Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kemot / Volt sposób podłączenia

Wizzu 19 Apr 2020 19:02 798 2
Optex
 • #1
  Wizzu
  Level 9  
  Witajcie, zamierzam dwa obwody w domu zapiąć przez zasilacz awaryjny. Jeden obwód zawiera odbiorniki wymagające nieprzerwanego zasilania ( centrala alarmowa, piec c.o., router, rejestrator monitoringu ) drugi natomiast to obwód "ogólnego przeznaczenia" czyli gniazdka, oświetlenie, lodówka, tv.

  Obwód z piecem jest oczywisty - należy go podpiąć bezpośrednio zUPS i tyle. Moje wątpliwości budzi drugi obwód bo o ile jestem w stanie wytłumaczyć domownikom, że gdy działamy w trybie awaryjnym to nie podpinamy do gniazdek odkurzaczy, o tyle ciężko będzie ich przekonać że nigdy ich nie podpinamy.

  Dlatego w trybie zasilania z sieci chciałbym całkowicie pominąć UPS i zasilać obwód ogólny tak jakby UPS'a nie było. Wymyśliłem sobie zatem takie coś:

  Kemot / Volt sposób podłączenia

  Na obrazku powyżej:
  czerwone - faza
  niebieskie - zero
  zielone - ochronny
  Czyli przełączamy jedną fazę ale z pełną separacją obwodów.

  Gdy jest zasilanie z sieci S2 jest wysterowany i separuje ups od sieci ( RP1 i RP2 to wyłączniki różnicowo-prądowe ), w efekcie S1 jest nie wysterowany więc obwód ogólny jest spięty z siecią ( NC ).

  Gdy tracimy moc z sieci odbiorniki tracą zasilanie, po czym S2 wpina UPS w obwód i wysterowuje S1 który odcina sieć.

  Gdy zasilanie wraca S1 zostaje wysterowany, a co za tym idzie separuje z obwodu UPS i przestaje wysterowywać S1, który włącza obwód do zasilania z sieci.

  Oczywiście będzie tam moment bez zasilania, ale dla tego obwodu nie ma to żadnego znaczenia.

  Czy taka konfiguracjia pracy jest bezpieczna dla przetwornicy i dla odbiorników? Idelanie byłoby gdyby obydwa styczniki miały opóźnione wyłączenie, ale nie mam pomysłu jak to osiągnąć :)
 • Optex
 • #2
  wicu49
  Level 11  
  Witam
  Istnieje coś takiego jak automatyczny przełącznik zasilania lub przełącznik faz to w zupełności wystarczy koszt 140 zł w twoim projekcie.
 • #3
  Wizzu
  Level 9  
  wicu49 wrote:
  automatyczny przełącznik zasilania lub przełącznik faz


  Dzięki za odp. właśnie nie znalazłem elelemtu odpowiedniego do mojego zastosowania - zwróć uwagę, że ja przełączam tylko jedną fazę, ale za to muszę to zrobić z całkowitą separacją ( czyli przełączyć zarówno fazę jak i zero oraz ochronę ) w przeciwnym wypadku mogłoby się okazać że zanikła tylko jedna faza i przy odrobinie pecha mogę ją dostać po ochronnym na przetwornicę ...

  Zwykły trójtorowy przekażnik ( przełącznik ) załatwiłby sprawę - jak jeszcze opóźnieniem załączenia i wyłączenia to wgl ideał, ale nie znalazłem :(