Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makita 6339D silnik nie działa - diagnoza.

16 Kwi 2020 17:39 225 11
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie - to moj pierwszy post i jeżeli popełnię jakiś błąd to proszę o wyrozumiałość. W związku z pandemią - a co za tym idzie licznym czasem wolnym - postanowiłem kupić używaną wkretarkę, żeby ją zregenerować. Wybór padł na Makite 6339D. Towar był niesprawny - mimo, iż sprzedawca deklarował wprost przeciwnie. Jednak do rzeczy - po rozkręcenie wyciągnąłem sprzęgło i wszystko w tzw. futerku (tak żeby nie było oporu dla silnika) I podłączyłem go pod uniwersalny zasilacz. Przy włączeniu słychać jedynie cykniecie jednak silnik się nie kręci. Tak samo jest gdy podpinam bezpośrednio zasilanie pod szczotki. Jeżeli chodzi o wirnik to mierzyłem multimetrem opór i wszystkie wartości byly takie same. Czy ktoś z kolegów mógłby doradzić gdzie jeszcze mogę poszukać rozwiązania problemu? Nie chodzi mi o wymianę wszystkich części tylko ustalenie gdzie jest problem. Dodatkowo czy któryś z kolegow może mi podpowiedzieć jaki rodzaj silnika elektrycznego jest w tej wkretarce - bo do strojana nie dochodzą żadne kable - jest tam tylko magnes - czy nie powinien on być w jakiś sposób zasilany? Nadmienię iż wirnik po włożeniu do strojana bardzo ciężko chodzi. Będę wdzieczny nawet za drobne sugestie co jeszcze mogę sprawdzić.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 29  
    Stojan nie jest zasilany, bo jest z magnesami trwałymi. Jeśli wirnik ciężko chodzi, to wina łożysk. pewnie się zastały, zaśniedziały, lub po prostu jest w nich pełno syfu. Rozebrać wyczyścić nasmarować.
  • Poziom 22  
    Nauke zaczynasz od podstaw , wiec to troche potrwa
    to tej armaty musisz miec sprawna baterie najlepiej 2,6 Ah 14,4 V
    podłaczyc do wyłacznika przy odłaczonych przewodach od silnika sprawdzic czy robi poprawnie obciazyc zarowka 12v 21W z auta
    przy zasilaczu moze brakowac wydajnosci pradu min 10A
    jak wył robi mozna bawic sie dalej złozyc silnik w obudowie bez przekłani , sprawdzic czy wirnik obraca sie bez wiekszych oporow i
    połaczyc do kupy wszystko
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 3  
    Dzięki za szybką odpowiedź:
    1. Łożyska są ok - wirnik przykleja sie do strojana i bardzo ciężko chodzi.
    2. Ok sprawdzę pod baterią.

Panowie w jaki domowy sposób sprawdzę czy wirnik jest dobry?? Pomierzyłem opory i obejrzałem czy nie ma przemyśleń - wyglada jak z fabryki a pomiary są takie same. Czy po podłączeniu 14.4V z zasilacza nie powinien wirnik sie wypoziomować względem strojana??
  • Poziom 29  
    Jeśli wirnik przykleja się do stojana, to znaczy, że nic już nie zostało z łożysk, albo magnesy się odkleiły i nic samo się nie wypoziomuje. Tak, czy tak, silnik raczej na złom.
  • Poziom 3  
    Tak jak pisałem wcześniej - łożyska są w dobrym stanie. Jeżeli chodzi o strojan to magnesy też wyglądają dobrze. Po włożeniu wirnika do strojana jest ok 1mm luzu między nim a magnesami - ręka da sie to obrócić. Ogólnie jeżeli zamocuje cały uklad bez stojana to wirnik kręci sie jak licznik km w taryfie. Problem gdy włoże wirnik do stojana to wtedy jakby sie zacinał. Przeglądałem teraz zdjęcia z aukcji - wszystkie silniki wyglądają podobnie - maja 1 mm luzu...
  • Poziom 14  
    Witam

Sprawdź włącznik czy jest sprawny możesz go obciążyć innym silniczkiem jak masz lub ta żarówka a silniczek sprawdź zwykłym prostownikiem silnik kosztuje w granicach 30 zł brutto nie pomyl biegunów przy akumulatorze oraz silnika pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Włącznik sprawdziłem bez obciążenia - po wciśnięciu daje napięcie na szczotki 14.4V - czy to znaczy że jest sprawny??
  • Poziom 38  
    Witam - proszę zamiast silnika ( tak jak prosił Marcinp 12 ) podpiąć żarówkę samochodową żarową lub inny silniczek .
  • Poziom 3  
    Witam - włącznik działa, sprawdzałem pod żarówką, działa podłączona nawet pod wejście do szczotek. Panowie jakies jeszcze pomysly??

Sprawdzenie poprzez baterię w toku - czekam na baterie. Zasilacz, którym do tej pory sprawdzałem ma 2 A max.
  • Poziom 38  
    Witam - sam silnik można sprawdzić podłączając pod akumulator samochodowy lub inny 12V
  • Poziom 3  
    Wojtek 9007 - dzięki za podpowiedz. Lece sprawdzić.