Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CRO, a wymóg corocznego przeglądu szczelności pompy ciepła. Jak ma wyglądać?

rfid 15 Apr 2020 23:04 789 1
 • #1
  rfid
  Level 10  
  Dla przyszłych wędrowców z wyszukiwarki Google... Na wstępie pragnę poinformować, że niniejsza dyskusja dotyczy pompy ciepła typu split, w układzie której znajduje się czynnik wyszczególniony w dalszej części tekstu. Zalecam w pierwszej kolejności sprawdzenie ekwiwalentu CO2 dla posiadanego czynnika w oparciu o tablicę znamionową urządzenia. Pozostałej wiedzy szukać należy na portalu CRO, lub też poprzez bezpośrednie zapytanie e-mailowe. Może okazać się, że ilość zastosowanego czynnika w urządzeniu nie musi pociągać za sobą określonych wymogów

  W tym konkretnym przypadku, zgodnie z wymogami stawianymi dla czynnika R407C, w sytuacji gdy w układzie znajduje się więcej niż 2.8kg mieszaniny f-gazów nakłada się obowiązek rejestracji w systemie CRO, jak i przeprowadzania corocznej kontroli szczelności.
  W związku z powyższym chciałbym zapytać o kilka spraw natury formalnej:

  1) Jak powinna wyglądać poprawnie wykonana procedura kontroli szczelności dla pompy ciepła typu split? Czego wymagać na wstępie?
  W jednej z dyskusji czytałem o teście szczelności azotem trwającym 12h lub 24h, jednakże dotyczył on urządzeń bardziej zaawansowanych. Czy powyższe znajduje zastosowanie w urządzeniach typu pompy ciepła?

  2) Zdaję sobie sprawę, że certyfikat UDT na f-gazy jako wymóg formalny do sporządzenia wpisu z kontroli szczelności na portalu CRO to jedno, a rzeczywistość i realnie stosowane procedury mogą jawić się nieco innymi barwami.  3)Czy przenośne detektory f-gazów / czujniki szczelności z elastyczną sondą, o ile certyfikowane dla czynnika R407C można uznać za wiarygodną bazę dla przeprowadzenia testów?
  Sama informacja o certyfikacji urządzenia jest dość mglista. Wymogiem jest dokument potwierdzający zadziałanie układu pomiarowego urządzenia z R407C. Przechodząc do meritum problemu, szukanie wycieków po roku pracy systemu z użyciem kieszonkowego urządzenia za 800zł w mojej ocenie nie wygląda na poważne. Opisałem to wyłącznie dlatego, że dwie lokalne firmy oferują taki właśnie model sprawdzenia szczelności, nakładając szczególny nacisk na słowo "certyfikowany" miernik. W miarę możliwości proszę o komentarz.

  4) Jeśli dobrze pojmuję, wszelkie propozycje "uzupełnienia" ewentualnych ubytków w układzie powinny być przesłanką do natychmiastowego zaprzestania współpracy.

  5) A jeśli usunięcie ewentualnej nieszczelności i wprowadzenie "świeżego" czynnika, to jakich dokumentów wymagać?

  Tak na podsumowanie, bardzo łatwo jest wystawić rachunek za niefachową usługę, przeprowadzić namiastkę kontroli szczelności, czy wprowadzić do układu niekompatybilny czynnik, który po czasie uszkodzi sprężarkę.
  Będę wdzięczny za informacje, które być może pozwolą uniknąć negatywnych efektów (głównie finansowych) złych praktyk wszelakiej maści partaczy, a jednocześnie nakreślą co charakteryzuje fachowe podmioty z tej branży.

  Z góry dziękuję za dobrnięcie do tego momentu, jak i zainteresowanie tematem.
 • #2
  hubiwit
  Level 25  
  Quote:
  W jednej z dyskusji czytałem o teście szczelności azotem trwającym 12h lub 24h, jednakże dotyczył on urządzeń bardziej zaawansowanych. Czy powyższe znajduje zastosowanie w urządzeniach typu pompy ciepła?

  Instalację można sprawdzić nabijając azot, jeżeli nie ma w niej czynnika.