Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elnix inwerter - challenge

Bazic 08 Maj 2020 19:05 11358 214
    Slawek K.
    Poziom 33  
    PV_Albert napisał:
    witekem napisał:
    Przekonałem się, że ' prawdziwy polak katolik' polskiego nie kupuję więc jak wiedzę

Większość z nas chciałaby żeby polskie falowniki liczyły się na rynku. Przecież to oczywiste.
    Problem z tym, że na elektrodzie jeszcze nie widziałem jakiegokolwiek pozytywnego wpisu nt Elnixa. Co prawda narzekacze to od lat już ci sami. Możliwe że nacięli się na pierwsze wersje i przeżywają traume. Jednak już czas żeby jakiś wiarygodny forumowicz napisał: "panowie, ja używam od roku, jest spoko, niezawodny, cichy, świetny serwis (ale w sumie niepotrzebny)..."
    Jest taki użytkownik?

Taki użytkownik Elnixa jest jak Yeti, podobno istnieje, ale nikt go nie widział.

Pozdr
  • PCBwayPCBway
    noja102
    Poziom 23  
    Pewnie instalatorzy chcieliby instalować polskie produkty ale boją się z bankrutować ,mieć zszargane nerwy, mieć złą opinie . Nie raz nie dwa inwestor chciał by mieć dobry polski produkt od polskiej firmy nie koniecznie z tradycjami ale instalator nie chce się użerać z producentem i woli chińczyka bo go kupi tanio i nie ma z nim większych problemów i gwarancja jest rozpatrywana w właściwy sposób ( prawie zawsze wymiana na NOWY )

Dodano po 3 [minuty]:

Co do YETI Polskiego ( LOB z Leszna ) to Szwedzi z rozkoszą go kupili właśnie ze względu na wyrobioną opinie na rynkach światowych
    tooomik123
    Poziom 2  
    Używam od października Elnixa 6kW 3f z panelami 16x280W (nie markowe i z pewnoćią nie wyciągają 4480W, a jakieś 3800-4000)
    Od 22 października Elnix wyprodukował 1200kWh. Dzisiaj na podstawie mocy wejściowej i wyjściowej sprawność wyszła mi na poziomie 87,5%.
    Elnix wisi w piwnicy, więc go nie słyszę, ani nie przegrzewa się.
    Do firmy Elektronix napisałem z pytaniem o nowy firmware oraz z informacją, że wyświetlacz po kilku godzinach pracy przestaje działać (reset przywraca go do życia) - bez odpowiedzi.
    Wykresy mojej produkcji są na PVMonitor (użytkownik tooomik123)
    Tyle moich doświadczeń początkującego prosumenta.
  • PCBwayPCBway
    witekem
    Poziom 18  
    Tu nie chodzi czy nasze czy wasze tylko gdzie jest produkcja.
    Ponad 60% jak wiem, jest elementów z Polski. Ostatnio mówili mi w Elektronix, ze teraz stosują kondensatory z Miflex Kutno i okazały się lepsze jak japońskie wcześniej stosowane.
    To co wiem, z takich Gminach jak Ochotnica, Myśelnica, czy Bielsku Podlaskim skończyła się 5 letnia gwarancja a to jest ponad 200 sztuk inwerterów Elnix.
    W tym czasie mieli tylko 3 awarie na pnad 200 inwerterów przez 5 lat.
    I tez źle , alie miały chińczyki czy Sma, Fronius. Tak szczerze ?
    PV_Albert
    Poziom 20  
    tooomik123 napisał:
    Tyle moich doświadczeń początkującego prosumenta.

Dzięki za opinię. Dobrze się składa z tym monitoringiem. Moja instalacja (2695Wp) też jest na PVmonitor.
    Możesz opisać dokładniej instalacje?
    U mnie jest Fronius IG40, idealnie na południe, 37 stopni, wolnostojąca (stelaże na dachu).
    PV_Albert: https://old.pvmonitor.pl/user.php?idinst=38
    Dziś jest czyste niebo nad niemalże całą Polską. Dobre warunki do porównania.
    tooomik123: https://old.pvmonitor.pl/user.php?idinst=11849
    tooomik123
    Poziom 2  
    Niestety u mnie dzisiaj niebo nie jest czyste, co chwila jakaś chmurka.
    Instalacja z 16 paneli na drewnianym stelażu, kąt 35 stopni idealnie na południe.

Elnix inwerter - challenge
    toro
    Poziom 11  
    Również jestem "szczęśliwym" posiadaczem inwertera Elnix. W przeciągu ostatnich 2 miesięcy inwerter uległ uszkodzeniu 4 raz. Dzisiaj odsyłam go do firmy Elektronix ponownie. Moim zdaniem jest to wadliwy trwale produkt. Tak na marginesie dzisiaj w firmie Elektronix nikt nie odbiera telefonów :( Prawdopodobnie wtopiłem klika tysięcy w "BUBEL" :(

Dodano po 2 [minuty]:

witekem napisał:
    Ponad 60% jak wiem, jest elementów z Polski. Ostatnio mówili mi w Elektronix, ze teraz stosują kondensatory z Miflex Kutno i okazały się lepsze jak japońskie wcześniej stosowane.
    To co wiem, z takich Gminach jak Ochotnica, Myśelnica, czy Bielsku Podlaskim skończyła się 5 letnia gwarancja a to jest ponad 200 sztuk inwerterów Elnix.

Ciekawe 200 inwerterów i tylko 3 awarie a ja w ciągu 2 miesięcy zaliczyłem "tylko" 4 awarie :(

Czy ktoś tu nie kłamie?
    wideo5
    Poziom 13  
    Kolego Toro, nie wtopiłeś, wysłałem ci swój tel na priv. zadzwoń, wyjaśnię.

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

Jako akt dobrej woli edytowałem post na prośbę p. Marka B. z Elektronix. niestety nie doszliśmy do porozumienia. Proszę innych oszukanych przez tą firmę o kontakt celem podjęcia dalszych kroków. P. Marku sugeruję rozważyć każdy wpis z oficjalnego i fake konta , w przeciwnym wypadku każda próba oczernienia jednego z nas (poszkodowanych ) będzie wykorzystana przeciwko panu.
    W następnym poście pokrótce wyjaśnię w jaki sposób Polska firma traktuje swoich klientów.
    office55
    Poziom 12  
    Szanowny Panie Jacek K . wideo55
    Kupił Pan inwerter jednofazowy w zeszłym roku , używany od Pana Piotra B. Przeciążał Pan inwerter i zaproponowaliśmy Panu wymianę na inwerter nowy trzyfazowy do 6kW bez dopłaty. Natomiast za inwerter 8KW trzyfazowy dopłata 800zł. Chcieliśmy również Panu zwrócić pieniądze za używany ,sprawny inwerter. Woli Pan stosować hait zamiast rozwiązać sprawę. Ani zwrot pieniędzy ani wymiana na większy trzyfazowy z nową gwarancją.
    Są tacy malkontenci i nie da rady załatwić sprawy nienawiść straszna. O co Panu chodzi.
    Bazic
    Poziom 15  
    Przypominam, że ten temat dotyczy zdjęć inwertera Elnixa w środku. Czy office55 zechce je umieścić czy nie? Chyba nie macie nic do ukrycia?
    Dajcie nam w końcu szansę naocznie się przekonać że jesteście lepsi niż "chińczyki"... a nie tylko hejt wszędzie wietrzycie.
    witekem
    Poziom 18  
    Wow, kolejny jak witarius. Czy tez mu nie pasuje zegarek w serwerze www, że bez internetu spóźnia się sekundę na dobę, czy może nie daje z jednofazowego 3.5 kW - 10kW mocy. Witanus sprzedał dobry polski inwerter za 2500zł a kupił chiński za 6000 zł i również narzeka.
    Teraz wideo55 ma używany sprzęt i taka awantura.
    A jakie były pretensje wideo55 na temat inwertera ? Dlaczego nie chciał kasy czy darmowej wymiany na nowy inwerter 6kW?
    Chyba musi się wyżyć, siedzi w doku i się nudzi!
    office55
    Poziom 12  
    Za dużo haitu, zaraz będą odpowiednie komentarze. Po co drażnić. konkurencję.
    Bazic
    Poziom 15  
    witekem napisał:
    Czy tez mu nie pasuje zegarek w serwerze www, że bez internetu spóźnia się sekundę na dobę
    [quote="witekem"]
    To chyba chodziło o minutę na dobę. Poza tym była mowa o tym, że urządzenie wraca ponoć przez to do ustawień fabrycznych i samo nie startuje. To juz jest nieakceptowalne.

Dodano po 4 [minuty]:

office55 napisał:
    Za dużo haitu, zaraz będą odpowiednie komentarze. Po co drażnić. konkurencję.

Proszę zrozumieć - obecnie nie jesteście dla nikogo konkurencją... Smutne aczkolwiek prawdziwe.

Proszę się przemóc i spróbować wyciągnąć z tego wszystkiego jakiekolwiek pozytywne wnioski...
    office55
    Poziom 12  
    Nie tak było. Klient nie chwiał podłączyć internet do inwertera i też nie chciał ustawiać czas ani z komórki ani komputera. Jak nie ustawi czasu to serwer nie wie kiedy jest północ i nie zamyka dnia. Klient wiązał sprawę serwera www z pracą inwertera a to sa dwa odrębne niezależne procesy.
    Bazic
    Poziom 15  
    office55 napisał:
    Nie tak było. Klient nie chwiał podłączyć internet do inwertera i też nie chciał ustawiać czas ani z komórki ani komputera. Jak nie ustawi czasu to serwer nie wie kiedy jest północ i nie zamyka dnia. Klient wiązał sprawę serwera www z pracą inwertera a to sa dwa odrębne niezależne procesy.

... No ale chyba raz ustawił prawda? Nawet ręcznie... A co z resetowaniem do ustawień fabrycznych i brakiem automatycznego startu produkcji rano? To chyba nie ma związku z internetem?

.. a gdzie zdjęcia?
    office55
    Poziom 12  
    Właśnie, start produkcji rano ma związek z ustawieniem czasu serwer www. Bo kiedy jest rano dla inwertera, jak nie jest ustawiony zegar?
    Klient mylił ustawienia producenta inwertera z ustawieniem zegara. Nie udało sie klienta przekonać, ze to też są dwa odrębne procesy,
    Bazic
    Poziom 15  
    Dobrze,

Utworzyłem zrzutkę w celu zakupu i przetestowania urządzenia.
    Chętnych proszę o dokonywanie wpłat.
    Niestety nie wiem jeszcze ile będę kosztowały testy w jakimś zakładzie. Jeśli ktoś może polecić konkrety - proszę o komentarz lub wiadomość na priv.

https://zrzutka.pl/st5j8b
    MichałS
    Poziom 22  
    toro napisał:
    Również jestem "szczęśliwym" posiadaczem inwertera Elnix. W przeciągu ostatnich 2 miesięcy inwerter uległ uszkodzeniu 4 raz. Dzisiaj odsyłam go do firmy Elektronix ponownie. Moim zdaniem jest to wadliwy trwale produkt. Tak na marginesie dzisiaj w firmie Elektronix nikt nie odbiera telefonów :( Prawdopodobnie wtopiłem klika tysięcy w "BUBEL" :(

Dodano po 2 [minuty]:

witekem napisał:

Ciekawe 200 inwerterów i tylko 3 awarie a ja w ciągu 2 miesięcy zaliczyłem "tylko" 4 awarie :(

Czy ktoś tu nie kłamie?

A czy to nie kolega dorobił przewód sieciowy i wpial Elnixa do najbliższego gniazdka? Żeby było ciekawiej Elnix jakiś czas działał jak się poruszyło gniazdkiem w ścianie. Dla ciekawości inny (markowy) inwerter spięty w to samo miejsce nawet bez gniazdka sypal błędami.
    Slawek K.
    Poziom 33  
    office55 napisał:

A to ciekawostka, czyli inwerter nie może działać bez internetu ? a jak ktoś nie ma zasięgu w miejscu instalacji to co ? powinien trzymać datę po ręcznym ustawieniu. Zwykły układ zegara np. DS3231 był za drogi ? ;)

Pozdr
    wideo5
    Poziom 13  
    office55 napisał:
    Szanowny Panie Jacek K . wideo55
    Kupił Pan inwerter jednofazowy w zeszłym roku , używany od Pana Piotra B. Przeciążał Pan inwerter i zaproponowaliśmy Panu wymianę na inwerter nowy trzyfazowy do 6kW bez dopłaty. Natomiast za inwerter 8KW trzyfazowy dopłata 800zł. Chcieliśmy również Panu zwrócić pieniądze za używany ,sprawny inwerter. Woli Pan stosować hait zamiast rozwiązać sprawę. Ani zwrot pieniędzy ani wymiana na większy trzyfazowy z nową gwarancją.
    Są tacy malkontenci i nie da rady załatwić sprawy nienawiść straszna. O co Panu chodzi.

Już panu powiedziałem że łgarstwa i oczerniania nie podaruję. Rozmawiałem z P. Piotrem, instalatorem oraz waszym "byłym" partnerem handlowym, Troszkę się zirytował usłyszawszy że oskarżacie go o sprzedaż używanego inwertera. Sugeruję to publicznie odszczekać. Pan. Piotr powiedział krótko, woli montować Chinskie inwertery, dopracowane i nieawaryjne w przeciwieństwie do pańskich. A wracając do pańskich kłamstw odnośnie wymian inwertera, to już raz mnie pan przepraszał publicznie w podobnym temacie. Jest pan dorosłym człowiekiem ale niestety niedojrzałym do prowadzenia firmy. Czasy komunistyczne dawno minęły a pan ciągle w nich tkwi. Radzę się ogarnąć i zmienić podejście do klienta. Naprawił już pan buczącą centralę w swojej firmie ? Made in Elektronix ? :)
    W następnych postach obnażymy pańskie kłamliwe słowa, udokumentowane obszerną korespondencją mailową i sms. Kłamstwo ma krótkie nogi a sieć nie zawsze jest anonimowa. Wszyscy wiedzą że witeken i office55 to jedna i ta sama osoba, więc proszę się nie trudzić i pisać z jednego konta :)

Dodano po 16 [minuty]:

Bazic napisał:
    Przypominam, że ten temat dotyczy zdjęć inwertera Elnixa w środku. Czy office55 zechce je umieścić czy nie? Chyba nie macie nic do ukrycia?
    Dajcie nam w końcu szansę naocznie się przekonać że jesteście lepsi niż "chińczyki"... a nie tylko hejt wszędzie wietrzycie.

Jak dobrze pójdzie za dwa dni zostaną udostępnione zdjęcia trzewi inwertera Elnix, zrobię to ja albo kolega z grupy oszukanych przez p. Marka B.
    Bazic
    Poziom 15  
    wideo5 napisał:
    Jak dobrze pójdzie za dwa dni zostaną udostępnione zdjęcia trzewi inwertera elnix, zrobię to ja albo kolega z grupy oszukanych przez p. Marka B.

Wprost nie mogę się doczekać...
    wideo5
    Poziom 13  
    Bazic napisał:
    wideo5 napisał:
    Jak dobrze pójdzie za dwa dni zostaną udostępnione zdjęcia trzewi inwertera elnix, zrobię to ja albo kolega z grupy oszukanych przez p. Marka B.

Wprost nie mogę się doczekać...

Czujesz ten dreszczyk emocji i biegunkę producenta ?
    Bazic
    Poziom 15  
    ;) ooj... być może, chociaż z drugiej strony trzebaby się spodziewać wszystkiego...
    Tylko mi się łezka w oku kręci, że zrzutka okaże się niepotrzebna...
    toro
    Poziom 11  
    MichałS napisał:
    toro napisał:

Dodano po 2 [minuty]:

witekem napisał:

Czy ktoś tu nie kłamie?

A czy to nie kolega dorobił przewód sieciowy i wpial Elnixa do najbliższego gniazdka? Żeby było ciekawiej Elnix jakiś czas działał jak się poruszyło gniazdkiem w ścianie. Dla ciekawości inny (markowy) inwerter spięty w to samo miejsce nawet bez gniazdka sypal błędami.

Raczej to nie ten kolega! Ktoś tutaj chyba myli osoby. To nie ja wpiąłem do najbliższego gniazdka i proszę mi nie wmawiać takich rzeczy. Zapytam się tylko ironicznie może do gniazdka 230V inwerter 8kW 3faz?
    Tak na prawdę w moim przypadku inwerter ma dedykowaną swoją linię do tablicy rozdzielczej. Krótko mówiąc pomija on instalację domową.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    office55 napisał:

Kupił Pan inwerter jednofazowy w zeszłym roku , używany od Pana Piotra B. Przeciążał Pan inwerter i zaproponowaliśmy.

Jak można przeciążyć inwerter? Do mojego SMA SB3300 z mocą nominalną 3300W i maksymalną 3600W podpiąłem 4000W paneli. Kiedy w zimny wiosenny dzień Słońce świeci bezpośrednio i jest otoczone reflektorem z cumulusów, to instalacja potrafi przekroczyć moc paneli o kilka % pomimo płaskiego położenia. Skutkuje to oczywiście ścięciem mocy co ładnie widać na wykresie na pvmonitor.pl, ale nic się nie psuje. Falownik po prostu ogranicza moc do 3600W, wentylatorek sobie chodzi.

Bardzo chciałbym przeciążyć mój inwerter. Jak mam to zrobić? Musi być jakiś sposób!

Dodano po 3 [minuty]:

office55 napisał:
    Właśnie, start produkcji rano ma związek z ustawieniem czasu serwer www. Bo kiedy jest rano dla inwertera, jak nie jest ustawiony zegar?

:lol: Ale beka!

Wtedy kiedy pojawi się napięcie na zaciskach DC.
    Dla pewności można je obciążyć. Jeśli napięcie jest nawet na obciążonych i pojawia się moc, to na pewno jest już "rano". :D
    wideo5
    Poziom 13  
    Elektronix ośmiesza się coraz bardziej, jeśli przeciążyłem inwerter to tylko w wyniku braku elementarnej wiedzy samego producenta :) to było do. Jana Wierbińskiego. Poniżej post który usunąłem na życzenie Elektronix co miało skutkować ugodą i wypłatą pieniązków za zwrócony wadliwy inwerter. oczywiście mam to na piśmie. :)

"P. Marku proszę i się jakiś czas wstrzymać od komentarzy a jednocześnie proszę o nie wprowadzanie czytających w błąd. Instalację zbudowałem pod zakupiony od was inwerter Elnix 4,7kW, dobór był świadomy po konsultacjach z Panem. Po wymianie gwarancyjnej wadliwie działającego inwertera okazało się że wymienił go Pan na Elnix 3,5 - 3,6 kW w identycznej obudowie bez tabliczki identyfikacyjnej. Proszę nie zarzucać mi przewymiarowanej instalacji bo ja zakupiłem inwerter optymalnie dobrany do mocy sumarycznej paneli wg. Pana zaleceń. Wymieniony powinien być o identycznej mocy a z pewnością nie słabszy o ok 20% i tańszy.
    Pozdrawiam Jacek"

Niech forumowicze osądzą czy problemem jest wadliwy produkt, wsparcie techniczne na niemal zerowym poziomie czy przewymiarowana instalacja. 2 stringi x 7 paneli 285W =3990W podłączone do inwertera 4,7 kW. Dodam że było to październik i falownik nigdy nie przekroczył mocy 3 kW :)
    office55
    Poziom 12  
    Szanowny Panie wideo5.
    Kupił Panu używany sprzęt. W zeszłym roku koledzy w serwisie ustawili Panu do nowej instalacji oprogramowanie na inwerter 3.5kW. Większe inwertery jednofazowe operatorzy energetyczni nie dopuszczają do użytkowania.

W maju tego roku domaga się Pan inwertera 4.7kW , którego już ponad rok nie produkujemy.

Zaproponowaliśmy Panu pomimo, że nie kupił Pan u nas inwertera i jest on już przez inne osoby używany zwrot pieniędzy albo bez dopłaty wymianę na inwerter 6kW. Twierdził Pan, że może dokupi sobie panele więc przedstawiliśmy ofertę , że do inwertera 8kW przewidujemy dopłatę 800zł brutto. Wymiana 3.5kW na 6kW bezpłatnie a na 8kW z doplata tylko 800zł .

Podkreślę, nie przyjął Pan żadnych z naszych propozycji , ani pieniędzy ani wymiany ( bez dopłat) na mocniejszy inwerter tylko upiera się na inwerter 4.7kW, którego nie produkujemy.

Robi Pan straszny hait i straszy nas sądem jak nie dostarczymy Panu inwerter 4.7kW.

Pisze Pan na forum do nas /Czujesz ten dreszczyk emocji i biegunkę producenta ?

Biegunkę producenta - jaka radość? Jak z takimi ludźmi rozwiązywać problemy, może faktycznie czekamy na sąd.
    wideo5
    Poziom 13  
    Ustalmy fakty bo robi się mętlik.
    1. Zakupiłem w październiku od waszego byłego partnera NOWY inwerter 4,7 kW z FVat pod zbudowaną instalację po konsultacji z
    PANEM. FVat na nowy produkt do wglądu. Krzywdzicie swoich partnerów rzucając publicznie takie oskarżenia że wciskają używany towar. Możecie liczyć na stosowne kroki ze strony Pana Piotra od którego kupiłem wasz bubel.
    2. Prawo konsumenckie gwarantuje mi wymianę wadliwego sprzętu na identyczny lub nie gorszy, tańszy. bezsprzeczny fakt. Nie interesuje mnie to że już go nie produkujecie, konsument nie może być stratny. Nic was nie obchodzi co z nim zrobię, oddałem na gwarancji Mercedesa nie interesuje mnie zamiana na VW. Żałosne
    3. Wymiana wchodziła w grę ale dopiero za miesiąc, bo jak pan to określił, realizowaliście duże zamówienie i muszę poczekać. (w naszej korespondencji jest to wyraźnie napisane)
    4. Pieniążków nie chciał pan zwrócić w grę wchodziła za miesiąc wymiana na inwerter 3 fazowy, pomijając fakt że w domu mam instalację 1-fazową. Sugerował pan sprzedaż wymienionego inwertera a wtedy kupię inny. swoją drogą na miesiąc chciał mnie pan pozbawić źródła energii.
    5. Nie hait a Heit
    6. Sprawny inwerter zakupiony na 5 letniej gwarancji należy mi się jak psu buda lub zwrot 100% jego wartości. Chciałem z panem pójść na ugodę ale proponowana przez pana kwota 1200 zł za inwerter 4,7 kW jest uwłaczająca. propozycja do wglądu z maila mb(malpa)elektronix.pl

jako ciekawostkę wrzucam plik audio obrazujący kulturę pracy Elnixa zanim włączyły się wentylatory zagłuszające własne myśli :) i gwarantuję że to nie spawarka
    office55
    Poziom 12  
    Inwerter sprawny ale mniejszej mocy, dlatego Panu proponowaliśmy zwrot pieniędzy za nie kupiony u nas używany sprzęt albo wymiana na mocniejszy, nowy z nową gwarancją bez dopłat inwerter 6kW.
    Woli Pan hait i cieszyć się z biegunki producenta. Jeszcze raz - nie produkujemy już ponad rok inwerterów jednofazowych 4.7kW. Nie są dopuszczanie do instalacji PV.
    Proszę przedstawić fakturę z zeszłego roku zakupu używanego inwertera od Pana Piotra B.
    wideo5
    Poziom 13  
    Proszę się publicznie zadeklarować że zwróci pan pieniądze za wadliwy produkt a nie powtarzać jak mantrę że proponowaliście. Propozycje wychodziły a kasy brak. w składaniu obietnic jesteście świetni :) Proszę o konkrety niech wszyscy przeczytają, sprawdzimy waszą wiarygodność. Co mnie interesuje że od połowy października zmieniły się przepisy, mam instalację oddaną do użytku na starych zasadach i oddaję legalnie do sieci do 5 kW. kupiłem inwerter o mocy X i żądam identycznego, nie mniejszego, tańszego, lub zwrot jego równowartości. I proszę zapoznać się dokładnie z przepisami które NIE ZABRANIAJĄ montażu inwerterów 1-fazowych większych niż 3,68. Proszę się dłużej nie ośmieszać. Niech ktoś obiektywnie oceni czy producent ma prawo pomniejszyć wartość wymienionego towaru na gwarancji bo już nie mam siły. W fakturce muszę wymazać dane kontrahentów, potrzebuję na to troszkę czasu. Proszę już nie pisać że inwerter był używany, jest pan zwyczajnym KŁAMCĄ. na fakturze jest NOWY inwerter bez żadnej adnotacji, twierdząc że był używany kładzie pan cień na uczciwości waszego partnera handlowego. Nic dziwnego że rezygnują ze współpracy z waszą firmą.

Proszę nie edytować swoich postów bo moje odpowiedzi tracą sens. i mnie zmuszają do edycji.