Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak przewinąć trafo?

01 Paź 2005 15:09 1098 9
  • Poziom 14  
    Wiem że moc trafa ograniczona jest wielkością rdzenia, mam parę pytań o zasady przewijania (tzn. jak przewinąć w wybranych przypadkach):
    1. jeśli mam trafo sieciowe o napięciu wtórnym 40V a chciałbym np 2x10V to jak miałbym to przewinąć (wiem że trzeba dać odczep w połowie zwojów) ? czy należy dać 2 razy grubszy drut albo złożyć na pół i nawinąć?
    2. Czy drut może być łączony?
    3. Co z prądami wirowymi , czy będą mocno grzały rdzeń?
    4. Jak sie oblicza moc transformatora?
    5. Co można zrobic z pierwotnym uzwojeniem żeby ewentualnie podnieść napięcie wtórne?
    Dzieki
    pzdr.
  • Poziom 40  
    Witam
    Podaje niezbędne wzory do obliczeń transformatorów
    1. S=pierwiastek z mocy wejściowej S-pole przekroju rdzenia
    2. N=45/S N-liczba zwojów na 1 wolt
    3. d=pierwiastek z (I/2) d-średnica drutu
    4. η=moc wyjściowa/mocy wejściowej
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Dzięki,
    czyli jeśli chciałbym trafo 40W i 2x 35V na wtórnym to jak mam sie zabrać do liczenia?
    jak będzie z resztą pytań?
    Dzieki
    pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Witam
    Jestem samoukiem ale kiedyś robiłem coś takiego.
    Mocy trafa nie zmienisz zakładając tylko przeróbkę strony wtórnej-pierwotnego lepiej nie ruszać ,syzyfowa praca nie mając oprzyrządowania.
    Możesz odwinąć wtórne licząc ilość zwojów ,która daje napięcie przez Ciebie zmierzone.
    Będziesz wiedział jakie napięcie daje trafo z 1 zwoja na wtórnym.
    Jeśli potrzebujesz określone napięcie to przemnożysz i będziesz wiedział ile zwojów nawinąć.
    Pamiętaj o kierunkach nawijania.
    Jeśli chcesz otrzymać na wtórnym większe prądy niż były to musisz użyć grubszego drutu ,nie pamiętam z głowy ale gdy zajrzysz do jakieś literatury ,poradnika to znajdziesz tabele podające średnice drutu odpowiednio do prądu .Oczywiście mówimy o drucie nawojowym w emalii.
    To tyle na chłopski rozum ,prawdopodobnie zaraz mnie "zjadą "prawdziwi elektrycy.
  • Poziom 14  
    Dla mnie(człowieka ,który ma małe doświadczenie z transformatorami takie tłumaczenie jest najlepsze, Dzięki
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    melon 16 napisał:
    Dzięki,
    czyli jeśli chciałbym trafo 40W i 2x 35V na wtórnym to jak mam sie
    pozdrawiam.

Jeżeli takie przeliczenia sprawiają delikatne trudności to pytaj.
    Obliczę dla Twojego przykładu (40W, 2*35V).
    40W to moc wyjściowa, trafo ma straty i musisz je uwzględnić. Zakładasz sprawność na poziomie 0,7 (dla większych traf sprawność wzrasta). A więc moc trafa wynosi 40/0,7=57VA zaokrąglijmy do 60 VA.

Pole przekroju rdzenia to pierwiastek z mocy wejściowej (60VA), czyli około 7,7 cm kwadrat.

Teraz średnica drutu nawojowego d=pierwiastek z(I/2). Prąd obliczasz z mocy wyjściowej oraz napięcia wyj. I=P/U = 40W/70V=0,57A, w przybliżeniu 0,6A. Teraz podstawiamy do wzoru i otrzymujemy średnicę drutu równą 0,55mm, czyli pole przekroju poprzecznego wynosi 1mm kwadrat. A więc do nawinięcia strony wtórnej potrzebny będzie drut "jedynka".

Teraz liczba zwojów przypadająca na jeden wolt N=45/pole przekroju trafa, czyli N=45/7,7=5,85 zwoi na jeden wolt. Chcesz uzyskać 70 V, więc mnożysz 5,85*70=410 zwojów, po 205 zwojach robisz tzw odczep (wyprowadzasz na zewnątrz część drutu).

Uzwojenie pierwotne liczysz identycznie. Podam Ci gotowe wyniki i sam sprawdź. Ilość zwojów na pierwotnym=1345.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Przepraszam ALEXANDER 01 ,że się wtrącam ale kolega pisze o napięciu 40V a nie mocy.
    Jako przykład podaje 40 W ale oryginalnej wartości faktycznego trafa nie znamy.
  • Poziom 14  
    w pytaniach napisałem o 40V tak dla przykładu.
    Kolego Aleksander_01 Dzieki , juz prawie wszystko rozumiem, tylko jednej rzeczy nie, mianowicie skąd wziął się drut o przekroju poprzecznym równym 1mm kwadrat ,jeśli z obliczeń wyniosło 0,55mm srednicy?
    Czy średnica a przekrój poprzeczny to nie to samo?
    pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    melon 16 napisał:
    w pytaniach napisałem o 40V tak dla przykładu.
    Kolego Aleksander_01 Dzieki , juz prawie wszystko rozumiem, tylko jednej rzeczy nie, mianowicie skąd wziął się drut o przekroju poprzecznym równym 1mm kwadrat ,jeśli z obliczeń wyniosło 0,55mm srednicy?
    Czy średnica a przekrój poprzeczny to nie to samo?
    pozdrawiam.

Witam
    Średnica to dwa promienie (najdłuższa cięciwa), a pole przekroju to pole koła o promieniu r, promień jest dwa razy mniejszy od średnicy.
    Załączam rysunek który wszystko wyjaśni.
    Pozdrawiam

Jeszcze jedna ważna sprawa : "grubość" przewodów zawsze podaje się jako pole przekroju poprzecznego, wynika to z tego, że przewody nie muszą być okrągłe a np. prostokątne, kwadratowe itp.
  • Poziom 14  
    OK Dziekuje , już wszystko jasne.