Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Router do mieszkania zamiast funbox 2

16 Apr 2020 21:27 669 5
  • Level 2  
    Witam,

Po przeszukaniu x stron i forów mam mały dylemat.
    Po pierwsze. Czy komuś udało się w pełni zastąpić funboxa 2 (ONT osobno) własnym routerem?
    Mam na myśli poprawne działanie net + tv.
    Z netem z tego co czytam to nie ma większego problemu. Ustawienie VLAN Id na 35 i śmiga.

I drugie, Jaki router wifi mógłby być dobrym zamiennikiem dla funboxa.
    Posiadam mieszkanko 60m2 (ściany żelbet). Aktualnie zasięg swojej sieci wifi z funboxa jest kiepski. Z pokoju gdzie stoi sprzęt do najdalszego zakątka mieszkania jest problem z wifi. Chcę go wymienić na własny i zastanawiam się nad:
    - TP-Link Archer C2300
    - TP-Link Archer C3150
    - TP-Link Archer C4000
    - Asus RT-AC86U
    - Netgear X4S R7800
    - D-link DIR-2660
    Zależy mi na stabilności połączenia Wifi i zasięgu.
    Z sieci (głównie po wifi) korzystają 2 laptopy, komórki, TV, PS, Mibox, IOT (w sumie ok. 10 urządzeń)

Czy mogę prosić o pomoc?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 30  
    Jak coś to TV SAT działa ma obojętnie jakim routerze.
  • Helpful post
    Level 11  
    Ja mam akurat ONT z netem bez TV. Niestety nie mam żadnego z wymienionych przez Ciebie routerów.
    Co ja bym sprawdzał - jako że mieszkasz w mieszkaniu kluczowe znaczenie ma jakiego sprzętu używają twoi sąsiedzi - może się okazać że żaden pojedyńczy router bezprzewodowy nie da ci zadowalającego zasięgu w całym mieszkaniu - ja np. stoję teraz przed wyborem - 2x access pointy + kable, bo mój laptop wykrywa 39 różnych sieci. Stosunkowo jest najgorzej jeśli mieszkasz w wysokim budownictwie i masz w sąsiedztwie kilka lub kilkanaście wysokich budynków.
    Dlatego jeśli miałbym robić jeszcze raz sieć - próbowałbym router kablowy bez wifi albo nawet na światłowód - o ile jesteś w stanie położyć go w mieszkaniu (światłowód łatwiej wcisnąć niż skrętkę, a patchcordy 5-20metrów są całkiem tanie) i do tego dwa access pointy w trybie bridge bez routera( z uwagi na żelbet).
    Upewnij się jeszcze czy firewall routera potrafi modyfikować PMTU bo inaczej wszystkie połączenia będą ci się przycinać na PPPoE który przepuszcza wyłącznie mniejsze pakiety.
  • Level 2  
    Aktualnie lapek widzi ok 10-15 innych sieci WiFi (ale takich z w miarę dobrym sygna\lem to ok 7)
    A może coś takiego:
    - Tp-Link Deco M4/M5 podpiete do Funboxa lub inny Mesh system w kwocie do ok. 700PLN?
  • Level 11  
    kostek811 wrote:
    Aktualnie lapek widzi ok 10-15 innych sieci WiFi (ale takich z w miarę dobrym sygna\lem to ok 7)
    A może coś takiego:
    - Tp-Link Deco M4/M5 podpiete do Funboxa lub inny Mesh system w kwocie do ok. 700PLN?

Gdybym miał wybierać to brałbym raczej z ethernetem (M5) niż bez. Ale dużo zależy od tego czy możesz położyć kable między routerami - bo robienie sieci na zasadzie meshowatego ciągu repeaterów jest po prostu ryzykowne (co nie znaczy że nie będzie działać). Po szybkim rzucie oka na instrukcję od Deco - nie znalazłem tam np. mierzenia siły sygnału ze stacji na repeaterze, a bez tego trudno ci będzie rozwiązywać problemy z zasięgiem.
    Co do siły sygnału sąsiadów to nie ważne czy sygnał jest słaby czy silny - ze słabym nawet jest gorzej bo AP próbuje się dostosowywać do najgorszego klienta, jeśli akurat klient od sąsiada będzie próbował łączyć się do ciebie, to spowolni twoją się bardziej jak będzie sygnał słaby niż silny.
  • Level 2  
    Zakupiony Netgear r7800.Router jest niezawodny, ale zasięg jakoś nie powala.