Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MFJ-8100 - Przedwzmacniacz czy dodatkowy układ m.cz

17 Kwi 2020 22:09 546 21
  • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 30  
    Lepiej wstawić wzmacniacz napięciowy przed prądowy.
    Po stopniu napięciowym na wyjściu trzeba by dorobić kolejny stopień prądowy.
  • Poziom 12  
    OKi rozumiem. Ale czy można zainstalować dodatkowy LM386. Będzie efekt ?

Ps. Mój warsztat jest zamknięty z powodu wirusa...... Mam w domu części na tylko taki wzmacniacz
  • Poziom 30  
    Efekt będzie, tylko nie ma do końca pewności czy będzie zadowalający.
  • Poziom 37  
    Witam !
    Spróbuj wykonać ten układ m.cz. z TRXa homodynowego, publikowanego w Biuletynie PZK 11.1971rok str.29.
    Zamiast Ul1481 daj LM386.
    Odbiorcza część tego TRXa pracowała bardzo dobrze.
  • Poziom 12  
    Hmm Mówisz aby wykonać ten m.cz z lat 70-tych a kilka linijek niżej zalecasz ;

Zamiast Ul1481 daj LM386.

Już nie wiem o chodzi. Mam jak na razie tylko LM386 i kilka innych elementów potrzebnych do budowy takiego wzmacniacza
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Mi chodziło o takie coś:

Być może jeden tranzystor wystarczy.
  • Poziom 12  
    OKi. A jaką wartość ma mieć ten dławik z schematu, który udostępniłeś ? 100uH ?
    BC109 rzecz jasna może być zastąpiony BC547 ?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Nie pamiętam jakie były dławiki, zobacz tu:
    http://spotc.pzk.org.pl/biuletyny-pzk

Nr. 11. 1981 rok

Tam jest też ten Biuletyn, ściągnij go sobie.
    BC109, może być BC547, super by było aby to był jakiś nisko szumny tranzystor.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jest, jest, cewki koszykowe od P.cz. 465 kHz, jaką miały indukcyjność nie mam pojęcia, nie pamiętam co tam "wsadziłem".
    Bez niego też będzie działać, tak myślę.
  • Poziom 12  
    Zamontuję 200uH.. Chyba będzie OK ?
  • Poziom 37  
    Daj to co masz.
    Polecam z tego TRXa cały wzmacniacz w.cz. ( kaskada tranzystorów ).
  • Poziom 12  
    Dobrze..... To tyle.... Jak mój warsztat będzie otwarty to dobuduję ten wzmacniacz.
  • Poziom 41  
    Witam.

neo386 napisał:
    Jak mój warsztat będzie otwarty to dobuduję ten wzmacniacz.
    Ja spróbowałbym w pierwszej kolejności, "przerobić" wzmacniacz końcowy (LM386):
    R11 22Ω > zwora
    R12 15Ω > 10Ω
    C11 100nF > 47nF
    C12 22µF > 220µF
    C15 100nF > 10µF

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    neo386 napisał:
    Uruchomiłem odbiornik superreakcyjny MFJ-8100 i chciałbym głośniej słyszeć odbierane stacje.

Już byście wszystko przerabiali, al tu brak podstawowych informacji od autora:
    Na czym "za słabo słychać"? Masz podpięty głośnik, słuchawki ( jakie mają parametry) , może masz słaby słuch i czy jeszcze coś? :D
  • Poziom 41  
    neo386 napisał:
    Mam rozumieć, że - R11 22Ω > to zwora ? Jaka wartość wystarczy?
    Zwora to: kawałek "drutu" miedzianego.
    neo386 napisał:
    Mam podpięty głośnik 8om https://sklep.avt.pl/glosnik-8-937-1w.html
    Jakikolwiek o rezystancji 8Ω.
    Należałoby również rozważyć sens zamontowania potencjometru (R2, 250Ω) w tym miejscu (schemat).
  • Poziom 12  
    A co tak wogóle ten kawałek drutu ma za zadanie ?
    Skoro trzeba zworę zamiast R13..... a jak połączymy kabelkiem montażowym C13 i 6 nóźkę do zasilania bez zwory to jaka to różnica ?
    Mała rezystancja jak 22om,czy około 0om ma jakieś znaczenie ?
    Czy parametry takie jak grubość drutu czy długość mają znacznie ? Nie rozumiem idei zwory ??
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, neo386! Jeśli używasz głośnika 8Om jako obciążenia wzmacniacza małej częstotliwości, pojemność kondensatora C12 musi zostać zwiększona do 220-470uF. Pojemność tego kondensatora 22uF wystarczająca tylko wtedy, gdy używamy jako obciążenie słuchawki lub głośnik o impedancji nie mniejszej niż 400Om.Przy obciążeniu 8Om użycie dla regulacji głośności potencjometra 250 Om nie sam lepszy sposób. W tym wypadku lepiej wykorzystać regulator głośności na wejściu wzmacniacza mcz. Mówiąc o zworka , prawdopodobnie miałeś na myśli nie R13, a R11. Podaj napięcie zasilania bezpośrednio na pin 6 US lub na + kondensatora C11.Zworka potrzebna tylko wtedy, gdy między punktem zasilania a drugim pinem rezystora R11 - ( między jego pinami ) - znajdują się ścieżki montażu na płytce drukowanej. Przy obciążeniu 8Om zwiększy się prąd zużycia LM386, co może mieć negatywny wpływ na stabilność kaskad wejściowych odbiornika radiowego.. W takim przypadku napięcie zasilania na nich lepiej podawać przez elementarny filtr RC ( zdjęcie ). MFJ-8100 - Przedwzmacniacz czy dodatkowy układ m.cz
  • Poziom 12  
    Pomogłeś mi. (tak myślę) :-) Czekam tylko jak będę miał dostęp do części...