Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elnix inwerter - challenge

Bazic 06 Jun 2020 20:03 23073 240
Testo
    studniarz
    Level 19  
    sq9fmc wrote:

Wyłącz inwerter i porównaj co słyszysz kiedy jest wyłączony i kiedy pracuje.
    Jeśli posiadasz CB radio n.p. w samochodzie to jak daleko od domu słyszysz ten falownik?

Witam Kolegów.
    Wtrącę tylko własną obserwację odnośnie szumów i radia CB....U mnie Fronius symo 10 sieje jak cholercia z odległości 40metrów, u kolegi SMA tak samo, u drugiego Growatt już od bramy wjazdowej słychać w samochodzie w CB...natomiast u siostry w garażu jest taki dla mnie nie znany inwerter Azurro(czy jakoś tak) i stojąc samochodem przy pracującym falowniku akurat robił około 6kW .... była zupełna cisza na wszystkich czterdziestkach...tylko szumy propagacyjne...
    Pozdrawiam.
  • Testo
    iskrownik
    Moderator of Home appliances
    studniarz wrote:
    Wtrącę tylko własną obserwację odnośnie szumów i radia CB
    Każdy półprzewodnikowy przekształtnik częstotliwości jest źródłem zakłóceń, a to ile ich wydostanie się na zewnątrz zależy w głównej mierze od zastosowanych filtrów EMI i ekranowania. Sam jestem użytkownikiem pasma 11m( i nie tylko) i wierz mi ponad 10 impulsowych ładowarek tel wróciło do sprzedawcy, 2 zasilacze do routerów musiały być dodatkowo wyposażone w EMI. Od strony zasilania z sieci, jak i po stronie niskonapięciowej.
    Używanych falowników PV przeszło przez ręce ponad 100 sztuk i ponad 60% wymagała wymiany kondensatorów MKP w EMI sieciowym, ponieważ mimo poprawnej pracy, "śmieciły" w pasmie KF po przewodach instalacji elektrycznej.Jednak
    1F-S-5-PV jest pierwszym egzemplarzem(u mnie) który przez sieć potrafił "dotrzeć "po przewodach do układu pomiarowego pralki EWF12470W i zaproponować jej przerwę ;).
    wideo5
    Level 13  
    studniarz wrote:
    sq9fmc wrote:

Wyłącz inwerter i porównaj co słyszysz kiedy jest wyłączony i kiedy pracuje.
    Jeśli posiadasz CB radio n.p. w samochodzie to jak daleko od domu słyszysz ten falownik?

Witam Kolegów.
    Wtrącę tylko własną obserwację odnośnie szumów i radia CB....U mnie Fronius symo 10 sieje jak cholercia z odległości 40metrów, u kolegi SMA tak samo, u drugiego Growatt już od bramy wjazdowej słychać w samochodzie w CB...natomiast u siostry w garażu jest taki dla mnie nie znany inwerter Azurro(czy jakoś tak) i stojąc samochodem przy pracującym falowniku akurat robił około 6kW .... była zupełna cisza na wszystkich czterdziestkach...tylko szumy propagacyjne...
    Pozdrawiam.

Spróbuj wyjąć kartę datamanger, było ich kilka modeli i istnieje możliwość że twoja sieje. Jeden telefon do dystrybutora i w kilka dni przychodzi nowa karta datamanager. Jeśli nie mają na stanie to wysyłają bezpośrednio z Austrii.
  • Testo
    tooomik123
    Level 2  
    Witam ponownie, pisałem już tu wcześniej, że jestem użytkownikiem Elnixa 6kW. Po lekturze dalszych postów zacząłem analizować jego pracę. Porównałem wydajność z kWp z prosumentami z okolicy na podstawie danych PVmonitor. Lekka załamka, bo moje uzyski okazały się o 10-25% niższe. Skojarzyłem też buczące głośniki przy komputerze z pracą inwertera: ciągłe buczenie w ciągu dnia, pulsujące późnym popołudniem i wieczorem, cisza w nocy (inwerter w piwnicy, komputer na 1 piętrze).
    W celu dokładniejszego sprawdzenia jego wydajności podłączyłem dodatkowy licznik i muszę przyznać, że inwerter zaniżał produkcję o kilka procent. Pytanie tylko, czy niedokładność jego pomiarów jest zawsze na minus Pomiar robiłem 24h).
    Dzisiaj założyłem Saj Suntrio i... cisza w głośnikach ... cisza w piwnicy (chłodzenie pasywne)
    jest 19.40 i inwerter daje jeszcze 250W chociaż słońce świeci na panele od spodu, Elnix już poddawał się przed 19 .
    Za kilka dni będę mógł więcej napisać o wydajności

No i temperatura!!!
    Elnix 70 stopni, Saj 35 stopni
    pstryku55
    Level 2  
    Witam.
    Jestem niezmiernie zaszczycony, że udało mi się dołączyć do elitarnej grupy szczęśliwych posiadaczy Elnixa.
    Myślałem, że trafiłem na zły egzemplarz lub coś nie tak z moją instalacją, ale po lekturze wielu postów widzę, że nie jestem odosobniony z problemami. Z informacji otrzymanej z serwisu, dowiedziałem się, że tylko ja mam takie problemy, nikt z innych użytkowników nie ma z tym produktem żadnego problemu.
    Inwerter 5kW daleko mu do deklarowanej sprawności, przy pracy z mocą mniej niż 4kW mamy już niezły grzejnik i na fabrycznych nastawach ograniczników temperatury 70st wyłącza się. Serwis zalecił zwiększyć próg na 80st !!!
    Przy mocy 4,3kW temperatura 83st i oczywiście stop pracy !!!
    Jaka może być sprawność przy tej temperaturze, to tylko można się już domyślać?
    Kolejną sprawą jest sianie zakłóceń. Gdy inwerter zacznie pracować wszystko w pobliżu wariuje. CB radio jest "zatkane" na wszystkich kanałach, urządzenia po Wi-Fi "tracą zasięg", a na monitoringu obraz z kamer cały faluje i jest nieczytelny.
    Wymieniane już były 3 szt. inwertera i problem pozostał, serwis stwierdził, że winne jest słabe uziemienie. Wezwałem elektryka, sprawdził poprawność uziomów i stwierdził, że wszystko jest OK. Poradził mi na próbę wpięcie innego inwertera.
    Jakie było moje zdziwienie, że "chińczyk" z tych samych paneli generuje 4.6kW przy temperaturze ok.50 st. a o jakichkolwiek zakłóceniach pracy nie ma mowy.
    Produkt chyba dalece niedopracowany...
    wideo5
    Level 13  
    Mam rozumieć że ciebie też Elektronix zapewniał, że na setki sprzedanych inwerterów twój wadliwy jest odosobnionym przypadkiem. Jak widzę wszystkie zachowują się identycznie, to nie wada a cecha tych urządzeń. U mnie było to samo, wg producenta na wadliwe działanie inwertera wpływ miało pływające zero, problem z uziemieniem itd. Moja rada, jeśli będziesz go zwracał to tylko osobiście i pieniążki do ręki, bo mam nadzieję że nie popełniłeś tego błędu i nie wysłałeś go kurierem ? Pisz do Departamentu Kontroli UKE, widzę że jest duża szansa na przebadanie Elnixa z urzędu. Powodzenia.
    wideo5
    Level 13  
    Otrzymałem oficjalne pismo z UKE:
    DK.WNR.051.17.2020.2
    Szanowny Panie, dziękuję za zwrócenie uwagi Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na kwestię zgodności z wymaganiami wyrobów, typu inwerter fotowoltaiczny, marki Elnix, będących w ofercie handlowej firmy ELEKTRONIX Marek xxxxxxxx. Wskazaną prze Pana grupę wyrobów uwzględnimy w planach kontroli na 2020 rok. Niestety nie wskazał Pan konkretnego modelu wyrobu będącego, w Pana posiadaniu. Proszę o wskazanie modelu tego wyrobu. Po uzupełnieniu informacji, o wynikach kontroli zostanie Pan powiadomiony po jej zakończeniu.
    Z poważaniem
    Dyrektor Departamentu
    Kontroli
    Dominik Kxxxxxxxxx

Uzupełniłem brakujące dane, pozostało czekać. Okazało się że nie byłem jedynym który zgłaszał problemy z Elnixami. Badanie zostanie przeprowadzone z urzędu. W przypadku stwierdzenia braku zgodności z wymaganiami, wszystkie urządzenia mają być wycofane z rynku.
    Bazic
    Level 15  
    ...no to pozamiatane.
    nie mogę się doczekać wyników kontroli...
    Maly
    Level 32  
    Stety / niestety, ale fakt jest taki, że powinni się lepiej postarać
    specek
    Level 15  
    Maly wrote:

kto ? producent czy UKE?
    marcinbbb
    Level 26  
    Panowie UKE nic nie będzie badał! Przyjdą do producenta poprosimy papiery na to i na to ok, są dziękujemy do widzenia. Nie licznie że UKE zleci za własne pieniądze przebadanie urządzenia pod kątem nieprawidłowości.
    sq9fmc
    Level 28  
    To już byłby przekręt. Przecież badanie wyrobów to ich działanie statutowe.
    Niewykluczone jednak, że w pierwszym podejściu mogą coś skomplikować i Elnixy na liście wyrobów niezgodnych od razu się nie pojawią.
    Maly
    Level 32  
    specek wrote:
    Maly wrote:

kto ? producent czy UKE?

A jak myślisz

sq9fmc wrote:
    Niewykluczone jednak, że w pierwszym podejściu mogą coś skomplikować i Elnixy na liście wyrobów niezgodnych od razu się nie pojawią.

Też tak myślę, najważniejsze to cisnąć UKE
    wideo5
    Level 13  
    sq9fmc wrote:
    Elnixy na liście wyrobów niezgodnych od razu się nie pojawią.
    A może już są?
    marcinbbb
    Level 26  
    sq9fmc wrote:

Aby inwerter mógł być dopuszczony do pracy w sieci musi posiadać papierzyska, więc producent już zlecił badania. A są one poprawne czy nie to już inna sprawa.

Pisaliście o tym że sieje w eterze papier na to jest no jest, a skoro jest to jest słowo przeciw słowu ja myślę że nie spełnia tych norm a producent że spełnia. I to w woli osoby oskarżającej jest udowodnienie winy na podstawie niezależnych badań a nie opinii osoby z forum.

Elnix głupi nie jest już przygotowuje odpowiedni inwerter do ewentualnych testów. To wlutować a tamto wyjąć.

Pisałem jak wyglądała u mnie kontrola z UKE na zgłoszenie od 2 TV i jednej korporacji taksówkowej o zakłócanie ich częstotliwości - jednak moderator uznał że je jest to ważne i wywalił tę wiadomość. A wiele wnosiła do działań UKE.
    iskrownik
    marcinbbb wrote:
    To wlutować a tamto wyjąć.
    W urządzeniach sprzedanych?
    Maly
    Level 32  
    iskrownik wrote:
    marcinbbb wrote:
    To wlutować a tamto wyjąć.
    W urządzeniach sprzedanych?

A jak będzie wyglądać dostarczenie inwertera do badań, biorą od producenta, czy od narzekającego klienta? Więcej nie piszę, żeby nie podpowiadać.
    wideo5
    Level 13  
    marcinbbb wrote:
    Aby inwerter mógł być dopuszczony do pracy w sieci musi posiadać papierzyska, więc producent już zlecił badania. A są one poprawne czy nie to już inna sprawa.
    z tego co mi wiadomo powazniejsi producenci zlecaja badania firmom zewnetrznym by zdobyc stosowne certyfilaky. w razie czego producent jest czysty. Male firmy ktorych nie stac lub maja cos do ukrycia wystawiaja sami sobie deklaracje zgodnosci z obowiazujacymi normami. I tak jest w przypadku Elektronixa, wlasciciel swoja pieczatka i nazwiskiem potwierdzil zgodnosc urzadzenia m.in z EMC. Wszyscy wiedza jak to ma sie do stanu faktycznego.
    iskrownik
    Maly wrote:
    biorą od producenta, czy od narzekającego klienta?
    Skoro użytkownik zgłasza, to oddaje do badań sprzęt który zakupił . Inna droga jest niedopuszczalna.
    Jaki sens byłby badania urządzenia podesłanego przez producenta...?
    Żaden,gdyż możliwość zmian w sprzęcie podejrzanym o niespełnienie norm EMC jest nieograniczona.
    Dlatego w przypadku tych produktów należy się skupić na urządzeniach sprzedanych i "dopuszczonych" do eksploatacji.
    sq9fmc
    Level 28  
    Z zasady pobierane są próbki produktu w ilości kilku egzemplarzy przy jednoczesnym zabezpieczeniu większej ilości do ewentualnych porównań.
    Nie wyobrażam sobie aby UKE postanowiło oprzeć swoją decyzję na istniejącej dokumentacji u producenta urządzenia, zwłaszcza gdy zakłócenia zgłasza kilka osób.
    Badania powinny odbyć się u zgłaszających, a następnie kilka pobranych urządzeń/ próbek powinno zostać przebadanych do porównania przez niezależne laboratoria bądź CLBT.
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Proponuję wstrzymać się z domysłami i poczekać na działanie UKE.
    marcinbbb
    Level 26  
    Mówcie co chcecie, ale poruszacie tu temat norm EMC, robienia anteny z kabli od instalacji PV, zakłócania CB radia, pokazujecie jakieś mierniki pola elektromagnetycznego.
    Powiedzcie proszę co ja, sq9fmc i tysiące innych osób może w 100% legalnie na wątpliwej jakości sprzęcie często modyfikowanym zrobić z mocą 500W? Telefon komórkowy w kieszeni każdego z nas może maksymalnie wydusić z siebie 1-2W, często mniejsze rozgłośnie radiowe mają zezwolenia na 0,1 - 0,15kW.

Jedni bez żadnych norm mogą puszczać w eter 0,5kW, a ile tej mocy wysyła Elnix w niedostrojoną antenę z kabli i paneli PV. Ja mogę podłączyć radio do własnych paneli PV i przez skrzynkę antenową spróbować dopasować je aby uzyskać niski SWR i mogę puścić w nie i 500W czy to zadziała raczej tak, czy będzie to skuteczna antena - nie.

I teraz proponuje ponownie spojrzeć na normę EMC na mnie i innych krótkofalowców ja mam pozwolenie na 500W, ale są i tacy którzy mogą do innej anteny często samoróbki podłączyć i 3,5kW. I takie możliwości dała nam ta sama instytucja ;)
    sq9fmc
    Level 28  
    Aby było jasne; nie rozchodzi się tu o moc emitowaną w eter lecz o to, że ta moc to zakłócenia dla innych użytkowników. Zakłócenie ma charakter ciągły, jest szerokopasmowe i uniemożliwia działanie innym urządzeniom, radiokomunikacyjnym, urządzeniom z ekranami dotykowymi baa, nawet AGD bo i pralkom.
    Nie należy mylić wykorzystania widma radiowego, niezależnie od mocy, z jego zakłócaniem.
    Nikt z zainteresowanych tym tematem nie chciałby doświadczać zakłóceń od takiego falownika zainstalowanego u sąsiada.
    Jakże często spotyka się mniejsze i tańsze urządzenia, które zakłócają a próba negocjacji z sąsiadami wymiany czy też naprawy we własnym zakresie to droga przez mękę. Więc każdą podjętą akcję mającą na celu eliminację siewnika należy traktować jako sukces i nie odpuszczać, zwłaszcza na własnym podwórku. Nikt tego za Nas nie zrobi.
    Proszę nie rozmywać tematu i poczekać na wyniki kontroli.
    DG_64
    Level 5  
    Witam użytkowników elektrody, nie pisałem wcześniej jak i nie czytałem tego forum, gdybym czytał wcześniej nie miałbym teraz problemów. W lutym tamtego roku postanowiłem zakupić lepszy inwerter dla mojej elektrowni wiatrowej, zdecydowałem się zakupić inwerter wiatrowy od producenta Elektronix, po zamówieniu przez internet i wpłaceniu pieniędzy doszedł do mnie po dwóch tygodniach. Po zamontowaniu okazało się że nie chce się uruchomić, serwis zdalnie próbował uruchomić ten sprzęt lecz bezskutecznie. W związku z tą sytuacją zwróciłem inwerter do producenta wraz z formularzem zwrotu. Spakowałem sprzęt w placówce poczty w obecności pracownika i świadka z urzędu gminy, fakt ten nagrałem na wideo, przesyłkę ubezpieczyłem i odesłałem. Podłączyłem pod elektrownię stary inwerter solarny GE General Electric który pracował z nią przez natępne pół roku, po tym czasie kupiłem inwerter wiatrowy Ginlong Solis, sprawuje się dobrze do tej pory. Pracę elektrowni na obydwu tych inwerterach można zobaczyć na moim kanale na YT " Energiaznatury ".
    wwawer
    Level 10  
    DG_64 wrote:
    Po zamontowaniu okazało się że nie chce się uruchomić, serwis zdalnie próbował uruchomić ten sprzęt lecz bezskutecznie. W związku z tą sytuacją zwróciłem inwerter do producenta wraz z formularzem zwrotu. Spakowałem sprzęt w placówce poczty w obecności pracownika i świadka z urzędu gminy, fakt ten nagrałem na wideo, przesyłkę ubezpieczyłem i odesłałem.

I co po odesłaniu? Dostałeś pieniądze, czy okradli Ciebie jak mnie?
    Bo ja im odesłałem nowiutki inwerter jeszcze nawet nigdzie nie podłączany, bo kupiłem u nich 3 szt i próbowali mi wmówić, że odesłałem im popsuty, a ja odesłałem im nowiutki bo chciałem zwrot kasy za sprzęt niezgodny z instrukcją.
    wideo5
    Level 13  
    Nauczony doświadczeniem glośno o tym mówiłem, żadnych wysyłek do Elektronixa. Jedynie wizyta w siedzibie firmy ze świadkiem i zwrot osobisty
    a pieniążki do ręki.
    DG_64
    Level 5  
    wwawer wrote:
    I co po odesłaniu? Dostałeś pieniądze

Odesłałem i po kilku mailach i pismach cisza, gdybym dostał zwrot pieniędzy to nie było by żadnego problemu. Zgłosiłem sprawę do UOKIK i podałem sprawę do sądu, numer pozwu Nc-e901152/20. Jeśli obydwa te urzędy uznają że Elektronix nie musi zwracać to Ja nie zbiednieję a firma może osiągnie sukces... i już nic nie kupię więcej w tej okolicy.

Dodano po 11 [minuty]:

pstryku55 wrote:
    Inwerter 5kW daleko mu do deklarowanej sprawności, przy pracy z mocą mniej niż 4kW mamy już niezły grzejnik i na fabrycznych nastawach ograniczników temperatury 70st wyłącza się. Serwis zalecił zwiększyć próg na 80st !!!

Spróbuj może podnieść napięcie od strony DC na Elniksie (zgodnie z górnym progiem inwertera). Ja miałem takie zjawisko przy inwerterze GE, Gdy dokupiłem paneli moc wzrosła i temperatura znacznie spadła.
    office55
    Level 12  
    Szanowny DG.
    Chcemy przypomnieć, inwerter ON grid to turbiny wiatrowej jest przystosowany do generatorów o napięciu klasy 230V czy 400V .
    Jest to wyraźnie napisane na nasze stronie .
    http://www.elektronix.pl/inwwind.htm
    Pan zakupił generator o niskim napięciu nie przystosowanych dla pacy inwerterów ONGRID.
    W zeszłym roku przekazał nam Pan, ze ma zamiar przewinąć generator do odpowiedniego napięcia znamionowego.
    Inwerter sprawdziliśmy, ze był sprawny i czeka na odbiór przez Pana az do momentu przewinięcia uzwojenia generatora na większe napięcie.
    A teraz informuje Pan, ze kupił pan inny sterownik.
    W prawie jest tzw. porzucenie rzeczy, jeżeli nie chciał Pan odebrać inwerter i zakupił inny .
    Dopiero teraz Pan sobie przypomniał, po roku czasu o sprawie. Czekamy na kontakt z firmą w celu załatwienia sprawy.
    Kolejny wwawer , po 4 latach, kiedy przysłał inwerter rozebrany bez plomby po swoich testach. Inwerter naprawiony nie odebrał a teraz tez sobie przypomniał i mąci i heituje.
    pstryku55
    Level 2  
    Chciałem podzielić się pracą mojego inwertera, o którym pisałem kilka postów wyżej. Dla potwierdzenia wysyłam film, na którym inwerter rzekomo o mocy 5kW nie jest w stanie w sposób ciągły pracować na fabrycznych nastawach limitera temperatury granicznej. Generując moc ok 3.6-3,8kW temperatura po krótkiej chwili osiąga 70st i następuje wyłączenie inwertera. Przedstawiony wykres pracy jest z limiterem ustawionym na 75st, (dolne prawe małe okienko osiąga 77st i wyłączenie inwertera)
    Serwis zaproponował mi ustawienie na 80 st !!! a i tak o pracy ciągłe można zapomnieć, co chwilę jakieś błędy, wyłączenie inwertera i komunikaty. Wykres przypomina jakieś EKG, a nie stabilną pracę inwertera :)
    Jaką sprawność ma ten inwerter przy temperaturze pracy 80st, 95% jak podaje producent?
    Dla porównanie parametry pracy "Chińczyka" który generuje ciągłą moc ponad 4kW z temperaturą nie przekraczającą 50 st !!!
    Niebawem pożyczę miernik i zrobię pomiary jak inwerter sieje zakłócenia.
    Urządzenie już było kilkakrotnie w serwisie i bez efektu.
    Daleki jestem od tego by narzekać na nasze rodzime produkty, ale w tym przypadku sprzedawane urządzenie jest niezdatne do użytku.

Elnix inwerter - challenge Elnix inwerter - challenge