Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka bramy dwuskrzydłowej - centrala GENIUS JA592

TypowyMajsterkowicz 18 Apr 2020 15:42 18237 12
Relpol
 • #1
  TypowyMajsterkowicz
  Level 7  
  Witam wszystkim
  Szukałem rozwiązania na forum, jednak znalazłem tylko schematy podłączenia i podłączenie zworek.
  Sterownik GENIUS JA592 jest już podłączony, siłowniki zamontowane i podłączone. Obecnie nie ma możliwości podłączenia fotokomórek (zabudowa na to nie pozwala). Po założeniu zworek w złączu 11>14 i 12,13>19 skrzydła bramy ruszyły po naciśnięciu przycisku na płycie sterownika. Niestety, jedno skrzydło otwierało się a drugie zamykało (sądzę, że to tylko kwestia zamiany przewodów siłownika). Niestety, siłowniki nie reagują podczas używania pilota. Słychać jedynie przekaźnik podczas naciskania przycisku. W instrukcji sterownika podłączenie nie jest rozpisane zbyt dokładnie, więc szukam pomocy na forum. Ktoś jest w stanie wyjaśnić, w jaki sposób programuje się piloty, czas otwierania bramy bez fotokomórek oraz podpowiedzieć czy wszystko jest podłączone czy może czegoś brakuje? Nie jestem specem od automatyki bram, więc proszę o wyrozumiałość :)
  W załączniku zdjęcia centrali oraz odbiornika. Automatyka bramy dwuskrzydłowej - centrala GENIUS JA592 [img-1] Automatyka bramy dwuskrzydłowej - centrala GENIUS JA592
 • Relpol
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Próbowałeś dopisywać piloty czy tylko naciskałeś? Czy na odbiorniku przy przyciskaniu przycisku pilota zapala się któraś LEDka?.
  Do ustawiania czasów bardzo przydaje się pilot, bo siedzenie w kucki przy centralce za skrzydłem i majdrowanie kabelkami jest niezwykle upierdliwe. Tak że najpierw spowoduj reakcję siłowników na piloty a potem reszta.
  Zworki OK, kabelki na siłownikach zamień tak , żeby po podłączeniu do prądu i zwarciu OPEN A z minusem oba skrzydła zaczęły się otwierać.
 • #3
  TypowyMajsterkowicz
  Level 7  
  Według instrukcji jeden z pilotów powinien być już zaprogramowany (z 4 pilotów tylko ten jeden załączał przekaźnik). Przy naciskaniu przycisku na pilocie zapala się czerwona dioda na odbiorniku - brak reakcji siłowników. Microswitche ustawione jak w instrukcji, czyli nr 1 w pozycji ON - otwieranie obu skrzydeł jednocześnie, reszta na off.
 • Relpol
 • #4
  glider33
  Level 23  
  Jeżeli cyka przekaźnik na radiu to znaczy, że masz pliot zaprogramowany na drugim kanale w odbiorniku i brama nie będzie ci działać, chyba że wyjście przekaźnika NO połączysz z wejściem open A w centrali i masą. Wyczyść pamięć dbiornika i ponownie zaprogramuj pilota na kanale pierwszym odbiornika.
 • #5
  TypowyMajsterkowicz
  Level 7  
  Kolejna próba i niestety bez powodzenia. Po podłączeniu styku NO odbiornika z wejściem Open_A centrali brama otwiera się (w zasadzie tylko jedno skrzydło - drugie lekko drgnie i stoi w miejscu) a później oba skrzydła nie chcą się zamknąć. Słychać buczenie silników ale skrzydła stoją w miejscu. Przewody czarny i brązowy zamieniane miejscami, nadal to samo.

  Dokładniejsze podłączenie

  Listwa dla siłowników:
  1 - niebieski
  2 - brązowy + kondensator
  3- czarny + kondensator
  4,5,6 analogicznie.

  Zworki 11>14 i 12+13>19

  Microswitche:
  Siła domykania- SW1 - ON, SW2- ON, SW3- OFF, SW4, SW5, SW6 analogicznie
  Opóźnienie zamykania 5s - SW11 - ON, SW12 - OFF
  Opóźnienie skrzydła(domykanie, czerwona kostka) - SW1- ON, SW2-OFF

  Siłowniki: FAAC Genius GBAT 300
  Odbiornik: Genius Bravo
  Centrala sterująca BRAIN 592 (odpowiednik faac 452)

  Już drugi dzień się z tym męczę. Może ktoś znajdzie rozwiązanie tego problemu
 • #6
  glider33
  Level 23  
  TypowyMajsterkowicz wrote:
  Już drugi dzień się z tym męczę. Może ktoś znajdzie rozwiązanie tego problemu
  Zamiast się męczyć, po prostu zajrzyj do instrukcji i przeczytaj o programowaniu zaawansowanym poprzez przyciśnięcie przycisku F przez ponad 3 sekundy ;)

  TypowyMajsterkowicz wrote:
  Zworki 11>14 i 12+13>19

  12 i 13 podłącz do masy np. do 15
 • #7
  TypowyMajsterkowicz
  Level 7  
  O programowaniu czytałem instrukcję już wielokrotnie. Po naciśnięciu przycisku F na centrali brama otwiera się. Później mam podać sygnał na pin Open_A, gdy brama otworzy się maksymalnie. Problem w tym, że gdy brama się otwiera odbiornik nie reaguje na pilota a silnik buczą przy maksymalnie otwartej bramie. Jak już przestaną, to nie można jej później zamknąć. Ktoś może podać jakieś konkretne informacje czy tylko te szczątkowe, które i tak się nie sprawdzają?
 • #8
  CieplyMac
  Level 1  
  Doszles co jest nie tak bo mam taką samą sytuacje z tą brarama
 • #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Co do przedostatniego postu : podawanie sygnału na Open A oznacza krótkie zwieranie go z minusem (czyli 14, 15 lub 16), jeśli autor próbował radiem i radio (a nie centralka) nie reagowało, to sugeruję najpierw dopisać piloty do odbiornika....
  A co do ostatniego postu - może by autor MAKSYMALNIE uściślił co idzie nie tak i to b. dokładnie co oo kolei robił i jak podpiął centralkę, bo poprzedni post to było nieco " błądzenie we mgle"....

  Te centralki są naprawdę proste w ustawianiu - jak budowa cepa. Są pewne niuanse ale trzeba tutaj dać maksimum faktów coby je wyprostować.
 • #10
  TypowyMajsterkowicz
  Level 7  
  Po co pisać kilka razy to samo? Podłączenia zostały opisane w poście #1 i #5. Piloty programowane kilka razy bez rezultatu (odbiornik działał poprawnie, brama otwierała się, ale po tej czynności już nie mogła się zamknąć), później odbiornik został odłączony i centrala była programowana przez podawanie sygnałów na styk Open_A za pomocą przycisku chwilowego. Finalnie płyta została oddana na gwarancję, gdzie stwierdzono wadę fabryczną, która uniemożliwiała zmiany pracy siłowników (brama otworzyła się maksymalnie i zamiast zmienić kierunek znowu powtarzała procedurę otwarcia).
 • #11
  damian.kot1
  Level 14  
  Witam!
  Ja z kolei mam dziwny przypadek. Wcześniej była zamantowana centrala od FAAC 414 ( bliźniacza centrala), niestety się spaliła więc kupiłem zestaw Genius. Kostki połączenieowe i styki wyglądają tak samo, radio też więc zamontowałem centralę wpiąłem radio ( od FAAC ) i programuję i tu zonk...
  W programowaniu prostym otwiera się, daję zworę na pin 9 ( lub pilotem) w maksymalnym otwarciu i niby zaskakuje ale przy impulsie na zamykanie brama zamyka sie tylko około 3 sekundy i staje.
  Przy programowaniu zaawansowanym brama numer 1 programuje sie niby ok ale brama numer 2 też staje po 3-4 sekundach na zamknięciu.
  Moc siłowników na 4
  Co robie nie tak ?
 • #13
  damian.kot1
  Level 14  
  Zacząłem od zamkniętej bramy, wszystko jak w instrukcji.
  Na Faac-u działało tak jak trzeba więc okablowanie raczej powinno być ok.
  Co jeszcze było dziwne to to, że po zaprogramowaniu zaawansowanym ( juz po zakończeniu) brama nr 1 ( ta która jako jedyna działała jako tako) zamykała sie w trybie zwolnionym

  Problem rozwiązany. Okazało się , że miałem jeszcze krańcówki otwarcia bramy podpięte w Facc-u ale pominiąte programowo. Trzeba było je tylko odpiąć od listwy i zadziałało ( były zbędne i wprowadzały zamieszanie)
  Dzięki