Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak uziemienia i szum/biały szum w mikrofonie?

19 Kwi 2020 13:21 153 2
  • Poziom 8  
    Witam.

Mieszkam w domu gdzie nie ma przewodu uziemiającego, są tylko dwie żyły-trzecia żyła niepodłączona i na zapas xD, polska szkoła elektryki xD. Wykonane jest jedynie tzw. zerowanie. Nie wiem jak jest "uziemiona" ta instalacja, ale podejrzewam że masa jest gdzieś podłączona pod rury ciepłownicze, ewentualnie do jakiegoś krótkiego pręta/zbrojenia, nic lepszego za komuny w latach 70tych nie robiono. Instalacja ofkors aluminiowa. To pseudo uziemienie coś tam działa bo nic nie kopie jak się dotyka metalowych przedmiotów i np. kaloryfera. Ale wracając do rzeczy.

Mam słuchawki z mikrofonem Sennheiser GSP 302 na minijack 3,5mm i starszą kamerkę internetową od microsoftu VX-2000 na USB. Mikrofony obydwu tych sprzętów szumią[ale nie buczą!] na trzech komputerach -2 PC i jeden laptop, każdy podłączony w innym pokoju. Niestety nie mogę sprawdzić czy laptop nie szumi na baterii, bo bateria padła a nie będę kupował baterii do 10 letniego lapka. Szumią nawet jak mają +0dB wzmocnienia i 100 głośności, na +30dB wzmocnienia szum jest potężny i w ogóle nie nadają się do użytku. Same słuchawki nie szumią, nie buczą generalnie wszystko jest ok. Wydaje mi się że najczulsze pchełki mają bardzo, ale to bardzo delikatne szumienie, z tym że ich kabel jest bardzo cieniutki i nie wiem czy ma jakieś ekranowanie, więc może zbieraja jak antena. Słuchawki podłączone do integr na płytach MSI B450M Mortar Max, Gigabyte B85M-D3H i integra w lapku. Co najśmieszniejsze, nawet jak wyłącze/wycisze wpięty mikrofon[w GSP 302 rozłącza poprzez uniesienie ramienia] to nie słyszę aby zbierał dźwięki, ale szum pozostaje. Taki sam szum jest gdy podłącze same słuchawki pod złącze mikrofonowe, albo sam jack bez słuchawek, tylko po to aby PC wykrył mikrofon i dał możliwość nasłuchiwania. Mikrofon też mniej szumi jak się go podłączy pod tylne wyjście niż frontowe, czyli EMI/RFI mają wpływ, albo te wejścia są gorszej jakości? Kombinacje typu połączenie I/O z tyłu mobo i kaloryfera kabelkiem też nie wpłynęły na zmniejszenie szumów.

Teraz się zastanawiam czy brak prawdziwego uziemienia a tylko zerowanie może powodować takie szumy? Sama masa może przecież siać różnymi zakłóceniami, a w przypadku kiepskiej jakości uziemienia, cały prąd może nie upływać lub pojawiają się prądy błądzące? Czy zasilacz nie powinien odfiltrowywać szumu z zasilania? Czy też może to wina jakiegoś minimalnego szczątkowego napięcia dającego tło[to raczej byłoby buczenie]?
    Nie znam się na audio, może szum to inherentna cecha systemów audio i po prostu potrzebuje lepszego sprzętu aby ich nie było? Ale co w takim razie z szumem gdy mikrofon jest wyłączony? Wygląda to w takim razie na szum tła, a nie szum związany z sygnałem, czyli sprzęt tu nie bardzo pomoże? Może to RFI/EMI od zasilacza/karty graficznej to powoduje? Tu z kolei szum nasilałby się pod obciążeniem PCta a nic takiego się nie dzieje. Poza tym zasilacz to Corsair RMx 850W więc jest to dość dobry sprzęt i wg. recenzji nie przekracza norm RFI/EMI.
    Pytam się bo nie wiem czy kupować nowy headset[ten i tak zwrócę więc muszę coś kupić], czy jest sens kupowania DAC/headsetu z DACiem albo kartą muzyczną na USB, skoro te szumy mogą wynikać z instalacji elektrycznej?

Tak wiem że powinienem wymienić instalację ale to nie ode mnie zależy...
  • OptexOptex
  • Poziom 40  
    sadafag napisał:
    Teraz się zastanawiam czy brak prawdziwego uziemienia
    Nie ma czegoś takiego. Nawet w układzie TT.
    sadafag napisał:
    Mieszkam w domu gdzie nie ma przewodu uziemiającego, są tylko dwie żyły-trzecia żyła niepodłączona i na zapas xD, polska szkoła elektryki xD. Wykonane jest jedynie tzw. zerowanie.
    Przewód uziemiający - to zwrot idiomatyczny, nie określa bezpośredniego połączania z ziemią.
    Gniazdko z uziemieniem - to oznacza tylko tyle, że gnazdko jest ochroną przeciwporażeniową. Nic poza tym.
    Cytat:
    Nie znam się na audio, może szum to inherentna cecha systemów audio i po prostu potrzebuje lepszego sprzętu aby ich nie było?
    Szumy w audio są zawsze.
    Istotny jest odstęp od szumów, to oznacza ile razy szumy są mniejsze od sygnał użytecznego.
    Dla małych sygnałów, wzmacniacze muszą być niskoszumne.
    Ucho ludzkie ma cechę dostosowywania sie do sygnału.
    Przy ciszy powiększa swoją czułość.
    Dlatego szumy przeszkadzają w przerwach miedzy utworami.
  • Poziom 8  
    CYRUS2 napisał:
    Szumy w audio są zawsze.
    Istotny jest odstęp od szumów, to oznacza ile razy szumy są mniejsze od sygnał użytecznego.
    Dla małych sygnałów, wzmacniacze muszą być niskoszumne.
    Ucho ludzkie ma cechę dostosowywania sie do sygnału.
    Przy ciszy powiększa swoją czułość.
    Dlatego szumy przeszkadzają w przerwach miedzy utworami.

Te płyty główne mają niby stosunek sygnału do szumu na poziomie -95dB. Przy takiej wartości nie powinienem słyszeć żadnego szumu dla zwykłej głośności typu 60dB. Druga sprawa że mówimy o szumie przy tylko wetkniętym jacku, bez żadnego sygnału. THD też coś koło -80dB. Przy takich wartościach nie ma prawa żeby były szumy przy braku sygnału czy delikatnej głośności.