Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szybki BSOD podczas rozgrywki.

swag_pinguin 16 Apr 2020 12:27 246 11
    swag_pinguin
    Level 17  
    Witam, teraz podczas grania w watch dogs, przy szybkim obrocie gra się zacieła, wyskoczył BSOD na dosłownie ułamek sekundy i komputer się zrestartował. Bardzo mnie to teraz nie pokoi ponieważ wydarzyło się to pierwszy raz.

Specyfikacja: AMD Ryzen 5 3600, RTX 2060 super dual palit, HyperX 2666Mhz cl13, Corsair VS550W, kingston A400 240GB, Sea Barracuda 1TB, MSI B450 Tomahawk.

Było robione OC ramu ale gdy testowałem go wtedy w AIDA64 to wszystko było ok, w memtest przeszedł bez problemów 2 testy, nie wiem co się mogło wydarzyć. BSOD wyłączył się tak szybko że zdołałem jedynie zobaczyć tą minke więc nie wiem co tam pisało. Dodam że sterowniki najnowsze, Dyski sprawne, WhoCrashed też nic nie wykrył.

Dodano po 19 [minuty]:

odnalazłem 2 errory w dzienniku zdarzeń: Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki.

11:36 to jest około kiedy się wydarzyło.

Dodano po 3 [minuty]:

Puszczę mu AIDA64 na pół godziny to wtedy jeszcze wszystko wstawie, HWinfo też.

Dodano po 22 [minuty]:

O kurde, coś jest ewidentnie nie tak, procesor osiągnął 100 stopni! Ej bo nie wiem co się teraz dzieje... Cykam się. Wczoraj wszystko było okej a teraz... Zamieszczam wszystko:

Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki.

Dodano po 1 [minuty]:

Cooler boxowy ponieważ chcem kupić najpierw monitor, ale jak będzie to wymagane to zmienie cooler.
    kindlar
    Level 41  
    Chłodzenie poprawnie zamontowane?
    swag_pinguin
    Level 17  
    Było montowane przez komputronik. Pewnie i tak od początku coś źle zrobili bo procesor osiągał na start 88 stopni. Ale te temperatury jeszcze nigdy nie wystąpiły. Chodzi mi że powyżej 95 stopni.
    kindlar
    Level 41  
    Czyli do weryfikacji czy jest odpowiednia pasta i ponowny montaż.
    swag_pinguin
    Level 17  
    Nie wiem, bym musiał zamówić nową pastę. Coś poszło ewidentnie nie tak, procesor nigdy nie przekroczył 95 stopni. Dzisiaj po raz pierwszy wystąpił BSOD. Komputer ma zaledwie 3 miesiące.

Dodano po 8 [minuty]:

Może update biosu?

Szybki BSOD podczas rozgrywki.

Dodano po 10 [minuty]:

A gdyby ten update by pomógł, co muszę najpierw mieć/wiedzieć przed tym update?
    safbot1st
    Level 43  
    swag_pinguin wrote:
    Było robione OC ramu

Wyłącz to OC. Przywróć ustawienia domyślne BIOS i zapisz ustawienia.
    Jeśli na stronie internetowej wsparcia tech. B450 TOMAHAWK MAX jest nowszy BIOS - zaktualizuj go.
    Zamieść SMART z CDI, podaj wynik bootowalnego memtesta.
    AIDA wykryła, że system jest niestabilny - nic dziwnego, że jest BSOD.
    Screen nr 1 z sensorami - kończy się RAM!
    CPU się przegrzewa - popraw radiator na CPU, wymień chłodzenie fabryczne na inne - wydajniejsze.
    swag_pinguin
    Level 17  
    safbot1st wrote:
    CPU się przegrzewa - popraw radiator na CPU, wymień chłodzenie fabryczne na inne - wydajniejsze.

Mam to w planach, wymianę ale chyba stock cooler powinien se dać radę. Update biosu wykonam. Przywrócę ustawienia fabryczne biosu i dam znać.

Dodano po 6 [minuty]:

safbot1st wrote:
    kończy się RAM!

Jak widać, 16GB to za mało na dzisiejsze standardy...

Dodano po 7 [minuty]:

Jestem po zresetowaniu biosu do ustawień fabrycznych. RAM se ustawił na CL 17-17-17-39-56 i 2400 Mhz. Będe mógł go później znowu podkręcić czy ogólnie RAM ma też skutek na temperaturę procesora?

Dodano po 1 [minuty]:

7 Minut testów w AIDA i temperatura raz na chwilkę poszybowała do 91 stopni a teraz się trzyma stabilnie na 85/86C.

Dodano po 4 [minuty]:

safbot1st wrote:
    kończy się RAM!

AIDA pobiera 12GB więc no.

Dodano po 13 [minuty]:

Screeny po 20 min obciążenia:
    Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki. Szybki BSOD podczas rozgrywki.

teraz 25 min obciążenia i temperatura znowu max 98 stopni nie wiem co jest ale spróbuję jeszcze update biosu. Bynajmniej wiem kto najprawdopodobniej jest winowajcą. Box cooler, raczej, tak? Chociaż to też by było dziwne skoro temperatury kilka dni temu były w normie i nie przekraczały 90 stopni. Może być że przez źle zamontowane chłodzenie, problem się ujawnia dopiero z czasem?

Dodano po 37 [minuty]:

A więc, po update biosu temperatura nie przekracza 89 stopni. 88/87 To, t chyba i tak jest trochę dużo jak na box cooler, tak? Może być że to przez to że użyta została pasta która była w zestawie z chłodzeniem?

Dodano po 2 [minuty]:

Teraz takie ostatnie pytanie, czy chłodzenie scythe ninja 5 wejdzie do obudowy SilentiumPC Regnum RG4T i z ramem hyperx predator
    M.R-V4
    Level 21  
    swag_pinguin wrote:
    czy chłodzenie scythe ninja 5 wejdzie do obudowy SilentiumPC Regnum RG4T i z ramem hyperx predator

Przecież masz ten komputer przed sobą, wystarczy pomierzyć. Na stronie producenta na pewno znajdziesz wszystkie wymiary.

Sprawdź również w słowniku znaczenie słowa "bynajmniej" ;)
    swag_pinguin
    Level 17  
    M.R-V4 wrote:
    Sprawdź również w słowniku znaczenie słowa "bynajmniej"

Nie rozumiem czego się czepiasz ale ok.
    marcinadd
    Level 23  
    Nie warto robić OC na boxowym chłodzeniu. Odnośnie RAM to włącz profil XMP, zasadniczo nie powinien powodować problemów.
    swag_pinguin
    Level 17  
    marcinadd wrote:
    Nie warto robić OC na boxowym chłodzeniu.

Nie, nie, nie, ja nawet bym się nie odważył OC procesora, na pewno nie z tym chłodzeniem. Ja podkręcałem RAM, z 2666 MHz na 3000 MHz.
    swag_pinguin
    Level 17  
    Otworzyłem dzisiaj budę aby se przetestować temperatury bez szyby. Temperatury takie same, czy stockowy cooler po prostu se leci w kulki? (temperatury do 90 stopni)