Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chińska kamera cofania. - Obraz do góry nogami.

18 Kwi 2020 22:05 843 29
  • Poziom 6  
    Witam. Nie mogłem znaleźć odpowiedniego działu, więc piszę do Was, chyba najbliżej?
    Kupiłem chińską kamerkę cofania w ramce tablicy rejestracyjnej. Wszystko śmiga ładnie, tyle, że obraz jest do góry nogami. Nie mogę nic zmienić w menu, a ramka do góry nogami wyglądałaby dziwacznie. Próbowałem odwrotnie zamontować samą kamerkę, ale trzeba nawiercić otworki w obudowie na śrubki i sama obudowa na górze ma inny nieco kształt, przez co nie pasuje właściwie. Zostawiam to jako ostateczność. Może miał ktoś taki problem i poradził sobie bez tak drastycznych działań? Link do aukcji z moją kamerką:

https://allegro.pl/oferta/rejestrator-jazdy-kamera-cofania-w-lusterku-16gb-8764119581

Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    Czy sam obraz który zostaje nagrywany jest odwrócony? jeżeli nie to pewnie pomyłka w fabryce i twój wyświetlacz został założony na odwrót.
  • Poziom 39  
    W tym lusterku masz przyciski to i jakieś menu powinieneś mieć do ustawiania.
  • Poziom 27  
    p1ot98 napisał:
    Czy sam obraz który zostaje nagrywany jest odwrócony? jeżeli nie to pewnie pomyłka w fabryce i twój wyświetlacz został założony na odwrót.
    Trochę się naśmiewam, ale koronawirus atakował tylko ciało, a tu dosięgł umysłu. Na pewno nie ma możliwości obrócenia samej kamerki o 180°?
  • Poziom 6  
    emik napisał:
    Na pewno nie ma możliwości obrócenia samej kamerki o 180°?

Dół obudowy kamerki, w stosunku do góry nie jest identycznego kształtu (jest to związane z mechanizmem regulowania kąta nachylenia kamerki, kiedy jest wmontowana w ramkę tablicy rejestracyjnej). Pierwsze o czym pomyślałem, to po prostu odwrócenie kamerki o 180 st. Niestety wiąże się to z wierceniem otworów w obudowie i ogólnym pasowaniem na tzw. "chama". Nie wykluczam takiego rozwiązania, ale myślałem, że ktoś miał już taki problem i rozwiązał go mniej "chamsko"...
    gradek83 napisał:
    W tym lusterku masz przyciski to i jakieś menu powinieneś mieć do ustawiania

Jak wspomniałem, w menu nie mogę znaleźć żadnej takiej funkcji...
  • Poziom 13  
    Yattaman80 napisał:
    Pierwsze o czym pomyślałem, to po prostu odwrócenie kamerki o 180 st.

Zanim cokolwiek rozwalisz ściągnij tablicę rejestracyjną i tę obudową prowizorycznie odwróć o 180°. Co widać?
    A ta kamerka w lusterku działa prawidłowo?
  • Poziom 39  
    A to nie czasem otwory na śruby mocujące kamerę ? Może Chińczyk odwrotnie skręcił.
  • Poziom 27  
    Yattaman80 napisał:
    Niestety wiąże się to z wierceniem otworów w obudowie i ogólnym pasowaniem na tzw. "chama". Nie wykluczam takiego rozwiązania, ale myślałem, że ktoś miał już taki problem i rozwiązał go mniej "chamsko"...
    gradek83 napisał:
    Nie wiem jak jest w Twoim przypadku, ale rozbierałem niedawno kamerkę cofania montowaną samodzielnie bez ramki na tablicę rejestracyjną i była ona sklejona z dwóch połówek, dolnej i górnej w dodatku dość słabo bo lekkie nacięcie nożykiem po miejscu styku połówek i była już rozpołowiona. Można było później przekręcić i dokleić górę z kamerką o każde 90°. To spore wyzwanie i łatwo uszkodzić kamerkę bezpowrotnie, ale możliwe do zrobienia.
  • Poziom 39  
    A zapomniałem zapytać czy znacznik parkowania też jest w tej odwróconej pozycji ? Jeśli tak to takie obrócenie ręczne ma sens.
  • Poziom 40  
    Po obróceniu może mieć lustrzany obraz lewo-prawo, jeśli teraz ma poprawnie ;)
  • Poziom 27  
    gradek83 napisał:
    A zapomniałem zapytać czy znacznik parkowania też jest w tej odwróconej pozycji ?
    W rejestratorach z kamerą cofania, które spotkałem do tej pory linie parkowania pojawiają się na wyświetlaczu standardowo w pozycji normalnej niezależnie od tego w którą stronę patrzy kamera (linie wpisane programowo w ekran), dlatego ważne aby użytkownik zamontował ją dokładnie na środku szerokości samochodu.
    Karaczan napisał:
    Po obróceniu może mieć lustrzany obraz lewo-prawo, jeśli teraz ma poprawnie
    To nie jest funkcja "Mirror" tylko obrócenie kamery o 180°. Stąd też napisał
    Yattaman80 napisał:
    a ramka do góry nogami wyglądałaby dziwacznie
  • Poziom 6  
    emik napisał:
    A zapomniałem zapytać czy znacznik parkowania też jest w tej odwróconej pozycji ?

W rejestratorach z kamerą cofania, które spotkałem do tej pory linie parkowania pojawiają się na wyświetlaczu standardowo w pozycji normalnej niezależnie od tego w którą stronę patrzy kamera (linie wpisane programowo w ekran), dlatego ważne aby użytkownik zamontował ją dokładnie na środku szerokości samochodu.

Linie są właściwie, tj. na dole ekranu, do góry nogami jest sam obraz...
  • Poziom 27  
    gradek83 napisał:
    To pytanie nie jest moje, a mnie przypisałeś. Ja odpowiedziałem tylko na nie zgodnie z zachowaniem Twojego rejestratora.
  • Poziom 6  
    Wiem, zrozumiałem sens i Twoją intencję. Źle skopiowałem cytaty i połączyło w jeden. Przepraszam.
  • Poziom 39  
    Yattaman80 napisał:

Czyli obrócenie samej kamery nic nie da bo wtedy linie parkowania będą na górze.

Napisz do sprzedawcy to w jego interesie jest aby u ciebie działało jak nie to mu odeślij albo niech on kontaktuje się z chińczykiem od którego to sprowadza. Czy tam w przewodach nie masz po drodze jakiegoś zielonego przewodu ?
  • Użytkownik obserwowany
    gradek83 napisał:
    Yattaman80 napisał:

Czyli obrócenie samej kamery nic nie da bo wtedy linie parkowania będą na górze.

Napisz do sprzedawcy to w jego interesie jest aby u ciebie działało jak nie to mu odeślij albo niech on kontaktuje się z chińczykiem od którego to sprowadza. Czy tam w przewodach nie masz po drodze jakiegoś zielonego przewodu ?

Przy tych modelach kamerek niektóre połączenia są zintegrowane z płytą. W dodatku przewód nie może być zielony, raczej chodziło o izolację o kolorze zielonym ale i tak to nic nie da bo nie wiadomo co idzie tym przewodem.
  • Poziom 39  
    W niektórych opcjach kamer są wystające przewody i rozcinając je lub łącząc ustawia się to obracanie dlatego pytam czy ma tam takie kolory.

• Użytkownik obserwowany
    gradek83 napisał:
    W niektórych opcjach kamer są wystające przewody i rozcinając je lub łącząc ustawia się to obracanie dlatego pytam czy ma tam takie kolory.

Ok zwracam honor, nie wiedziałem o takim rozwiązaniu a jest ciekawe.
  • Poziom 39  
    Kolory mogą się różnić są też i niebieskie tak więc nie ma reguły kwestia tego jak producent sobie dobrał.

Ale czy w tym przypadku jest taka opcja to już autor tematu musi poszukać.
  • Poziom 6  
    Ze sprzedającym już się skontaktowałem, czekam na odpowiedź.
    Co do przewodów, to wygląda to dokładnie tak, ja na zdjęciu:
    - kamerka w ramce ma przewód zakończony wtyczką na kilka pin (bodajże 5),
    - do tego jest przedłużacz z gniazdkiem pasującym do tej wtyczki i zakończony mini- jackiem (połączenie zaznaczyłem na niebiesko),
    - przy tym przedłużaczu biegnie jeszcze czerwony przewód (zaznaczony czerwoną strzałką), dałem go do zasilania żarówki od biegu wstecznego (kamera z tyłu włącza się w tryb pełnoekranowy po wrzuceniu wstecznego biegu, na luzie i innych biegach jest podgląd w małym okienku na tle pełnoekranowego obrazu z kamery przedniej - ustawienie domyślne producenta),
    - na drugim końcu mini-jack wpiąłem w lusterko (zaznaczone na zielono).
    Na całej długości przewodów nie ma zielonego. Co jest pod izolacją - nie wiem;) Takie podłączenie, jw. jest chyba logiczne i jedyne możliwe? Chińska kamera cofania. - Obraz do góry nogami.
  • Poziom 39  
    Yattaman80 napisał:
    Co jest pod izolacją - nie wiem;)

Nie no pod izolacją tego przewodu raczej by nie było.
    A przy ramce tablicy z tyłu przy samej kamerce nie wystawał żaden przewód może zabudowany jest o ile jest tam jakaś zabudowa. Nie wiem ale chyba nie ale pewny nie jestem jak całą ramkę obrócisz razem z kamerą o 180° to czy znaczniki parkowania też się obrócą... może kamerka ma jakiś żyroskop akcelerometr w co wątpię ale sprawdzić nie zaszkodzi.
  • Poziom 27  
    gradek83 napisał:
    Linie są niezależne od obrotu kamery.
    emik napisał:
    linie parkowania pojawiają się na wyświetlaczu standardowo w pozycji normalnej niezależnie od tego w którą stronę patrzy kamera (linie wpisane programowo w ekran)
    Niepotrzebnie gmatwacie sprawę. W kablu są 3 przewody biały, czerwony, zielony i ekran. Z mojego myślenia wychodzi że zasilanie, video,i sygnał wstecznego. Nigdy tego nie sprawdzałem, ale niejednokrotnie kabel przedłużałem bo standardowe 5,5m w większości kombi jest za krótkie.
  • Poziom 39  
    Inni rozwiązują to z tego co widać przyciskiem lub przełącznikami może gdzieś u ciebie jest coś takiego.

Chińska kamera cofania. - Obraz do góry nogami. Chińska kamera cofania. - Obraz do góry nogami.

A w twoim przypadku np przy lusterku z tyłu o ile to nie przycisk RESET
  • Poziom 27  
    gradek83 napisał:
    W niektórych opcjach kamer są wystające przewody i rozcinając je lub łącząc ustawia się to obracanie
    gradek83 napisał:
    Inni rozwiązują to z tego co widać przyciskiem lub przełącznikami może gdzieś u ciebie jest coś takiego.
    Nie doszukujcie się czegoś czego w tym rejestratorze nie ma, tak jak nie ma full HD. Zaczekajmy na odpowiedź sprzedawcy.
  • Poziom 6  
    gradek83 napisał:
    A w twoim przypadku np przy lusterku z tyłu o ile to nie przycisk RESET
    to jest reset, a na kablu nic nie ma poza tą złączką (jej samej też nie da źle złączyć, ma ustaloną jedną pozycję).
  • Poziom 7  
    zapytaj sprzedawce o kalibrację
  • Poziom 6  
    emik napisał:
    Yattaman80 napisał:
    Niestety wiąże się to z wierceniem otworów w obudowie i ogólnym pasowaniem na tzw. "chama". Nie wykluczam takiego rozwiązania, ale myślałem, że ktoś miał już taki problem i rozwiązał go mniej "chamsko"...
    gradek83 napisał:
    Nie wiem jak jest w Twoim przypadku, ale rozbierałem niedawno kamerkę cofania montowaną samodzielnie bez ramki na tablicę rejestracyjną i była ona sklejona z dwóch połówek, dolnej i górnej w dodatku dość słabo bo lekkie nacięcie nożykiem po miejscu styku połówek i była już rozpołowiona. Można było później przekręcić i dokleić górę z kamerką o każde 90°. To spore wyzwanie i łatwo uszkodzić kamerkę bezpowrotnie, ale możliwe do zrobienia.

Ooo, i to rozwiązanie sprawdziło się w praktyce. Kamerka otwiera się jak ten żółty pojemniczek z jajka niespodzianki (u mnie łatwiej, bo na przód i tył). Wewnątrz ma nawet odpowiednie ząbki-zatrzaski, czyli przewidziano opcję otwarcia bez nacinania (chyba jakaś bogatsza wersja;). Wystarczyło obrócić obudowę (którąś z połówek), jak podałeś (Chińczyk się pogubił na taśmie?) i jest ok. Teraz działa nawet regulacja nachylenia kamerki, itd. Obraz "mirror" - jak w lusterku. Bardzo dziękuję za pomoc!

Dostałem też odpowiedź od sprzedawcy: "Dzień dobry, brak możliwości odwrócić proszę wysłać zdjecie jak kamera zamontowana
    Pozdrawiamy." Mam nieodparte wrażenie, że skontaktowałem się z handlowcem z Chin właśnie;) Podali też telefon, kierunkowy do Warszawy - gdybym tego nie ogarnął jw., miałem zamiar zadzwonić i sprawdzić czy dogadam się po polsku;)

Walczę sobie jeszcze z funkcjami tego zacnego urządzenia, bo instrukcja w kilku miejscach nijak ma się do rzeczywistości. Jak pojawią się jakieś wątpliwości, pozwolę je sobie z Wami przedyskutować. Pozdrawiam!
  • Poziom 39  
    Czyli czajnik źle złożył XD Cudów od tego sprzętu nie wymagaj po testuj sobie i podziel się wrażeniami.
  • Poziom 6  
    Pierwsze wrażenie, szczególnie po otwarciu kamerki..., jakby to ująć... jak mawiali starożytni Rosjanie: "Technika balszaja, tolka kultury ni ch...ja!" Ale nie spodziewałem się czegoś znacznie więcej. Póki co gadżet mnie bawi:)
  • Poziom 27  
    Inni mawiają "jakie pieniądze taki towar" :D