Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa wodna samossąca zasysa powietrze

ByK4cp3r 16 Apr 2020 00:23 1419 12
    ByK4cp3r
    Level 3  
    Witam. Posiadam pompę JET 100 A. Otóż mam taki problem że pompa się zapowietrza. Mianowicie słychać takie "strzelanie" na końcu węża co oznacza że powietrze wylatuje. Często jest tak że po 5 minutach chodzenia ciśnienie wody spada praktycznie do 0 I z węża nie leci prawie nic. Pompy używam do podlewania ogrodu, wodę, której lustro znajduje się gdzieś na głębokości 5m pobieram ze studni. Kiedyś jak wypompowywałem wodę z basenu zauważyłem że na końcu węża ssącego tworzy się taki "lejek" powietrza i pompa pobiera wodę z powietrzem. Ktoś wie jak rozwiązać ten problem bo wydaje mi się że to samo dzieje się w studni? Jest to wina niewłaściwego zalania pompy przed uruchomieniem?
    zadam64
    Level 37  
    ByK4cp3r wrote:
    Witam. Posiadam pompę JET 100 A. Otóż mam taki problem że pompa się zapowietrza. Mianowicie słychać takie "strzelanie" na końcu węża co oznacza że powietrze wylatuje. Często jest tak że po 5 minutach chodzenia ciśnienie wody spada praktycznie do 0 I z węża nie leci prawie nic. Pompy używam do podlewania ogrodu, wodę, której lustro znajduje się gdzieś na głębokości 5m pobieram ze studni. Kiedyś jak wypompowywałem wodę z basenu zauważyłem że na końcu węża ssącego tworzy się taki "lejek" powietrza i pompa pobiera wodę z powietrzem. Ktoś wie jak rozwiązać ten problem bo wydaje mi się że to samo dzieje się w studni? Jest to wina niewłaściwego zalania pompy przed uruchomieniem?

Wyglada na to strona ssaca pompy ma jakas nieszczelnoc i zasysa lewe powietrze . Moze to byc spowodowane ze szpilka jest za plytko posiada za niski poziom wody. Zawor zwrotny nieszczelny i woda calkowicie cofa sie do szpilki. Sprawdzic cisnienie wstepne w zbiorniku przepony 1,5 bar-2,5 bar .
    Po stronie ssacej powinien byc zamontowany zawor jednokierunkowy i filtr piaskowy chroniacy pompe .
    ByK4cp3r
    Level 3  
    Zawór zwrotny na końcu węża ssącego zamontowany I wydaje mi się że jest dość głęboko zanurzony w studni, filtr dyskowy także mam zamontowany. Postaram się rozkręcić i skręcić od nowa cały zestaw, może gdzieś jest jakaś nieszczelność
    ByK4cp3r
    Level 3  
    Zauważyłem że wąż ssawny jest cały wypełniony wodą, nie ma w nim nic powietrza A pompa I tak skądś bierze powietrze. Nie mam pojęcia co jest nie tak
    zadam64
    Level 37  
    W czasie pracy pompy poluznij ta gorna zaslepke . jak bedzie woda bez babelkow tzn ze jest poprawnie wypelniona woda.Co podejrzewam jeszcze nieszczelny simmering walka silnika bo na dlawicy nie ma mozliwosci zassania powietrza . Uszczelka na korpusie silnik - pompa bo by byl wyciek wody od dolu .Masz jakis manometr? Jakie cisnienie robi pompa?
    ByK4cp3r
    Level 3  
    Luzowałem u góry tą śrubkę, wylatuje sama woda, nie widzę zbytnio bąbelków Ale wydaje mi się że słychać nawet w pompie jak to powietrze tam przy wirniku gdzieś jest. Niestety manometru nie mam :/ dzisiaj na przykład jak włączyłem to podczas 10 minutowego chodzenia ciśnienie zmniejszało się stopniowo aż doszło do prawie 3 razy mniejszego niż na samym początku
  • Helpful post
    zadam64
    Level 37  
    Dlatego tak pisze bo ta pompe mialem rozebrana do ostatniej srubki . Problem sie pojawil jak sciagnalem wirnik ssacy pompy i na wale silnika pokazaly sie wzery /ubytki na powierzchni walu silnika . Ale byl tez widoczny wyciek na wale silnika w czasie postoju silnika . Byc moze podcisnienie zasysania wody jest wieksze niz szczelnosc tego zespolu uszczelniajacego na wale silnika . Zreszta opinie o tej pompie tego producenta mowia o jakosci /ma wytrzymac okres gwarancji . W czasie reklamacji gwarancyjnej szukaja wszystkich przyczyn by nie uznac reklamacji, a na pewno glowna przyczyna jest jakosc i dobor materialu z ktorego jest ta pompa wykonana .
    ByK4cp3r
    Level 3  
    No cóż.. miałem właśnie takie wrażenie że to może być coś z pompą od produkcji. Dzięki bardzo, będę coś starał się zdziałać chyba z tą gwarancją choć nie wiem czy się uda
    zadam64
    Level 37  
    Probowac mozna ale to wyjete 3 tygodnie a teraz moze i wiecej a tu wiosna .Uszczelnienie walka silnika to jakiec 30 zlotych .Moze znajde gdzies zlozeniwy schemat to wrzuce bo byc jest tutaj na portalu . Zapytac fujka gogla .Po dotarciu do walka wirnika jest dobrze go zaczyscic papierem sciernym 400/600 wodnym .Robilem to delikatnie i ostroznie na uruchomionym silniku .
    zadam64
    Level 37  
    Powinno wyjsc cale troche na boki ruszac bo caly element jest osadzony i uszczelniony oringami z dlawica .Zachowac ostroznosc bo ta czesc moze byc krucha .Ten element stoi i nie kreci sie .