Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje

pkolacz 15 Apr 2020 19:49 1242 12
 • #1
  pkolacz
  Level 11  
  Witam.
  Mikrofalówka marki Whirlpool AMW IXL - ogólnie większość opcji działa (zegar, wyświetlacz, grzałka, obrót talerza, oświetlenie), tylko przy nastawieniu na mikrofale nie grzeje.
  Najprawdopodobniej magnetron jest uszkodzony. Na etykiecie ma symbol Toshiba 2M240H(PN). Nowy jest dość drogi i szukam używanego. I tu mój problem: nie udało mi się znaleźć takiego samego a nie wiem jaki zastosować zamiennik. Są do zdobycia o podobnym numerze 2M240H ale pozostałe litery są inne. Czy ktoś jest w stanie coś poradzić?
 • #3
  pkolacz
  Level 11  
  Dzięki za szybką reakcje.
  Rezystancja na stykach magnetron-a to 2,5Ω i brak przejścia na obudowę.
  W temacie, który wskazujesz jest falownik. Moja mikrofalówka jest konwencjonalna: z transformatorem, diodą i kondensatorem. Pomiary (podstawowe) na tych podzespołach sugerują, że są sprawne. Dalej szukam informacji o zamienniku.
 • #4
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Jak masz na trafo to sprawdź bezpiecznik wysokiego napięcia po stronie WN ( jest on obok transformatora po prawej stronie w plastikowym ,,opakowaniu).
  Edit. Daj foto swego magnetronu ( tak by widać było przyłącze, wlot powietrza na radiator i sposób mocowania do obudowy kuchenki). Ale moim zdaniem najpierw bezpiecznik sprawdź 0,8A 2,7 kV). Możesz nawet wstawić jak coś 1 A.

  Dodano po 2 [godziny] 48 [minuty]:

  Mam jeszcze zasadnicze pytanie czy po stronie sterowania wszystko jest OK? Sprawdziłeś czy transformator dostaje zasilanie ? Bo jeżeli na pierwotne uzwojenie transformatora nie wychodzi z programatora 230VAC to po stronie WN nie masz co grzebać. W tym celu odpinamy przewody zasilające uzwojenie pierwotne trafo i na ich konektory ( chodzi o przewody) wpinamy bezpiecznie multimetr ( najlepiej przez izolowane krokodylki). Uruchamiamy mikrofalówkę na grzanie mikrofalami i sprawdzamy wskazanie multimetru. Spokojnie transformator w tym czasie nie jest zasilany więc po stronie WN nic nie będzie się działo. Musisz jednak zachować ostrożność gdyż będziesz poruszać się w rejonie napięcia sieciowego ( 230VAC).
 • #5
  pkolacz
  Level 11  
  Dzięki za tłumaczenie metodą łopatologiczną ;) - pewnie w końcu dojdziemy do miejsca gdy nie będę wiedział o co chodzi :)
  U mnie w obwodzie wysokiego napięcia nie ma bezpiecznika. Było to pierwsze co szukałem - 80% Internetu podaje, że jest to najczęstsza awaria (mam na myśli przepalony bezpiecznik). Transformator nie ma przerwy. Po stronie pierwotnej (230V) ok. 5Ω, na wtórnym (WN) miernik pokazuje 7,2Ω. Gdy załączę urządzenie w tryb grzania mikrofalami na przewodach doprowadzonych do uzwojenia pierwotnego pojawia się napięcie ok 230V. Pomiar wykonałem przy odłączonym transformatorze (bez obciążenia).

  Co do diody: woltomierz i bateryjka 9V połączona w szereg. W zależności od polaryzacji napięcie 0V lub 6V. Kondensator: duży opór, około 10MΩ (wewnętrzny opornik rozładowujący). Na początku pomiaru mały opór z szybką tendencja wzrostu do dużego oporu. Po zmianie biegunów, to samo. Mały opór, po chwili duży. Dodaje zdjęcia, a na allegro znalazłem dwa używane magnetrony o podobnym symbolu: 2M240H(P) i 2M240(L2) czy któryś z nich może się nadać?

  Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzejeWhirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje
 • #6
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Wrzuć mi linki do nich na PW. Ważne są następujące kwestie przy doborze magnetronu
  1) sposób mocowania do kuchenki u Ciebie tzw. wąsy z 4r otworkami
  2} ułożenie kanału chłodzenia radiatora względem tych wąsów i konektorów przyłączeniowych ( muszą być takie same)
  3) moc magnetronu ( taki stodołowy sposób to ilość żeberek radiatora musi być zgodna) Jak zastosujesz z mniejszą to słabszy magnetron będzie słabiej grzał ale to jeszcze przejdzie. Gorzej jak zastosujesz mocniejszy - może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń pomimo zabezpieczenia termicznego. Mam oczywiście na myśli dobieranie zastępczego używanego magnetronu. Bo nowy to już wiadomo.
  Jeżeli prawidłowo wykonałeś pomiar swego magnetronu to rezystancja jest faktycznie za wysoka i to x2.
 • #7
  pkolacz
  Level 11  
  Linki do allegro:
  https://allegro.pl/oferta/magnetron-mikrofalowki-whirlpool-2m240h-p-9152369310
  https://allegro.pl/oferta/0008-magnetron-sharp-2m240h-l2-9160059507
  Wg instrukcji moja mokrowela to 750W.
  Sprzedawca pierwszej twierdzi, że można w zastępstwie zastosować jeśli mocowanie pasuje. Wysłałem mu zdjęcie z wymiarami ale jescze mi nie odpowiedział.
  Drugi, ten od Sharp-a, nie wie czy będzie pasować (jako zamiennik) ale wymiary, które mu wysłałem odpisał, że są identyczne. Foto z tymi wymiarami w załączeniu. Tylko falowód ma 15 a nie 14 jak mój. Ale to może być błąd pomiary - mierze linijką (nie suwmiarką).
  Co do pomiarów oporności - mam tani miernik z supermarketu (nie wierze mu do końca ;) ).
  Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje
 • Helpful post
  #8
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  W tym pierwszym musiałbyś dorabiać mocowanie ( trzeba byłoby wykręcić cztery otwory tak jak masz wkręty w swoim. Drugi pasuje niemalże idealnie ale, że jest trochę mocniejszy to ma większy otwór w antenie. Bedzie szybciej i mocniej grzał. To nie jest falowód jak piszesz to antenka magnetronu. Falowód to jest ta komora w którą antenka wchodzi i prowadzi ona do komory kuchenki. Ja brałbym drugi t.j. tego SHARP-A. Krótsze czasy grzania tylko trzeba będzie nastawiać ( ale to minimalnie).
  Znalazłem oryginały ale to na Ebay i w Chinach ( ceny też od 200 do 300 zł w przeliczeniu czyli tak jak w North).

  Dodano po 4 [minuty]:

  Bierz szybko tego Sharp-a zanim i ten będzie sprzedany. Na OLX i innych portalach brak.
 • #9
  pkolacz
  Level 11  
  OK. Napisze po wymianie.
 • Helpful post
  #10
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Tylko pamiętaj i uważaj nie odpalaj kuchenki zanim wszystkiego nie złożysz. Nie odpalaj na pustej komorze grzania i broń PB wsadzać pazurki w rejon kondensatora zanim nie zostanie rozładowany, (a to czasem trochę trwa - może on trzymać wysokie napięcie). Powodzenia i zdrowia w tych dzisiejszych czasach.
 • #11
  pkolacz
  Level 11  
  Część dowieziona, zainstalowana i wykonane pierwsze testy całości - działa :)
  Poniżej zdjęcia porównawcze oryginału i zamiennika. Oryginał ma mniej żeberek w radiatorze, ale ma inny kształt. Pewnie powierzchnia chłodzenia wychodzi bardzo podobnie. Otwór w antenie w zamienniku jest wyraźnie mniejszy. Czy to sugeruje, że oryginał był mocniejszy?
  Czy jest jakiś prosty sposób na oszacowanie aktualnej mocy grzania? Np. czas zagotowania szklanki wody? Czy pozostaje tylko pomiar zużytego prądu?
  Jak na razie testowanie było krótkie: podgrzanie wody w szklance ;) Pełny test przy najbliższej okazji.
  Wielkie dzięki za pomoc. Za ostrzeżenia również, mimo, że ze wszystkich zdawałem sobie sprawę ale ostrożności nigdy za wiele.
  Również życzę zdrowia :)
  Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje Whirlpool AMW 848 IXL - mikrofalówka nie grzeje
 • #12
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Powiem tak w zamienniku masz więcej żeber na radiatorze czyli jest on mocniejszy pomimo, że w głowicy ma mniejszy otwór. Moim zdaniem zamiennik jest mocniejszy. Co do testu to można zrobić pod warunkiem o ile pamiętasz w jakim czasie na oryginale była zagotowana szklanka wody. Gdybyś miał oryginał sprawny to można testować na szklance wody ( taka sama szklanka z taką samą ilością wody). Czas grzania taki sam np. 30 sekund ( bo w minute to zagotuje wodę) i szybki pomiar temperatury wody. Teraz już tego nie zrobisz. Podczas używania przekonasz się, że ten zamiennik jest trochę mocniejszy. Mimo wszystko owocnego i długiego użytkowania.
 • #13
  pkolacz
  Level 11  
  Wymieniono magnetron na polecony zamiennik.