Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Felicja - car audio - Wzmocnienie car audio/wymiana głośników

mobix7 15 Apr 2020 20:57 456 3
    mobix7
    Level 2  
    Witam posiadam skodę felicję w kombii, jakiś czas temu padły mi głośniki zamontowane w półce były to alpine sxe-2035s(20cm) i tutaj moje pierwsze pytanie, czy znajdę coś lepszego w kwocie 350zł, czy po prostu kupić te same? Zasilane one były radiem Alpine CDE-190R.
    Z przodu mam założone Audio System M130, oraz tweetery od alpine już nie pamiętam dokładnie modelu i tutaj moje kolejne pytanie chciałbym w aucie wycisnąć jak najwięcej decybeli nie tracąc na tym jakości, czy w grę wchodzi jedynie wzmacniacz?
  • Helpful post
    Mobali
    Level 40  
    mobix7 wrote:
    ...czy znajdę coś lepszego w kwocie 350zł, czy po prostu kupić te same?
    Skoro było dobrze, to czy jest sens kombinować? tym bardziej, że cały sprzęt został zestawiony z elementów tej samej firmy.
    mobix7 wrote:
    chciałbym w aucie wycisnąć jak najwięcej decybeli nie tracąc na tym jakości, czy w grę wchodzi jedynie wzmacniacz?
    Są tylko dwie drogi do osiągnięcia tego celu:
    - pierwszą jest wzmacniacz i głośniki o większej mocy.
    - drugą możliwością jest poszukanie głośników o większej skuteczności.
    W tym wypadku, opisane Alpine SXE-2035s to nie głośniki, ale koaksjalny (współosiowy) trójdrożny zestaw głośnikowy. Jednak dla uproszczenia, będę także używał uproszczenia "głośniki".

A wracając do parametru skuteczności... Mówiąc w uproszczeniu, im większą skuteczność będzie miał dany głośnik, tym "głośniej zagra" po dostarczeniu tego samego samego sygnału (o tej samej mocy). Zgodnie z danymi producenta, te Alpine mają skuteczność na poziomie 90dB. Sądzę, że jesteś w stanie zdobyć przetworniki o skuteczności na przykład 93dB. Generalnie, im wyższy parametr skuteczności, tym większy będzie subiektywnie odczuwalny poziom głośności.

Dlaczego warto powalczyć o "zaledwie" trzy decybele? Bo dwukrotne zwiększenie mocy można wyrazić właśnie w decybelach, i wtedy ta wartość wyrazi się wielkością około 3dB. Zatem wykorzystując obecnie zamontowany wzmacniacz i głośniki o efektywności 90dB osiągasz określony poziom dźwięku przy pełnej mocy. Ale po zmianie głośników na takie o efektywności 93dB, ten sam efekt osiągniesz teoretycznie już przy połowie mocy tego samego wzmacniacza. Reasumując, głośniki o efektywności 93dB teoretycznie zagrają więc dwukrotnie głośniej. W praktyce nie jest to już tak proste i jednoznaczne, ale różnica w głośności jest naprawdę spora i wyraźnie odczuwalna. Co ważne, instalacja przetworników o większej skuteczności pozwoli uzyskać wyższe poziomy głośności z zachowaniem istniejącej instalacji (wzmacniacz, okablowanie, pozostałe głośniki). jest to więc metoda znacznie mniej pracochłonna i pewnie sporo tańsza.
    mobix7
    Level 2  
    Jeszcze mam jedno pytanie do Ciebie, kiedyś ktoś z moich znajomych powiedział że im więcej głośników tym lepiej aczkolwiek jestem negatywnie do tego nastawiony, bo dokładając kolejne głośniki w półkę raczej nie osiągnę lepszego efektu?
    Mobali
    Level 40  
    Generalnie samochód nie jest idealną dla audiofila przestrzenią, a półka nie jest najlepszym rozwiązaniem do montażu nagłośnienia. Dokładając więc kolejne głośniki w półkę, prawdopodobnie nie odczujesz wzrostu jakości stosowanie do oczekiwań i poniesionych nakładów. Prawdopodobnie znacznie lepszym miejscem montażu w Twoim samochodzie byłyby dobrze przygotowane i starannie wytłumione drzwi. No, ale w tej kwestii niech się wypowiedzą najlepsi samochodowi specjaliści.