Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piec C.O. na węgiel b±bluje woda.

Wiecznylowca 18 Apr 2020 21:22 1365 34
    Wiecznylowca
    Level 4  
    Witam od pewnego czasu gdy rozpalam w piecu po jakim¶ czasie przy już 60 stopniach Celsjusza zaczyna mi się w piecu gotować, woda strasznie b±bluje i piszczy. Dodam że mam bojler który mogę również elektrycznie nagrzewać. Pompka sprawdzałem działa, gdyż po wył±czeniu jej, nagle temperatura wzrasta w w bojlerze woda zaczyna b±blować. Gdzie jest problem? Mieszkam tutaj od trochę ponad roku i nigdy takich problemów nie miałem. Może trzeba ten piec jako¶ odpowietrzać czy co¶? Dodam kilka zdjęć jak piec wygl±da Piec C.O. na węgiel b±bluje woda. Piec C.O. na węgiel b±bluje woda. Piec C.O. na węgiel b±bluje woda. Piec C.O. na węgiel b±bluje woda. Piec C.O. na węgiel b±bluje woda. Piec C.O. na węgiel b±bluje woda.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Mógłby¶ ten czarny zbiornik pokazać tak, by rurki były widoczne ? Bardzo cienka rura wychodzi z kotła.
    Wiecznylowca
    Level 4  
    Piec C.O. na węgiel b±bluje woda. co chodzi o to?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Czy uzupełniałe¶ wodę w instalacji? Wiesz jak to zrobić?
    Wiecznylowca
    Level 4  
    [img-0] tak trn zaworek odkręcam i dopuszczam wodę do bojlera

Dodano po 1 [minuty]:

Piec C.O. na węgiel b±bluje woda.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Nie do bojlera, tylko do układu co. Nie mogę stwierdzić, czy ten układ co jest otwarty, czy zamknięty. Z tego co spróbowałem ogl±dn±ć to mam wrażenie, że zamknięty, Czy jest gdzie¶ zawór bezpieczeństwa?
    Wiecznylowca
    Level 4  
    Wszystkie zawory wszystkie wyj¶cia dodałem zdjęcia nic więcej tam już nie ma niż na tych zdjęciach
    stanislaw1954
    Level 43  
    Je¶li uzupełniasz wodę w instalacji CO, to jak wiesz, kiedy jest uzupełniona (jest tyle co trzeba)?
    Wiecznylowca
    Level 4  
    Jedyne co uzupełniam to wła¶nie to co pokazywałem kiedy woda spływa do rury z bojlera wtedy stwierdzam że bojler jest uzupełniony nic innego nikt mi nie mówił. Jest to ierwszy piec jaki obsługuje wcze¶niej mieszkaj±c w innych mieszkaniach nie miałem takiego pieco więc jestem zupełnym laikiem w tych sprawach
    stanislaw1954
    Level 43  
    Czy chodzi o to poł±czenie niebieskie za bojlerem?
    Wiecznylowca
    Level 4  
    To nie jest poł±czenie tylko sterowanie podgrzaniem wody. A mi chodzi o to że woda w samym piecu gdy się nagrzewa to strasznie wyje albo bombluje
    ryni1
    Level 12  
    W tej chwili pewnie grzejesz tylko CWU, wiec kocioł ma za duż± moc, wypełnij połowę komory zasypowej szamotem, w ten sposób zmniejszysz objęto¶ć jednocze¶nie pal±cego się opału, a ty samym zmniejszaj±c moc kotła.
    stanislaw1954
    Level 43  
    ryni1 Pewnie w tym tkwi istota problemu. Próbuję ustalić, jak uzupełnia się wod± układ.
    Wiecznylowca wrote:
    To nie jest poł±czenie tylko sterowanie podgrzaniem wody.
    Tak teraz to zauważyłem, że jest to dekiel grzałki i przewodów.
    Nie mogę znaleĽć gdzie, albo jak, po uzupełnieniu wody -wiesz, że już układ jest napełniony wod±.
    Wiecznylowca wrote:
    A mi chodzi o to że woda w samym piecu gdy się nagrzewa to strasznie wyje albo bombluje
    To wiem, ale bez zrozumienia, jak uzupełniasz wodę, a tym samym wyganiasz powietrze z układu, dalej nie da się doradzać.
  • Helpful post
    sylwester1006
    Level 9  
    Masz zapowietrzony układ. Odpowietrzyć należy w najwyższym punkcie ,w tym przypadku przy zbiorniku kompensacyjnym. Je¶li jest tam ¶rubunek to delikatnie poluzuj(nie odkręcaj!) .Gdy pojawi się woda dokręć. Gdyby nie było słychać syku uchodz±cego powietrza ani nie pojawiła się woda delikatnie otwórz zawór do napełniania układu. W momencie pojawienia się wody przy poluzowanym ¶rubunku zamknij zawór i dokręć ¶rubunek.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Wiecznylowca Możesz pokazać, gdzie jest wyprowadzona rura, od ładnie nazwanego "zbiornika kompensacyjnego" ta z góry id±ca w dół, a póĽniej zakręcaj±ca w lewo?
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Czy to na pewno jest 60 stopni? Może termometr przekłamuje? Normalnie co¶ takiego byłoby w znacznie wyższych temperaturach. Trzeba bezwzględnie sprawdzić czujniki temperatury (termometry), gdyż może doj¶ć do tego, że się nie¶wiadomie zagotuje wodę w kotle.
    Wiecznylowca
    Level 4  
    sylwester1006 wrote:
    Masz zapowietrzony układ. Odpowietrzyć należy w najwyższym punkcie ,w tym przypadku przy zbiorniku kompensacyjnym. Je¶li jest tam ¶rubunek to delikatnie poluzuj(nie odkręcaj!) .Gdy pojawi się woda dokręć. Gdyby nie było słychać syku uchodz±cego powietrza ani nie pojawiła się woda delikatnie otwórz zawór do napełniania układu. W momencie pojawienia się wody przy poluzowanym ¶rubunku zamknij zawór i dokręć ¶rubunek.
    Czyli chodzi o t± końcówkę aby poluzować tak?
  • Helpful post
    roman 18
    Level 23  
    Witajcie, kolego według tego co widać to naczynko przelewowe jest za nisko i po wyga¶nięciu ognia poziom wody się zmniejsza i do wężownicy bojlera dostaje się powietrze, następnie gdy zaczynasz palić woda zwiększa objęto¶ć i powietrze w wężownicy zostaje zamknięte i to powietrze powoduje odgłos przelewania i bomblowania, ale oprócz tego zbiorniczek na samej górze powinien mieć otworek napowietrzaj±cy. pozdrawiam.
  • Helpful post
    ryni1
    Level 12  
    To co można powiedzieć o tej instalacji to widzę w niej jeden poważny bł±d, przył±cze do zbiornika przelewowego ma zbyt mał± ¶rednicę, zgodnie z norm± powinna mieć DN25 od kotła do naczynia, czyli albo rura 1cal, albo miedĽ 28mm.

Z opisu kolegi wnioskuje, że jest to układ otwarty
    Wiecznylowca wrote:
    Jedyne co uzupełniam to wła¶nie to co pokazywałem kiedy woda spływa do rury z bojlera wtedy stwierdzam że bojler jest uzupełniony nic innego nikt mi nie mówił. Jest to ierwszy piec jaki obsługuje wcze¶niej mieszkaj±c w innych mieszkaniach nie miałem takiego pieco więc jestem zupełnym laikiem w tych sprawach

Moim zdaniem do uzupełniania wody służy przył±cze pomiędzy kotłem, a WC, które widać na 2 zdjęciu.

A wszystkich problemów dopatrywał bym się w kotle, jest to do¶ć leciwa konstrukcja i nie ma szczelnie zamykanych drzwiczek, oraz miarkownika, więc to oraz grzanie tylko na CWU powoduje, że trudno ten kocioł opanować.

Edit:
    Zapomniałem, naczynko rzeczywi¶cie za nisko powinno być 30cm wyżej.
    Wiecznylowca
    Level 4  
    roman 18 wrote:
    Witajcie, kolego według tego co widać to naczynko przelewowe jest za nisko i po wyga¶nięciu ognia poziom wody się zmniejsza i do wężownicy bojlera dostaje się powietrze, następnie gdy zaczynasz palić woda zwiększa objęto¶ć i powietrze w wężownicy zostaje zamknięte i to powietrze powoduje odgłos przelewania i bomblowania, ale oprócz tego zbiorniczek na samej górze powinien mieć otworek napowietrzaj±cy. pozdrawiam.

Okej no ale to dziwne gdyż jest to już kilkunastoletni bojler jak i piec. Wiem że prędzej czy póĽniej będę musiał go wymienić lecz na ten moment on nic nie dawał oznak takich jak na ten moment. Owszem jak była wysoka temperatura to wyło chwilami w piecu ale potrafiło doj¶ć do 90 stopni zamknęło się drzwiczki i było okej bo powietrze się nie dostawało i płomień gasł co za tym szło temperatura również. Może jedynym problemem jest to że zbyt szybko dolewana była woda. Dzisiaj może spróbuje dolac powoli i przez dłuższy czas nawet jeżeli będę słyszał że woda już się dolala (gdy jest pełny zbiornik to woda naddatek wody spuszcza się rurka do kanalizacji) to troszkę przytrzymam aby jeszcze powietrze uleciało

Dodano po 1 [minuty]:

ryni1 wrote:
    To co można powiedzieć o tej instalacji to widzę w niej jeden poważny bł±d, przył±cze do zbiornika przelewowego ma zbyt mał± ¶rednicę, zgodnie z norm± powinna mieć DN25 od kotła do naczynia, czyli albo rura 1cal, albo miedĽ 28mm.

Z opisu kolegi wnioskuje, że jest to układ otwarty
    Wiecznylowca wrote:
    Jedyne co uzupełniam to wła¶nie to co pokazywałem kiedy woda spływa do rury z bojlera wtedy stwierdzam że bojler jest uzupełniony nic innego nikt mi nie mówił.
    Jest to ierwszy piec jaki obsługuje wcze¶niej mieszkaj±c w innych mieszkaniach nie miałem takiego pieco więc jestem zupełnym laikiem w tych sprawach

Moim zdaniem do uzupełniania wody służy przył±cze pomiędzy kotłem, a WC, które widać na 2 zdjęciu.

A wszystkich problemów dopatrywał bym się w kotle, jest to do¶ć leciwa konstrukcja i nie ma szczelnie zamykanych drzwiczek, oraz miarkownika, więc to oraz grzanie tylko na CWU powoduje, że trudno ten kocioł opanować.

Okej ale nigdy wcze¶niej tak nie robił to może rzeczywi¶cie zbyt szybko woda jest uzupełniana i tylko trzeba przy trzymać dłużej aby woda jeszcze się do uzupełniła?
    roman 18
    Level 23  
    Kolego jeżeli nie masz otworu u góry w naczynku to to naczynko nigdy po dopuszczeniu wody nie pozostanie pełne bo czę¶ć wody po zamknięciu dopuszczania wypłynie przelewem na zasadzie lewara. A to że w tej instalacji jest wiele niezgodno¶ci to zupełnie inna sprawa. pozdrawiam.
    Wiecznylowca
    Level 4  
    roman 18 wrote:
    Kolego jeżeli nie masz otworu u góry w naczynku to to naczynko nigdy po dopuszczeniu wody nie pozostanie pełne bo czę¶ć wody po zamknięciu dopuszczania wypłynie przelewem na zasadzie lewara. A to że w tej instalacji jest wiele niezgodno¶ci to zupełnie inna sprawa. pozdrawiam.

No dobrze to jest zrozumiałe, lecz dziwi mnie to że od jakiego¶ czasu dopiero się to pojawia a nigdy wcze¶niej piec tak nie robił. Gdyby była tak wadliwa konstrukcja to by już robił tak od dawna a nie od pewnego czasu. Może bojler wytwarza jakie¶ ci¶nienie gdy grzałka w nim jest podł±czona potem gdy ja wył±czam to piec nie ma siły przebicia i woda zostaje w piecu a następnie wytwarza się ci¶nienie które powoduje bomblowanie w samym piecu
    roman 18
    Level 23  
    Kolego, moim zdaniem czę¶ć tego powietrza z wężownicy zostaje pchnięta do kotła i tam przy zbyt szybkim nagrzewaniu się wody w piecu powoduje te odgłosy, spróbuj ograniczyć powietrze przy rozpalaniu zobaczysz czy to co¶ zmieni, a to że co¶ było dobrze a teraz dzieje się inaczej to nie jest tłumaczenie,kiedy¶ też byli¶my młodzi. pozdrawiam.
    Wiecznylowca
    Level 4  
    Okej spróbuję dzisiaj dolac wody powoli a następnie przy rozpalaniu nie nawale dużo do pieca tylko na spokojnie przy lekko otwartych drzwiczkach może w tym tkwi problem. Dzisiaj wieczorem zobaczę czy to co¶ da
    ryni1
    Level 12  
    Tak ilo¶ć ¶wieżej wody może mieć jaki¶ wpływ na podgotowywanie bo zawiera ona więcej powietrza, które musi się z niej wydostać, jednak bulgotanie piszczenie i syczenie wskazuje jeszcze na zbyt duż± moc kotła, w tej chwili grzanie tylko CWU przypomina próbę podgrzania szklanki wody na wiaderku pełnym płon±cego węgla i o ile tak± szklankę możesz zdj±ć z tego wiaderka gdy woda się zagotuje o tyle z węglem w kotle nic nie zrobisz, musi się on wypalić i oddać ciepło. Jeżeli chciał by¶ np. zmniejszyć zasyp musisz go zmniejszyć do tak cienkiej warstwy na ruszcie, że po prostu to się nie wypali, dla porównania dodam, że ja do podgrzania 300l CWU zużywam około 20l drobnego drewna.

Zapytam jeszcze jakiego paliwa używasz bo to akurat mogło się zmienić i ma wpływ na pracę kotła, je¶li jest to węgiel jak± ma kaloryczno¶ć, je¶li drewno jakie li¶ciaste, iglaste, jaki gatunek?

Edit:
    Zauważyłem jeszcze jeden bł±d, w tym układzie pompa kotłowa jest na powrocie, to powoduje konieczno¶ć podniesienia naczynia przelewowego o 0,7m powyżej wysoko¶ci podnoszenia pompy, czyli jeżeli jest to pompa 25/40 to naczynie przelewowe powinno być na wysoko¶ci 4,7m nad pomp±, inaczej pompa wysysa cał± wodę z górnej czę¶ci układu, czyli w tym przypadku z bojlera, albo każdorazowo wyrzuca spor± cze¶ć wody z układu zasysaj±c jednocze¶nie powietrze.
    Spróbuj przepalić nie wł±czaj±c pompy może układ zadziała grawitacyjnie, tylko cały czas obserwuj kocioł żeby nie doszło do tragedii.
    hajs444
    Level 17  
    Wiecznylowca wrote:
    Pompka sprawdzałem działa, gdyż po wył±czeniu jej, nagle temperatura wzrasta w w bojlerze woda zaczyna b±blować.

Działać może i działa tylko pytanie jak± ma wydajno¶ć. Być może nie jest w stanie odebrać takiej ilo¶ci ciepła z pieca. SprawdĽ filterek przed pomp± czy nie jest zabrudzony. Co do samej pompy ma ona od strony silnika ¶rubkę na płaski ¶rubokręt, odkręć j± (podstaw co¶ bo może trochę wody polecieć ) wsadĽ ¶rubokręt i spróbuj zatrzymać pompę. Je¶li uda ci się bez najmniejszego wysiłku zatrzymać wirnik to pompa do wymiany. Je¶li wirnik będzie sprawiał efekt swego rodzaju wyrywania ¶rubokręta z dłoni to pompa jest jeszcze ok. Tak samo je¶li już zatrzymasz a pompa będzie miała problemy z ruszeniem lub będzie ruszać bardzo powoli. Ogólnie powinna ruszyć z kopyta.
    Po za tym Je¶li grzejesz teraz samo CWU to wystarczy tak naprawdę pół koszyka drewna. Już na starcie przymykasz piec bo nie masz gdzie oddać tak dużej ilo¶ci ciepła. Z drugiej strony nie ma co się oszukiwać ten piec ma pewnie z dobre 30 lat. Przez ci±głe dopuszczanie ¶wieżej wody powstaj± do¶ć duże osady mineralno- wapienne nad komor± spalania tam gdzie jest największa temperatura. Na takiej powierzchni dużo łatwiej powstaje efekt gotowania.
    Nie ma co szukać przyczyny w wadliwym zamontowaniu zbiornika wyrównawczego. Nawet je¶li go uniesiesz (tak jak powinien być) to i tak woda ci się będzie gotować. Je¶li przez tyle lat działało to i teraz będzie działać. Przyczyny raczej szukałbym w zabrudzonym filterku, pompie, dużej ilo¶ci osadów lub nieprawidłowym użytkowaniu pieca.
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Może tak zdało by się poczy¶cić te filtry wstawione w układzie? :D
    101pawel
    Level 27  
    Wszystko co do tej pory napisano nie jest powodem "b±blowania". Powód jest jeden - powietrze w tym kotle. Na skutek istnienia pęcherza powietrza blacha kotła jest w miejscu w tym miejscu ogrzewana do temperatury powyżej 100°C co skutkuje miejscowym jej gwałtownym odparowywaniem - gotowaniem się - na powierzchni wyznaczonej przez ten pęcherz. Jak dp tego mogło doj¶ć? Kocioł jest stary, a instalacja prawdopodobnie nie była płukana od nowo¶ci. Je¶li dochodziło do opróżniania jej z wody z powodu przeróbek, czy likwidowania nieszczelno¶ci, spuszczano wodę, ale nigdy do zera, czyli do opróżnienie kotła. Kolejne napełniania i wymuszona pomp± cyrkulacja naniosły do kotła pewnie kilka wiader szlamu. Mogło się zdarzyć, że ten szlam czę¶ciowo osadzał się na sklepieniu kotła, to spowodowało niedrożno¶ć albo kanału w wymienniku, albo przegrody na czę¶ci płaskiej sklepienia.
    Moim zdaniem z "b±blowaniem" żyć do czasu zakończenia sezonu grzewczego, a potem spu¶cić wodę z całego układu i dokładnie przepłukać kocioł. Potem napełnić instalację od góry, tzn. od najwyższego jej punktu. Wodę wlewać bardzo powoli.
    Je¶li się tego nie zrobi, a mam co do diagnozy rację, to ten kocioł się rozszczelni najpóĽniej w najbliższym sezonie - w miejscu pęcherza oprócz efektów akustycznych następuje przy¶pieszone utlenianie się stali.
    Pozdrawiam
    hajs444
    Level 17  
    101pawel wrote:
    Potem napełnić instalację od góry, tzn. od najwyższego jej punktu. Wodę wlewać bardzo powoli.

No to¶ chłopie pojechał.....
    Od kiedy to się instalacje napełnia od góry?
    Każd± instalację napełnia się od dołu (najlepiej przez powrót), aby jak najlepiej odprowadzić z niej powietrze które ujdzie przez zbiornik wyrównawczy lub odpowietrzniki.
    Po za tym jak widać na zdjęciu od góry pieca jest rura zasilaj±ca. Według jakich praw fizyki miało by się tam zebrać powietrze które grawitacyjnie zawsze unosi się do góry (no chyba że ta rura jest zatkana, ale w takim przypadku bojler w ogóle nie byłby grzany).