zdam relację

Pozdrawiam, Konrad

Zasilacz zastosuj taki bezpośrednio do gniazdka i nic się nie będzie grzało, jak nie masz to od razu sobie zamów wraz z tym termostatem.
    konradfk
    Level 9  
    No niestety, spakowałem już do pudła, ale na wygląd to regulator napięcia wstępnie skalibrowany w chińskiej fabryce do opisanych z przodu temperatur. Ruchoma blaszka trąca o inną blaszkę i wystający element grzejny, mogę się oczywiście mylić. Nie dostrzegam, żadnego termostatu w tym urządzeniu

Pozdrawiam, Konrad
  • Helpful post
    Adamcyn
    Level 38  
    konradfk wrote:
    Nie dostrzegam, żadnego termostatu w tym urządzeniu

Ależ to jest właśnie bimetaliczny termostat, drogi Konradzie.

Stąd moje wątpliwości odnośnie jego dokładności w tym piekarniku.
    konradfk
    Level 9  
    Ok, Właśnie dlatego muszę prosić o pomoc :) Ja też nie wierzę w dokładność tego urządzenia, znajduję się poza główną komorą piekarnika no i przede wszystkim nie umiem zmienić tych nastaw 100-250°C

Pozdrawiam, Konrad
  • Helpful post
    Dziarski Hank
    Level 33  
    W czajnikach elektrycznych masz termostat (bimetal) na 80°C. Nie nada się?
    konradfk
    Level 9  
    Z przekazanej przez dobrych ludzi wiedzy i praktyki wynika, że po 30 minutach w 70'C maska jest sterylna i można ją użyć ponownie. Czynność można powtarzać, do czasu widocznej degradacji gumowych czy plastikowych elementów. Sterylizacja w parowym sterylizatorze czy UV taką maskę zniszczy. Dlatego takie kombinacje.
    Temperatura 80'C może być zbyt wysoka, wolę trzymać się tych zaleceń.
    BTW to nie dla mnie, to dla żony :)

Dziękuję i pozdrawiam
    Konrad
  • Helpful post
    kierbedz4
    Level 36  
    Swego czasu jako przystawka do bojlerów z zabudowanym na niej gniazdem spełniła by twoje oczekiwanie.Z urządzenia jest wyprowadzony czujnik temperatury a na przystawce jest wyskalowany potencjometr do zadania określonej temperatury. Nie pamiętam dokładnie ale jest prawdopodobnie wyskalowane do 90st/C
    konradfk
    Level 9  
    Znalazłem, koszt około 80zł, nadaje się bardzo dobrze.
    Znalazłem także "MINI PIEKARNIK ELEKTRYCZNY OPIEKACZ GRILL 10L 900W" za 79zł z płynną regulacją temperatury (podobno) jak by ktoś potrzebował /na serwisie aukcyjnym.
    Termostat do piekarnika jako część zamienna to koszt około 26 zł, wymaga wyskalowania tak jak powyższy mały piekarnik, może też być dobrą opcją.

Ja piekarnik już posiadałem, więc ten cyfrowy termostat z pomiarem temperatury już zamówiłem. W razie niepowodzenia skorzystam z pierwszej opcji.

Pozdrawiam i dziękuje, Konrad
    Adamcyn
    Level 38  
    konradfk wrote:
    Termostat do piekarnika jako część zamienna to koszt około 26 zł

Wg. mnie zbyt długi czas reakcji.

W omawianym przypadku ważne jest, aby czujnik temperatury miał małą bezwładność cieplną - krótki czas reakcji.
    Tuleja metalowa na czujniku termostatu W1209 trochę mnie niepokoi; może nisko ustawiona histereza temu zaradzi.
  • Helpful post
    Adamcyn
    Level 38  
    Warto zapoznać się z regulatorami PID (proporcjonalno-całkująco-róniczkujące).

Np. regulator temperatury PID REX C100 jest dostępny w dość przystępnej cenie.
    konradfk
    Level 9  
    Przyszedł moduł termostatu W1209. Podłączyłem i dla chętnych filmik z działania:
    https://drive.google.com/open?id=106PnIt-6ekAyDr01vooHpabUk2_FI7mX

Problem nie jest w dokładności termostatu, problem tkwi w samym użyciu piekarnika, bezwładność
    grzałek jest zbyt duża. Można przyjąć, że dla temperatury 70'C plus przez 30 minut trzeba nastawić
    około 40 minut działania piekarnika z termostatem. Temperatura dojdzie do 79 stopni przy wyłączonej
    grzałce. To test przy pustym piekarniku, przy wsadzie amplituda maleje, im więcej tym lepiej.

Teraz testy z maseczkami,
    pozdrawiam, i dziękuje, Konrad
    Adamcyn
    Level 38  
    konradfk wrote:
    Problem nie jest w dokładności termostatu,

Problemem jest bezwładność czujnika temperatury.
    Poniżej pomiary wykonane szybką termoparą - zadana temperatura 60 °C.

Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C

Obie grzałki są połączone szeregowo - moc sumaryczna zaledwie 380 W.

Adamcyn wrote:
    Tuleja metalowa na czujniku termostatu W1209 trochę mnie niepokoi

Spróbuję użyc samego termistora bez dodatkowej obudowy.
    U mnie ma on wartość 10 kΩ/ 25 °C.
  • Helpful post
    Adamcyn
    Level 38  
    Użycie małego wymiarami termistora bez obudowy zdecydowanie poprawiło stabilność temperatury; obok termopara.

Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C

Ważne jest również obniżenie mocy grzałek.
    Dla takiego piekarnika o małej masie i małych wymiarach wystarczy 200 - 400 W.

Piekarnik elektryczny na sterylizator 70'C
    konradfk
    Level 9  
    Dzięki, chyba wiemy teraz znacznie więcej jak tanio odkażać maseczki

Temat chyba do zamknięcia, pozdrawiam, Konrad
    konradfk
    Level 9  
    Koszt minimalny, działa, podziękowania