Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budżetowa jednostka do montażu filmów z wakacji.

n.vision 17 Apr 2020 22:35 279 8
    n.vision
    Level 28  
    Cześć,

jak w temacie. Amatorski montaż na oprogramowaniu DaVinci Resolve oraz HitFilm Pro. Delikatne OC. Budżet z gumy(w stronę najlepszej wydajności do ceny). Jednostka z podzespołów jak niżej:

https://www.x-kom.pl/lista/pqe6dgwhu
    Zasilacz Thermaltake SMART SE 530W 80 Plus Bronze 219,00 zł
    Pamięć RAM DDR4 G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ripjaws V Black 419,00 zł
    Obudowa MODECOM OBERON PRO SILENT 189,00 zł
    Płyta główna ASRock B450 Pro4 429,00 zł
    Dysk SSD PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030 379,00 zł
    Procesor AMD Ryzen 5 3600 819,00 zł

Jakieś uwagi?
    Myślę ciągle nad kartą graficzną. Sprawia mi to pewien kłopot. Jakieś porady?
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Witaj.
    Zamiast tego thermaltake lepiej wziąć Be Quiet System Power 9 500W, albo nawet 400W, jak karta to nie będzie jakiś kosmos.
    RAM można wziąć tańszy. Wziąłbym
    https://www.x-kom.pl/p/395469-pamiec-ram-ddr4...ram-16gb-2x8gb-3000mhz-cl16-irdm-x-black.html
    lub https://www.x-kom.pl/p/545038-pamiec-ram-ddr4...a-16gb-2x8gb-3000mhz-cl16-xpg-gammix-d10.html
    a jeśli musi być DDR4-3200 to https://www.x-kom.pl/p/530863-pamiec-ram-ddr4...a-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-xpg-gammix-d10.html
    Jako SSD można dopłacić 20zł do M9PeG - ma ładny radiator.
    Płyta jest OK, ale trzeba się upewnić, czy ma BIOS w wersji obsługującej R5-3600.

Jeśli chodzi o montaż filmów i te programy są w stanie wykorzystać większą ilość rdzeni/wątków - można się zastanowić nad modelem R7-2700. Cena ta sama co R5-3600 w przybliżeniu. Wiadomo, pojedynczy rdzeń szybszy w 3600, ale w 3700 są dwa rdzenie więcej. Tu warto wybrać korzystniejszy dla swoich aplikacji wariant.

Jeśli chodzi o kartę graficzną to o ile gry nie są większym priorytetem - można wybrać najtańszą. Chyba że oprogramowanie obsługuje akcelerację GPU, wtedy warto się zainteresować, czy może korzystać tylko z kart NV, tylko z kart AMD, czy z obu. Jeśli oprogramowanie wykorzystuje akcelerację to można coś ciekawszego dobrać.

Ogólnie w trzycyfrowych cenach byłby RX570 (lub 10% wolniejszy GTX1650), albo z dopłatą 100zł względem nich GTX1650 Super, który jest już szybszy.

Jeszcze jedna uwaga - przy takich zabawach występują długotrwałe obciążenia procesora, więc może mieć sens dorzucenie jakiegoś lepszego chłodzenia niż fabryczne.
    n.vision
    Level 28  
    Sądziłem że ciężko będzie skrytykować ten zestaw, ale świetnie Ci poszło, bardzo dziękuję : ) Skorzystam ze wszystkich rad, a na koniec wrzucę, co ostatecznie zostało zakupione.

Co do renderingu w wymienionych programach, wczytałem się wczoraj i napiszę, może ktoś z tej wiedzy skorzysta:
    * HitFilm Pro kiepsko korzysta z karty graficznej, więc nie ma sensu wrzucać niczego mocniejszego.
    * DaVinci w wersji Pro (płatnej) robi z GPU świetny użytek. Szczególnie przydatny jest vRAM, dlatego zdecyduję się na model RX 570-580 w wersji 8GB. Te Gigabajty uzywane są ponoć do przechowywania klipów w pamięci vRAM w trakcie pracy (nieźle, co?), dzięki czemu praca "na żywo" jest znacznie przyjemniejsza.

Co do procesora, R5-3600 będzie szalenie wydajny do amatorskiej pracy, w tej chwili kobieta moja do montażu filmów z wakacji używa i5 3570 i trochę tnie. Jednowątkowo w Cinebench R20 Ryzen 3600 vs i5 3570 to 478 do 275 punktow. Wielowątkowo to 1041 do 3689 punktów. Zastanawiałem się nawet, żeby zamiast R5 3600 zakupić R5 1600AF. Zobaczymy.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    n.vision wrote:
    Sądziłem że ciężko będzie skrytykować ten zestaw, ale świetnie Ci poszło, bardzo dziękuję : ) Skorzystam ze wszystkich rad, a na koniec wrzucę, co ostatecznie zostało zakupione.

To był bardziej zestaw propozycji niż krytyka, bo sam zestaw był dobrany fajnie.

1600AF byłby zdecydowanie tańszy, ale wydajność pojedynczego rdzenia ma znacznie niższą niż 3600. A sprawdzałeś (czy udało Ci się w ogóle znaleźć takie info), czy te programy zrobią większy użytek z 8R/16W, czy lepiej 6R/12W (z szybszym pojedynczym rdzeniem)?

Rozumiem, że sprawdzałeś też, że programy te są w stanie korzystać z kart AMD (niektóre potrafią tylko z NV korzystać)?
    n.vision
    Level 28  
    Tak, wiem że propozycja, bardzo Ci za te uwagi dziękuję. Propozycje do zestawu zbierałem, sugerując się w większości Twoimi uwagami w innych postach, stąd przekonanie o "nietykalności" zestawu : )

Odnośnie RX 570 - dziękuję że pytasz. Sprawdziłem, DaVinci z powodzeniem korzysta z kart AMD pokroju RX 570. HitFilm Pro, tak jak pisałem, praktycznie nie korzysta z GPU. Ciekawostka jest taka, że nawet Adobe Premiere Pro korzysta z powodzeniem z Polarisów, ale widziałem że trzeba coś zmieniać w plikach rejestru, żeby uruchomić w tym oprogramowaniu OpenCL. Zupełnie idiotyczne, bo mamy 2020 rok, po ziemi jeżdżą autonomiczne samochody. Z kolei karty NVidii z tego przedziału cenowego nie mają 8GB vRAM. Ciężki orzech do zgryzienia, trzeba doczytać.

Odnośnie Twojego pytania o CPU: porównanie Ryzena 2700 vs 3600 w liczbach wypada na korzyść jednostek wielordzeniowych, ale to tylko pół prawdy. Benchmarki lubią liczby, więc zmierzą prędkość renderu i tu zwykle wielowątkowe procesory dobrze sobie radzą. Mam wiedzę z internetu i z tego co wiem, wysoka wydajność jednowątkowa przydaje się w "tajmlajnie" (timeline), w trakcie pracy, kiedy odtwarzasz po raz setny "surowy", nieprzetworzony klip z nałożonymi efektami - w pakiecie Adobe mniej "tnie" przy Ryzenie 3600 względem 2700, właśnie z uwagi na wydajność jednowątkową. Gdzies znalazlem takie informacje, ale nie pamiętam gdzie, więc nie traktuj tej wiedzy bardzo poważnie. Ja sie na tym bardzo słabo znam.
    chojinka
    Level 29  
    Warto dokupić dysk na magazyn. Zobaczysz że szybko się przyda a filmy w tych czasach zajmują sporo miejsca. Chłodzenie na procka wydajne i ciche też jest ważne
    n.vision
    Level 28  
    chojinka wrote:
    Warto dokupić dysk na magazyn. Zobaczysz że szybko się przyda a filmy w tych czasach zajmują sporo miejsca. Chłodzenie na procka wydajne i ciche też jest ważne

Dzięki za uwagę, dysk na magazyn jest na stanie. Chłodzenia w pierwszej kolejności nie będe kupował, możliwe że fabryczne wystarczy. Wymienię, jesli będzie generowało hałas.

Sprawdziłem za to obudowę Modecom Oberon Pro Silent. Bardzo przemyślana konstrukcja, nie dziwię się, że dt1 często ją poleca. 4 porty usb, regulacja obrotów wentylatorów, ergonomia, cena. Ale:
    1. wygłuszenie nie ma sensu, bo wg. testów na youtube, widziałem 3, maty wygłuszające podnoszą temperaturę w obudowie, więc prędkość wentylatorów i hałas, co niweluje efekt wygłuszania
    2. wentylatory zastosowane w obudowie są ponoć bardzo niskiej jakości, czyli umiarkowanie głośne
    dt1
    Admin of Computers group
    Same maty nie podnoszą raczej mocno temperatury w obudowie. Ciepła przez blachy i tak raczej niewiele ucieka, większość jest wywiewana.

Wentylatory nie sa mistrzostwem świata, ale jak się trzyma głowę poza obudową to nie są specjalnie uciążliwe. Przy zestawie, gdzie będzie generowane ciepło głównie z samego CPU, bez dodatkowych setek Wat z grafiki, raczej nie będzie tu problemu.

Ryzen 2700X z RX570 niedawno w tej obudowie składałem z chłodzeniem Fera i przy obciążeniach wynikających z gier nie było dla mnie jakiegoś specjalnego dramatu. Wentylatory sterowane były przez płytę, Właściwie to wentylatory na karcie graficznej zagłuszały całą resztę przy dużym obciążeniu.