Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Nawilżacz powietrza membrana piezoelektryczna

16 Kwi 2020 20:11 276 12
  • Poziom 10  
    Witam. Po wymianie wody w nawilzaczu powietrza i uruchomieniu, przestala leciec para. Tzn leci ale bardzo słabo. Podejrzewam że padła membrana piezo. Mam do Was pytanie, zmierzylem srednice i ma okolo 19,7 mm nie ma na niej zadnego symbolu wiec nie wiem jaki kupic. Widzialem np membrany 20 mm tylko sa tam jakies oznaczenia 1,7 Hz czy 1,9 Hz skad moge dowiedziec sie jaką ja potrzebuje? Dodam że nawilzacz dziala na 110 V. Czy zalozenie "uniwersalnej do nawilzaczy" nie uszkodzi elektroniki?
  • Poziom 29  
    Jak już to 1.7Mhz, trudno coś powiedzieć, podaj model urządzenia, to może coś się dobierze.
  • Poziom 10  
    Przepraszam za błąd, masz rację. Model to Pureguardian h4500
  • Poziom 43  
    elvisb17 napisał:
    Czy zalozenie "uniwersalnej do nawilzaczy" nie uszkodzi elektroniki?
    Uszkodzić może nie, ale może być słabsze działanie. Przetworniki tego typu (piezo) mają największą sprawność w okolicy rezonansu własnego. Gdy nie pracują na tej częstotliwości skuteczność drastycznie spada. Trzeba by się zorientować jak jest zbudowany układ sterujący - od niego najwięcej zależy, czy da się czy nie zastosować nieco innego piezo.
  • Poziom 43  
    elvisb17 napisał:
    Po wymianie wody w nawilzaczu powietrza i uruchomieniu, przestala leciec para. Tzn leci ale bardzo słabo.
    Skoro coś tam leci a na membranie nie widać pęknięcia to jest większe prawdopodobieństwo, że wysiadła elektronika a nie membrana.
    To co leci to (podobnie jak z czajnika) są mikroskopijne kropelki wody. Para wodna jest niewidoczna.
  • Poziom 10  
    vodiczka napisał:
    elvisb17 napisał:
    Po wymianie wody w nawilzaczu powietrza i uruchomieniu, przestala leciec para. Tzn leci ale bardzo słabo.
    Skoro coś tam leci a na membranie nie widać pęknięcia to jest większe prawdopodobieństwo, że wysiadła elektronika a nie membrana.
    To co leci to (podobnie jak z czajnika) są mikroskopijne kropelki wody. Para wodna jest niewidoczna.

To mnie Panie pocieszyłeś :(

Dodano po 1 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    elvisb17 napisał:
    Czy zalozenie "uniwersalnej do nawilzaczy" nie uszkodzi elektroniki?
    Uszkodzić może nie, ale może być słabsze działanie. Przetworniki tego typu (piezo) mają największą sprawność w okolicy rezonansu własnego. Gdy nie pracują na tej częstotliwości skuteczność drastycznie spada. Trzeba by się zorientować jak jest zbudowany układ sterujący - od niego najwięcej zależy, czy da się czy nie zastosować nieco innego piezo.

Gdzie mogę znaleźć takie informacje odnośnie budowy układu?
  • Poziom 32  
    Przede wszystkim sprawdź czystość membrany piezo od strony gdzie jest woda, jeśli używałeś innej niż destylowana. Powierzchnia membrany zachodzi kamieniem i spada drastycznie wydajność. W swoim (innej marki) używam przegotowanej, niestety woda jest twarda i w ciągu roku już dwukrotnie musiałem rozbierać i czyścić. Żadnych agresywnych rzeczy typu .....-kamień i rdza itp. I nie wystarczy z góry przetrzeć. Jeśli to możliwe wymontować/wykręcić z obudowy,z reguły jest z uszczelką.
    Warto przynajmniej to wykonać, nim się weźmiesz za elektronikę.
  • Poziom 43  
    procsa napisał:
    Jak już to 1.7Mhz,
    Jak już to poprawnie będzie 1.7MHz. :)
    Raczej nie ma tam membrany piezo na tak wysokie częstotliwości, a raczej rząd wielkości mniej - takie moje zdanie.

Jeśli jednak poszukujesz takich na MHz, to zaglądnij TUTAJ.
  • Poziom 43  
    Freddy napisał:
    Raczej nie ma tam membrany piezo na tak wysokie częstotliwości, a raczej rząd wielkości mniej
    Akurat tu simę mylisz. Sam widziałem takie piezo. Mój Kolega na przykład wykonywał na ich bazie urządzenia do dezynsekcji pojemniczków przed ich napełnieniem lekiem - w odpowiednim momencie włączany był generator, który zamieniał płyn do dezynfekcji w mgłę. Generator był ustawiony na ok. 1 MHz. Na podobnej zasadzie działają również ozdobne lampy emitujące podświetlaną mgłę uzyskiwaną z wody. Tam również częstotliwość jest podobna - chodzi o to by uzyskać takie rozcząsteczkowanie wody, by były to praktycznie pojedyncze cząsteczki luźno zawieszone w powietrzu.
    Swoją drogą efekt jest bardzo ciekawy...
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    Sam widziałem takie piezo.
    Ja nie twierdzę, że nie istnieją takie i podałem nawet link do sklepu z takowymi.
    Mam osobiście nawilżacz ultradźwiękowy w domu i tam generator ma ~200kHz.
    Kolega ma nawilżacz z generatorem 1,7MHz, ale kosztował on ponad 300$.
  • Poziom 43  
    Freddy napisał:
    Kolega ma nawilżacz z generatorem 1,7MHz, ale kosztował on ponad 300$.
    No i?
    Freddy napisał:
    nie twierdzę, że nie istnieją takie
    Freddy napisał:
    Raczej nie ma tam membrany piezo na tak wysokie częstotliwości, a raczej rząd wielkości mniej - takie moje zdanie.
    Ferujesz wyroki a nawet nie wiadomo jaki konkretnie nawilżacz ma Autor*.
    Nie wiem jak inni czytający, ale dla mnie to trochę grzebanie patykiem w mrowisku. Nie pomagasz, a robisz chaos i bałagan - bo albo trzeba te Twoje posty potem prostować, albo... sam to robisz.

Przepraszam - model jest podany - Pureguardian h4500.
  • Specjalista elektronik
    Jest jeszcze kwestia, jaka jest grubość warstwy wody nad tą membraną (jeśli jest zanurzona), albo czy odpowiednio woda do niej dopływa (jeśli jest polewana wodą) - jeśli jest zbyt głęboko zanurzona, albo jeśli mało wody do niej dociera, to wynik będzie mizerny.
  • Poziom 10  
    Chłopaki dziękuję za zainteresowanie postem i za pomocne rady. Temat rozwiązałem. Uszkodzona była membrana. Zakupiłem na allegro 1.7MHz i śmiga jak należy :) Pozdrawiam