Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zodiak DSS 402 - Ustawienie i skorygowanie siły sygnału i wskaźnika dostrojenia

parsifal7 17 Apr 2020 13:20 585 6
    parsifal7
    Level 7  
    Zdobyłem radio Zodiak DSS 402 w niemal idealnym stanie, choć nie działało. Po rozkręceniu i wymianie bezpiecznikow ozylo i jest ok. Ale... na UKF jest problem bo przy strojeniu stacji maksimum poziomu sygnału (tzw pik) przypada na skraj szerokości danej stacji (nie wiem jak to fachowo bardziej dokładnie opisac) i na tym skraju dopiero uruchamia się też sygnał stereo. Mówiąc krótko maksimum siły sygnału nie odpowiada "zeru" na wskaźniku dostrojenia a sygnał stereo uruchamia się wcale nie gdy jest najwyższy poziom sygnalu ale ba skraju. Na moje oko to może być coś z rozstrojeniem p.cz. Co zrobić i jak to zestroic. Dziękuję z góry za wszelkie sugestie.
    kris8888
    Level 35  
    Na początek wyregulować delikatnie zero dyskryminatora FM cewką L102 która jest w okolicy UL1200.
    Zodiak DSS 402 - Ustawienie i skorygowanie siły sygnału i wskaźnika dostrojenia
    parsifal7
    Level 7  
    I to powinno pomoc? Od razu mówię że nie mam oscyloskopu czy wobulatora. A tak w ogóle to po co są w tym radiu aż dwa układy jeden ul 1200 i drugi ul 1203.
    radiogaga
    Service technician RTV
    Zero mierzy się miliwoltomierzem na odpowiednich nogach UL1200( układ FM,są posty).Precyzyjna regulacja L101,zgrubna L102.
    parsifal7
    Level 7  
    Dziękuję. Rozumiem że regulacje z grubsza można zrobić posługując się wskaźnikiem zero w radiu? Czyli rozumiem że radio ustawiam na najmocniejszy sygnał i wskazana cewka ustawić zero tak aby na wskaźniku radia uzyskać zero?
    radiogaga
    Service technician RTV
    Nic nie pisałem o wskaźniku,Jaką masz wiedzę,czy on nie przekłamuje dodatkowo?Przeczytaj posta dokładnie.
    parsifal7
    Level 7  
    Udało się. Radyjko śliczne i hula że aż miło. TAK, regulacja filtrem L 102 rozwiązało problem. Teraz ładnie zeruje się na max sygnału i załącza się decoder w odpowiednim miejscu.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i dobre rady. Kolejne radio po odświeżeniu będzie pięknie się prezentowało i zostanie zachowane dla potomnych.

Bardzo dziękuję.