Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wiertarka Bosch pbh 220 re Filtr przeciw-zakłóceniowy? Potwierdzenie diagnozy

18 Apr 2020 11:47 444 3
  • Level 20  
    Witajcie,
    Normalnie takiego pecha to jeszcze nie miałem. Na jeden otwór w ścianie z betonu "zużyłem" dwie wiertarki a i tak nie wywierciłem wszystkiego :D.
    Ale do rzeczy. Zacząłem sobie spokojnie wiercić wspomnianą wiertarką w ścianie. Po niecałej minucie wiercenia z udarem (nie, nie tak jak większość ludzi "na chama") w wiertarce coś strzeliło i z okolic włącznika (na dole) zapachniało czymś dziwnym. Nigdy nie wąchałem "wybuchniętych" kondensatorów, może to taki zapach ;). Po krótkiej analizie schematów montażowych wiertarki dowiedziałem się że ten element to filtr przeciw zakłóceniowy. Jak wiadomo ma trzy wyprowadzenia: dwa idą bezpośrednio do zasilania i trzecie do silnika wiertarki.
    Nigdy nie serwisowałem wiertarek, ba nawet od napięcia przemiennego trzymałem się z daleka, stąd mam kilka pytań.
    Wiertarka po podłączeniu do sieci i naciśnięciu spustu wywala korki. Ani wyłącznik, ani reszta elementów w wiertarce nie jest przypalona. Szczotki są w dobrym stanie. Komutator wygląda ok. Zacząłem sobie mierzyć wszystko najprostszym miernikiem UNI-T (ustawionym na "piszczyk"). Ten cały filtr przeciw-zakłóceniowy nie wykazuje zwarcia między żadnym z trzech wyjść. Przyłożenie wyprowadzeń miernika do szczotek silnika skutkuje zwarciem. Po podpięciu wyprowadzeń miernika do bolców wtyczki i naciśnięciu spustu - znowu mamy zwarcie.
    Pytanie1: Zwarcie w przypadku podpięcia miernika pod szczotki silnika to rzecz normalna.
    Pytanie2: Możliwe, że filtr przeciw zakłóceniowy jest walnięty, ale tego miernikiem nie jestem w stanie sprawdzić?
    Pytanie3: Zwarcie na bolcach wtyczki wiertarki to nienormalna rzecz.
    Pytanie4: Czy chwilowa praca wiertarki bez filtra nie wpłynie negatywnie na jej żywotność?

Pozdrawiam!
  • Level 25  
    VIGOR_PICTURES wrote:
    Po podpięciu wyprowadzeń miernika do bolców wtyczki i naciśnięciu spustu - znowu mamy zwarcie.
    Pytanie1: Zwarcie w przypadku podpięcia miernika pod szczotki silnika to rzecz normalna.
    Pytanie2: Możliwe, że filtr przeciw zakłóceniowy jest walnięty, ale tego miernikiem nie jestem w stanie sprawdzić?
    Pytanie3: Zwarcie na bolcach wtyczki wiertarki to nienormalna rzecz.
    Pytanie4: Czy chwilowa praca wiertarki bez filtra nie wpłynie negatywnie na jej żywotność?

Zwarcie po podłączeniu miernika pod szczotki silnika to rzecz normalna bo obwód zamyka się poprzez uzwojenia wirnika
    Wiertarka może spokojne pracować bez tego filtra
    Zwarcie na bolcach może powodować ten filtr lub uszkodzony wyłącznik
  • Level 20  
    Dzięki. Podjąłem decyzję o oddaniu sprzętu do serwisu. Wiertarka magicznie przestała wywalać korki. Nie reaguje też na naciśnięcie spustu. Tak przynajmniej będę miał gwarancję.
    Jak sprzęt wróci z serwisu to poinformuję o usterce.
  • Level 20  
    Witajcie!
    Dzisiaj dzwonili z serwisu. Uszkodzony włącznik i kondensator. Reszta maszyny w stanie idealnym. Niestety cena naprawy nieszczególnie miła - 170 złotych. Biorąc pod uwagę koszt samego włącznika (~~140 zł), nie jest jeszcze tak źle.
    Pozdrawiam!