Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impulsowy przekaźnik bistabilny (sterowanie jedną cewką)

spec220 16 Kwi 2020 07:13 1365 0
  • Impulsowy przekaźnik bistabilny (sterowanie jedną cewką)

Witam wszystkich.

Dziś chciałbym wznowić, a raczej zaprezentować w formie użytku docelowego prototyp konstrukcji „Przełącznik impulsowy na przekaźniku bistabilnym (sterowanie jedną cewką)” z dnia 01.04.2020r., której zadaniem jest sterowanie oświetleniem blatu kuchni, przekaźnikiem o jednej cewce za pomocą jednego przycisku mono-stabilnego, wyposażonego w styk normalnie otwarty NO (normal open). Urządzenie powstało z soboty na niedzielę, a montaż fizyczny w dniu wczorajszym.

Przygotowania:
    Przed przystąpieniem do budowy układu przeprowadziłem wstępne próby na klasycznym pająku:

A Wyglądały one tak:

Następnie po udanej próbie gwarantującej odpowiednią jakość przydatności prototypu do użytku codziennego, przystąpiłem do budowy urządzenia.
    Zacząłem od przygotowania oraz odręcznego naniesienia schematu układu na powierzchni dwustronnego laminatu PCB. (wiercenie otworów wiertłami 0,3 , 0,6 , 1,2mm oraz szkic pisakiem edding)

Teraz trawienie w zwykłym słoiku podgrzanym gorącą wodą z czajnika w naczyniu (zdjęcie zrobione po fakcie)

Po trawieniu w nadsiarczanie sodu, oczyściłem powierzchnię PCB pod bieżącą wodą druciakiem do mycia naczyń oraz wysuszyłem.

Impulsowy przekaźnik bistabilny (sterowanie jedną cewką) Impulsowy przekaźnik bistabilny (sterowanie jedną cewką)

I w końcu montaż lutownicą transformatorową z wykorzystaniem grotu 0,5mm2
    Efekt widoczny poniżej:

Impulsowy przekaźnik bistabilny (sterowanie jedną cewką) Impulsowy przekaźnik bistabilny (sterowanie jedną cewką)

Gdzie możliwy układ połączeń tego modułu jest następujący:

Teraz pozostał mi jeszcze fizyczny montaż prezentowanego układu w szafce, przy zasilaczu LED.
    Aby taki montaż był możliwy, przygotowałem odpowiednią objemkę mocującą, wykonaną ze zbędnej blaszki wyłupanej swojego czasu z obudowy PC.

Następnie wiercenie odpowiednich otworów na wkręty oraz jednego otworu przelotowego pod dźwignię napędową przycisku.

Teraz przygotowałem odpowiednie podkładki montażowe. Silikonową do podłoża PCB, i dopasowującą pod objemkę z odpowiedniej pianki. (z materiałów widocznych poniżej)

I ostateczny efekt mojej pracy: :)

Potwierdzony prezentacją:

Uwagi:
    -Pamiętać o poprawnej biegunowości cewki przekaźnika względem stanu logicznego jego styków.
    -W konstrukcji został użyty model przekaźnika z dwiema cewkami z której druga (reset) jest nie wykorzystana. (Ten fakt wynika z braku odpowiedniego modelu na moim stanie osobistym.)

Koszt: Do 5zł

Podsumowanie:
    Dzięki tej konstrukcji mogę z rana załączyć delikatne oświetlenie przy czajniku pod herbatkę, zanim oczy nie „przywykną” do natężenia światła dziennego...

Dla zainteresowanych schemat aplikacji:

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    spec220
    Poziom 16  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze