Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zabezpieczenia DC i AC dla instalacji fotowoltaicznej

nadswidrem 19 Apr 2020 14:42 1314 4
    nadswidrem
    Level 8  
    Witajcie.
    Prośba o opinie odnośnie doboru zabezpieczeń DC i AC.
    Instalacja na gruncie 10 paneli Seraphim Blade Halfcut 330Wp i inwerter Sofar Solar 3.6KTLM-G2 jednofazowy i zabezpieczenia AC i DC pod panelami na zewnątrz.

Po stronie DC proponuję:
    Ogranicznik przepięc DC - SCHNEIDER A9L40281 lub Noark Ex9uep 20 3P 1200V
    Wyłącznik nadprądowy DC - 13A - np. Schneider C60PV-DC B 13A lub równoważny Noark

Dobór 13A gdyż po wyliczeniach na podstawie Isc powinno byc pomiędzy 12,4A a 14,01.

Po stronie AC:
    Ogranicznik przepiąć AC - 1P+N 8KA SCHNEIDER A9L08500
    Wyłącznik nadprądowy AC - DOMAE 1P 16A B SCHNEIDER ELECTRIC 11524

Tutaj się zastanawiam, czy 16A czy 20A. Wg falownika max prąd AC to 16,8A.

Uziom będę robił przy instalacji. Szpitlka 4,5 do 6m ze względu na piaszczysty teren. Połączenie do rozdzielni w budynku 40m (3x4mm2)

Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    nadswidrem
    Level 8  
    MichałS wrote:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/find.php?q=zabezpieczenia&search_forums=300

Przejrzałem tematy i na bazie zebranej wiedzy dokonałem proponowanego wyboru zabezpieczeń. Wydaje mi się poprawny, ale chciałem się upewnić, że dobór jest prawidłowy. Być może na coś nie zwróciłem uwagi.

KS
    anet870
    Level 26  
    nadswidrem wrote:

Tutaj się zastanawiam, czy 16A czy 20A. Wg falownika max prąd AC to 16,8A.

Uziom będę robił przy instalacji. Szpitlka 4,5 do 6m ze względu na piaszczysty teren. Połączenie do rozdzielni w budynku 40m (3x4mm2)

Pozdrawiam

Zabezpieczenie nad prądowe przy tak minimalnym przekroczeniu wartości znmionowej nie zareaguje nigdy...Inwerter na pewno też nie działa w pełnym zakresie jedynie chwilowo przy odpowiednich warunkach.
    Bardziej skłaniał bym się aby tak dokładnie wykonać uziomu. Czym wykonasz pomiary? Jaka rezystancja uziomu jest wymagana?

Dodano po 2 [minuty]:

Dodatkowo proponuję zastosować rozłącznik bezpiecznikowy zamiast wyłącznika po stronie DC.
    nadswidrem
    Level 8  
    anet870 wrote:

Zabezpieczenie nad prądowe przy tak minimalnym przekroczeniu wartości znmionowej nie zareaguje nigdy...Inwerter na pewno też nie działa w pełnym zakresie jedynie chwilowo przy odpowiednich warunkach.

Czyli 16A będzie ok?

anet870 wrote:

Bardziej skłaniał bym się aby tak dokładnie wykonać uziomu. Czym wykonasz pomiary? Jaka rezystancja uziomu jest wymagana?

Do wykonania uziomu i pomiarów oraz papierów do energetyki skorzystam z elektryka, który ma stosowny sprzęt do pomiaru rezystanacji. Z tego co kojarzę to musi być mniejsza niż 10 Om.