Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Casio CTK 611 brak dźwięku w Windows 10

17 Kwi 2020 20:08 759 36
  • Poziom 3  
    Witam, mam keyboard Casio CTK611. Chciałam nagrać muzykę z klawiszy na komputer. Zainstalowałam audacity i po podłaczeniu kablem jack jack klawisz nie wydaje dźwięku. W starym laptopie było ok, natomiast w nowym mam tylko jedno wejście mikrofon/słuchawki. Czytałam, iż trzeba coś przekierować/ustawić, tyle, że ja niestety nie wiem co. Dodam, że słuchawki z mikrofonem takie zwykłe od telefonu świetnie działają na skype do rozmowy. Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    WItam,
    mozesz opisac dokladniej co i kiedy nie wydaje dzwieku?
    Z tego co pamietam to masz jedno wyjscie sluchakowe typu duzy jack, podlaczenie czegokolwiek do tego wyjscia powinno odlaczac wewnetrzne glosniki - czy w tym jest problem?
    Czy problem jest w tym ze nie jestes w stanie nagrywac audio z instrumentu ? tu problemu nalezy szukac w ustawieniach wejscia do ktrorego polaczasz instrument. Jezli masz wejscie mikrofonowe to jest zapewne przesterowane.
    Czy problem polega na tym ze w "oknach" nie masz podsluchu nagrywanego instrumentu? zapewne nie masz wlaczonego podsluchu danego wejscia - chyba tak to sie w oknach nazywa.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Laptop Lenovo ThinkPad T410 I% M520 4GB Windows 10 64bit karta dźwiękowa conexant 20585 smartaudio hd. Po prostu chodzi o to, że podłączam klawisze do komputera przez jack i nie ma dźwięku, a chcę nagrywać programem audacity i słyszeć dźwięk w trakcie nagrywania. Na starym laptopie było ok bo było osobne wejście mikrofonu, W lenovo natomiast jest tylko jedno wejście słuchawki/mikrofon i niewiem jak ustawić. Do tego jak podłączam to powinno chyba pokazać wybór co podłączyłam czy słuchawki czy mikrofon a tego okienka z wyborem nie ma.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Witam,
    i wszystko jest jak byc powinno, nie dziala bo nie ma prawa dzialac:
    - czy podlaczasz kablem duzy Jack do instrumentu i maly jack do laptopa? jezeli tak to zwierasz wejscie mikrofonowe do masy. Musisz miec wtyk jack 4pinowy - przejsciowke.
    https://www.google.com/search?q=laptop+wej%C5...Wt1aYKHSeiD7wQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1280&bih=642
    - drugi problem, masz wejscie mikrofonowe ktore napewno przesterujesz sygnalem z instrumentu, jezli programowo (driver) nieda sie zmienic typu wejscia na linjowe to polaczenie nie zadziala bez dodatkowego tlumika sygnalu.
    - wejscie jest monofoniczne
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedzi. Może kupię zewnętrzną kartę dźwiękową i kabel midi, gdyż marzy mi się praca na daw. Na starym laptopie chodzi ale, niektóre barwy są zniekształcone.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie jakiegoś interfejsu audio USB z dwoma wejściami (stereo) liniowymi, np. Behringer LINE 2 USB lub lepiej taki z wyjściem słuchawkowym, np. Ufo 202. Chyba że zamierzasz też nagrywać wokal, to np. jakiś mikser z interfejsem USB z wejściem liniowym stereo, oraz wejściem mikrofonowym, choćby Behringer 302USB.

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Wokalu nie, gdyż nie mam głosu. Chodziło mi tylko o to, że chcę zagrać coś na klawiszach i wrzucić np. na soundcloud. Próbowałam na starym laptopie, ale dźwięk gorszy od tego w klawiszach.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    mirror89 napisał:
    nie mam głosu.

Eee, przesadzasz. Nie znam kobiet nie mających głosu. :-)

Grasz na klawiszu, to słuch - choćby jakiś tam - musisz mieć a jak masz słuch to głos też musisz mieć.

Jak już pisał kolega @viayner podanie sygnału liniowego na wejście mikrofonowe w dodatku z zasilaniem bias, zawsze powoduje jakieś komplikacje. Chyba że jest w laptopie funkcja skonfigurowania tego wejścia, jako wejście liniowe, ale i tak będzie to wejście monofoniczne.

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Zamówiłam jednak midi usb, gdyż tworzę muzykę za pomocą vst i będę mogła grać lepszymi barwami. Kiedyś używałam midi ale potem mialam stage piano bez MIDI i sprzedałam. Oczywiście kupiłam taki za ponad 100 by nie mieć problemów z latencją.
  • Poziom 39  
    Witam,
    mirror89 napisał:
    Oczywiście kupiłam taki za ponad 100 by nie mieć problemów z latencją.

Akurat cena nie zawsze jest wykladnikiem jakosci, raczej driver i rdzen systemu i co da sie w nim ustawic.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Zgadzam się. Ale nie ma sensu ładować kasy w te tanie buble no name.
  • Poziom 3  
    Proszę o pomoc, gdyż pojawiły się problemy, które polegją na tym, że:
    - gram vst w pianoroll za pomocą myszki i jest ok, natomiast jak gram Casio to często dźwięk charczy
    - słyszę jak nagrywam i myślę ależ mi dobrze poszło, po czym odtwarzam nagranie w pianoroll i gra jest jakby momentami nierytmiczna/pogubiona (jakbym to nie ja grała) dla przykładu nagrałam fragment gdzie same dwudźwięki (słyszałam i widziałam jak wciskam dwa klawisze na raz) i w pewnych momentach zamiast dwudźwięków słyszę pojedyncze grane po kolei np gram dwudźwięki ce hd szybko na przemian i w pewnych momentach w pianoroll zapisuje dobrzedwudźwięk ce natomiast hd gra jako pojedynczy dźwięk h a po nim d
    Wiecie jak temu zaradzić?
  • Poziom 39  
    Witam,
    wyglada ze gubisz komunikaty midi, mozesz dokladnie oisac konfiguracje, poczawszy od instrumenty do interface i komputera z programami wlacznie.
    Tak na szybko nie wiem czy ten instrument to ma ale przetestuj "local off" czyli wylacz reakcje instrumentu na wlasne komunikaty MIDI to zmniejszy ilosc danych, tylko nie bedzie odsluchu na instrumencie :(.
    Sprawdz ustawienia VST, jakiego hosta uzywasz ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    W instrumencie nie wiem jak mam ustawione, gdyż mam popsuty wyświetlacz i nie wyświetla liter (widzę tylko cyferki). Powinno być wszystko ok w klawiszu, gdyż dostałam go od osoby, która graa przez midi na różnych syntezatorach i zna się na tym. Kabel midi ESI MIDIMATE eX, ściągnełam virtualne organy Miditzer (osobny program nie vst i na nim działa świetnie, nie charczy) Interfejs midi się sam zainstalował i nic nie doinstalowywałam W programie DAW jeśli chodzi o ogólne ustawienia MIDI mam do wyboru tylko WinMM Midi Odnośnie reszy dam foty co mam ustawione i co mogę ustawić Odnośnie foto z ustawieniem buforu, latencji, pluginów wybierałam vst 64bit, bo taki mam system. Audio mam ustawione na WASAPI a potem wybrane głosniki Jeśli będę musiała grać na starszych, mniej zasobożernych vst nie ma problemu, byleby nie charczało i by nagranie odwzorowywało mojągrę
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    WItam,
    jedno mi nie pasuje, casio wysyla komendy midi tylko wiec nie wysyla dzwieku a jedynie jego parametry a dzwiek tworzy oprogramowanie, skoro charczy czyli jak sadze znieksztalca to mamy problem z tym oprogramowaniem lub komputerem ale jezeli "organy Miditizer" dzialaja poprawnie to tez nie wina komputera/karty dzwiekowej.
    Nie napisalas co to za komputer moze poprostu ma za mala moc obliczeniowa, tez uzyawm LMMS ale nigdy pod oknami. Czy nie masz wlaczonego nadmiaru efektow lub kilka wtyczek chce miec jednoczesnie dostep do tego samego interface.
    Czy na tym komputerze nie pracuje cos w tle ? Moje komputery do "muzykowania" sa czyste zadnych dodatkowych programow (jezli okna to zadnych antywirusow czy internetu).
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Laptop Lenovo ThinkPad T410 I% M520 4GB Windows 10 64bit karta dźwiękowa conexant 20585 smartaudio hd. Powyłączałam zbędne aplikacje startujące z systemem, działające w tle, róże niepotrzbene funkcje, procesy, efekty w windows i bez zmian. Tylko jak ściszę bezpośrednio w lmms to mniej charczy. O co chodzi, że nie pracujesz pod oknami? Korzystasz z wbudowanych vst i tylko ściągasz sample czy ściągasz i używasz też dodatkowe vst? Odnośnie nagrywania dodam, że jak gram klawiatura komputera to wszystko ładnie nagrywa tak jak gram. Wrzucam dwie mp3 jedna nagrana w LMMS w piano roll za pomocą Casio a druga też z barwy LMMS ale nagrana w audacity. Dodam że w audacity jak jest nierówno to tylko dlatego, że się pomyliłam. Może muszę mieć innego Daw? Juz nie wiem co mam robić
  • Poziom 39  
    Witam,
    "nie pracuje z oknami" = nie uzywam systemu windows :)
    Nie wiem czy 4GB to nie za malo pamieci, a jak wyglada obciazenie procesora i wykozystanie pamieci podczas grania ?
    Z plikow wyglada ze audacity jest duzo lepszy, w LMMS masz sporo falszywych dziekow.
    Czy mozesz podac dokaldnie co gdzie i jak jest podlaczone, przepraszam za takie pytania ale ja tego nie widze, a problem moze byc drobnostka.
    Czekaj cos nie do konca rozumiem, piszesz o nagrywaniu czy przez to rozumiesz nagrywanie audio czy MIDI ? jezeli nagrywasz jednoczensnie zwlaszcza tym samym interface i audio i midi to sie lubi gubic na tanszych kartach.
    Jezli sciszenie ma wplyw to gdzies mozesz miec przesterowanie jak juz wspominalismy wczesniej, w zalaczonych plikach nie slychac nic typu charczenie, mozesz to podeslac?
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Aktualnie miałam dosyć i postanowiłam poszukać i przetestować darmowe. Spodobał mi się Cakewalk, czasem tu coś o nim skrobnę, może to komuś pomoże. Powiem na razie, że:
    - nie umiem jeszcze wgrać VST ale udało mi się odpalić jakąś wbudowaną barwę piano (pięknie brzmiała)
    - potężny DAW
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    :)
  • Poziom 39  
    Witam,
    jezeli chcesz grac innymi barwami z wtyczk VST to kiedys pod windowsami uzywalem darmowego hosta do ktorego ladowane byly VST, to byl lekki host (malo zasobozerny), jak go odszukam to dam ci znac.
    Moze tez poszukaj tez virtualnych syntezatorow/pianin jako oddzielnych modulow/programow, mam pare ale pod linuxa.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Dziękuję. Do póki nic się nie będzie dziać będę używać Cakewalk. Zamówiłam nawet poradnik i właśnie pobieram. Jest jeszcze z darmowych jeśli o te bez ograniczeń chodzi Soundbridge ale w nim trzeba zawsze się logować i zawsze przy włączeniu ładuje bibliotekę wtyczek.
  • Poziom 39  
    Witam,
    do tej pory tez mam Cakewalk starsze wersje i Cubase tez stare, bo dzialaja i w sumie nie potrzebuje wiekszosci nowych funkcji a sa sporo lzejsze.
    Sprawdz sobie Ubuntu Studio z USB, dziala zadowalajaco nawet w wersji Live, domyslnie masz tam wiekszosc co potrzebujesz, no moze pierwsza konfiguracja jest ciut inna niz w windows ale potem dziala lepiej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Nie sprawdzę ujbuntu, gdyż Cakewalk chodzi świetnie Kupiłam poradnik w postaci wideo a tam nic na temat ładowania instrumentów i vst, facet pokazywał tylko na loopach Już wychodziłam z siebie, bo nie mogłam rozkminić, ale się udało i powiem genialny przez duże G program. Czasem się zawiesi, ale nie wadzi mi to.
  • Poziom 39  
    Witam,
    Zycze wielu godzin udanego muzykowania, powodzenia, daj znac jezeli bede mogl wiecej pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 3  
    A znasz może jakąś stronę z darmowymi VST, które mało obciążają i nie zamulają programu?
  • Poziom 3  
    Dziękuję. Ta strona http://www.vst4free.com/ to dla mnie kopalnia, fajne jest to, że mogę odhaczyć by pokazywało tylko 64bit. Jest tam wiele świetnych synthów itd. Polecam pobrać jeśli masz system 64bit nową wersję Cakewalk Nie wiem jak w starszych ale w nowej są wbudowane świetnie brzmiące piana np. Rhodes czy Wirlitzer. Pozdrawiam
  • Moderator Akustyka
    https://www.kvraudio.com/ to też niezła kopalnia.

mirror89 napisał:
    VST, które mało obciążają i nie zamulają programu

To wszystko zależy od zastosowanych algorytmów. Często jest tak że dobrze brzmiące instrumenty/efekty są mocno zasobożerne.

mirror89 napisał:
    Tylko jak ściszę bezpośrednio w lmms to mniej charczy.

Wracając do tego wątku, nagrania są po prostu przesterowane. Popatrz na oscylogram Twojego nagrania. Na czerwono zakreśliłem fragmenty dźwięku, które stykają się lub "próbują wychodzić" poza zakres. To jest odbierane przez ucho jako te trzaski. Musisz po prostu nagrywać jeszcze ciszej. Ważne żeby nie przesterować sygnału.
    Casio CTK 611 brak dźwięku w Windows 10
    Niestety piano charakteryzuje się dużą dynamiką sygnału. Przy nagraniu trzeba zachować stosowny zapas, tak żeby nie doprowadzić do przesterowania, w później , po nagraniu pogłośniać. Można zastosować prostą "normalizację dźwięku" (czyli pogłośnienie całości tak żeby najgłośniejsza część nagrania była wartością maksymalną), lub lepiej procesory dynamiki, kompresor, plus Wall Brick Limiter, które działają bardziej interaktywnie, i przyciszają tylko te głośniejsze partie, spłaszczając dynamikę. Tu polecam darmowy plugin W1 (odpowiednik wawsovego L1) http://www.yohng.com/software/w1limit.html

Czyli proces wyglądał by tak:
    Nagranie z sporym zapasem -> nałożenie kompresora -> Limiter -> finalne nagranie
    Parametry kompresora: Ratio: 1,5-2:1, Attack: 100–105 ms Release: ok 115 ms Treshold -10db lub nieco niżej jak ciche nagranie. Tak żeby gain reduction było mniej niż 6dB.
    Parametry limitera W1: Ceiling -0,3dB, Treshold - żeby było głośno a nie było słychać efektu kompresji, Adaptive release włączone.

To tak na początek.

Dodano po 3 [minuty]:

I taki protip: jak nagranie jest tak lekko przesterowane, jest potrzebne i nie ma jak nagrać ponownie (np występ live), można te przestery delikatnie ręcznie zaokrąglić.Trochę roboty, przestaną być słyszalne trzaski, i będzie to praktycznie niesłyszalne.
  • Poziom 43  
    Np. w Addacity, służy do tego funkcja "napraw" w zakładce "efekt".
    Kiedyś zabrałem się do naprawiania przesterowanych pików (trzasków) ponad 4-ro minutowego nagrania klawisza, którego nie można było powtórzyć i zajęło mi to ok. 6 godzin. :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedzi. Mam pytanko, przypuśćmy że są dwie wtyczki piano. Jedna zajmuje np. 5mb a druga 500mb. Czy dobrze rozumuję, że ta większa będzie bardziej obciążać procesor, DAW?